Hungarian Lotto

Hungarezëve u pëlqen të luajnë lojëra loto, ata luajnë si në internet ashtu edhe jashtë linje. Lojtarët në Hungari mund të shijojnë një sërë lojërash. Ato përfshijnë llotarinë keno, llotarinë e tërheqjes me pesë numra, llotarinë me tërheqje me gjashtë numra, llotarinë skandinave dhe xhokerin. Gjithnjë e më shumë njerëz i janë bashkuar fushatës për të luajtur loto Hungaria në internet për shkak të përfitimeve të shumta që lidhen me të.

Shumica e llotarive hungareze në internet nuk janë të disponueshme në anglisht, por lojtarët mund t'i shijojnë lojërat në hungarisht dhe në gjuhë të tjera indo-evropiane si rumanishtja, kroatishtja, sllovenishtja, serbishtja, gjermanishtja dhe sllovakishtja. Lotaritë në Hungari janë në avantazh kur bëhet fjalë për blerjen e biletave.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter

Ku të blini bileta për Lotton Hungareze

Lojtarët në mbarë botën kanë pyetjen se si të blejnë një biletë lotarie në Hungari në internet, gjë që është e lehtë. Një lojtar mund të blejë biletat e tij ose të saj për Lotto-n e Hungarisë në internet përmes tregtarëve të ndryshëm në komoditetin e shtëpive të tyre. Këta tregtarë online të biletave të lotarisë ofrojnë gjithashtu shërbime korriere për klientët në të gjithë vendin.

Disa nga tregtarët më të mirë në internet të biletave të lotarisë i ofrojnë përdoruesit skanime të biletave të lotarisë përpara shortit. Ata gjithashtu ruajnë standarde të cilësisë së lartë dhe çmime të arsyeshme të biletave, duke siguruar që lojtarët e të gjitha aftësive financiare të mos mbeten jashtë. Agjentët më të njohur janë Lotto Agent, Lottery Master dhe Lotto Send ndër të tjera. Ata gjithashtu kanë në dispozicion një gamë të gjerë opsionesh pagese.

Historia e Lotarive Hungareze

Origjina e lotaria e Hungarisë skena mund të gjurmohet në kohën kur u themelua bordi i parë i lotarisë - Bordi Mbretëror i Lotarisë Hungareze. Megjithatë, popullariteti i llotarive u rrit më së shumti në vitet 1980 dhe në vitin 1991 u themelua Szerencsejáték Zrt., një ofrues i shërbimeve të lojërave të fatit.

Është ofruesi më i madh i shërbimeve të lojërave të fatit në Hungari dhe ka të drejta ekskluzive për të shpërndarë lojëra me numra, shorte çmimesh dhe bileta bastesh sportive. Meqenëse është plotësisht në pronësi të shtetit, ndihmon në krijimin e standardeve për lojërat. Pjesa më e madhe e të ardhurave të saj shkojnë për të mbështetur kauza dhe programe të dobishme brenda vendit.

Përgjatë viteve, lojtarët e lotos nga i gjithë vendi janë bërë milionerë dhe miliarderë. Fitorja më e madhe në historinë hungareze ishte në 2019, më 22 nëntor. Lojtari fitoi një shumë prej 10 miliardë Forinte ekuivalente me 30 milionë euro.

A është e ligjshme llotoja hungareze?

Në Hungari, praktikisht të gjitha format e lojërave të fatit, duke përfshirë lotaritë, janë të lejuara. Lojtarët mund të marrin pjesë si jashtë linje ashtu edhe llotaritë online sepse nuk ka kufizime se ku mund të marrin pjesë. Vendasit e duan Keno, një variacion popullor i ngjashëm me llotarinë që është i zakonshëm në faqet hungareze të lotove.

Tregtarët që duan të operojnë në vend mund ta bëjnë këtë lirisht, por fillimisht duhet të marrin një licencë për të operuar. Në Hungari, fitimet e lotarisë nuk tatohen. Megjithatë, nëse paratë largohen nga vendi, mund t'i kërkohet të paguajë taksa.

Me sa duket, nuk ka plane për të ndryshuar së shpejti ligjet për lojërat e fatit në vend. Çdo gjë që lidhet me lojërat është e licencuar dhe e rregulluar nga shteti nëpërmjet korporatave me reputacion. Szerencsejáték Zrt. dhe organizata të tjera të ndryshme ndihmojnë për të frenuar çështjet e pastrimit të parave dhe lojërave të fatit në lotari dhe forma të tjera bastesh.

Si të luani lloto hungareze

Ka lojëra të ndryshme që një person mund të luajë në loton e Hungarisë. Hatoslottó dhe Ötöslottó janë ndër loto më të famshme. Për fillestarët, pyetja është gjithmonë se si të luani Hungary Lotto në internet. Lotaria hungareze Hatoslottó fillon duke zgjedhur gjashtë numra nga 1 deri në 45.

Tifozët mund të luajnë Hungary Lotto në internet duke zgjedhur numrat me dorë ose përmes opsionit të zgjedhjes së shpejtë të ofruar nga faqet e llotarisë në internet. Ky opsion i jep algoritmit mandatin e zgjedhjes automatike të numrave të rastësishëm për lojtarët. Ötöslottó funksionon në të njëjtën mënyrë, por këtu, lojtarët zgjedhin pesë numra nga një interval prej 1 deri në 90.

Gjëja më e rëndësishme për pjesëmarrësit është të kuptojë llojin e lotos që planifikon të luajë. Është thelbësore të mësoni rregullat për nxjerrjen e topave nga daulle dhe numrin e vizatimeve përveç detajeve të tjera. Lojtarët duhet të jenë të interesuar për numrin e numrave që zgjedhin për të shmangur skualifikimin pasi numrat e zgjedhur ndryshojnë sipas lojës.

Lojtari gjithashtu duhet të jetë të paktën 18 vjeç për të luajtur online loto Hungaria. Ata që kanë fatin të fitojnë njoftohen përmes faqes dhe emailit. Paratë transferohen në llogaritë e tyre brenda pak ditësh.

Shanset për të fituar lloto hungareze

Shanset përfaqësojnë gjasat për të ndodhur një rezultat specifik. Kombinimi i numrave të zgjedhur përcakton nëse shanset janë të larta apo të ulëta. Të kesh 1:1,000,000 tek do të thotë që vetëm një nga një milion kombinime të mundshme mund t'ju fitojë xhekpotin. E thënë thjesht, shanset nuk janë asgjë më shumë se marrëdhënia midis rezultateve të dëshiruara dhe të padëshiruara.

Të gjitha llotaritë nuk krijohen njësoj gjë që u jep atyre shanse të ndryshme xhekpoti edhe pse fitimi bazohet kryesisht në fat. Në shumicën e rasteve, sa më i madh të jetë xhekpoti, aq më të ulëta janë shanset për të fituar. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se është e pamundur të fitosh paratë e çmimit.

Ka dy lloje shanse: shanset e lotarisë dhe shanset e jackpot-it. Shanset për të fituar ndonjë çmim në një llotari referohen si shanse llotarie, ndërsa shanset e jackpot-it lidhen me shanset që çdo lojtar të marrë çmimin e parë.

Shanset për të fituar Hatoslottó janë 1:8,145,060 ndërsa Ötöslottó janë 1:43,949,268. Hatoslotto është relativisht më fitimprurës se ato të lotarive të tjera në Hungari, Evropë dhe në mbarë botën. Shanset për të fituar në Eurojackpot janë mjaft të larta (1 në 140,000,000).

Opsionet e pagesës

Çmimet për jackpot-in Hatoslottó lëshohen në para dhe lojtarët duhet t'i kërkojnë ato brenda jush muaj pas shortit përfundimtar. Lojtarët vendas dhe të huaj gëzojnë fitime të lotarisë pa taksa në Hungari. Nga ana tjetër, fituesit e Ötöslottó rimbursohen në një shumë të madhe pagesash në para.

Kërkesat për 200,000 Ft e më poshtë paguhen nga një tregtar i Szerencsejatek. Çmimet mbi këtë shumë deri në 5 milionë HUF mblidhen direkt nga shitësit më të mëdhenj. Fitimet mbi 5 milionë HUF konfirmohen përmes telefonatave në zyrën e Szerencsejáték. Të gjitha paratë e gatshme, duke përfshirë jackpot-et, dërgohen nëpërmjet bankës.

Këshilla dhe truket për të luajtur Lotarinë Hungareze të Lotos

Të fitosh ka të bëjë me zgjedhjen e numrave të duhur. Kur është fjala për zgjedhjen e numrave të lotarisë, të gjithë kanë një metodë të preferuar. Lojtarët mund të zgjedhin nga numrat më të shpeshtë të tërhequr ose ata që nuk janë tërhequr kohët e fundit. Një përzierje e numrave të shpeshtë dhe jo të shpeshtë paraqet gjithashtu një probabilitet të mirë për të fituar.

Shumë lojtarë rekomandojnë të blini një numër të konsiderueshëm biletash dhe ta luani lojën rregullisht. Argumentohet se pjesëmarrësit e zjarrtë ka shumë të ngjarë të rrëmbejnë një çmim të madh në një moment.

Edhe pse parashikimet e sakta janë të pamundura në një llotari, historia e shorteve zbulon tendenca dhe modele që nuk mund të injorohen.

Lojtarët mund të eliminojnë në mënyrë inteligjente disa topa nga grupi i lojës duke përdorur këto modele dhe tendenca. Për fat të mirë, lojtarët nuk duhet të kalojnë gjithë atë luftë, sepse softuer të caktuar si aplikacioni i parashikimit të lotos bën gjithçka për ta. Një aplikacion i tillë paraqet një grup të reduktuar të numrave të llotarisë me cilësi të lartë për të zgjedhur nga lojtari.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një loje të favorshme për veten e tyre, hungarezët kanë shumë opsione. Lotoja online është e ligjshme në Hungari dhe disa nga operatorët më të mirë mirëpresin të gjithë lojtarët me lojëra fantastike, bonuse dhe promovime.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi