Fitimet më të mëdha të xhekpotit të lotarisë të të gjitha kohërave

Lajme

2022-03-29

Fitimi i lotarisë është ëndrra e të gjithëve. Por atëherë, shanset për të fituar janë gjithmonë të pakta, pavarësisht se cila loto luhet. Megjithatë, ka pasur disa lojtarë me fat, pasuria e të cilëve ndryshoi brenda natës pasi fituan jackpotet e dy prej lotarive më të mëdha: Mega Millions dhe Powerball. Në këtë përmbledhje, zbuloni shtatë fituesit më të mëdhenj të xhekpotit të lotarisë të të gjitha kohërave.

Fitimet më të mëdha të xhekpotit të lotarisë të të gjitha kohërave

1. Powerball: 1.586 miliardë dollarë

Nga viti 2016, Powerball ka mbajtur rekordin për çmimin më të madh të lotarisë ndonjëherë pasi tre lojtarë ndanë një shumë të madhe 1.586 miliardë dollarë. Kjo ishte hera e parë që paratë e çmimit të lotos kaluan shifrën e 1 miliard dollarëve. 

Fituesit e parë, një çift nga Tenesi, vendosën të shkonin për një shumë të përgjithshme prej 327.8 milionë dollarësh. Fituesi i dytë, një çift nga Florida, shkoi gjithashtu për shumën e përgjithshme prej 327.8 milionë dollarë. Gjashtë muaj më vonë, fituesit e tretë dolën dhe thanë se dëshironin të dhuronin pjesën më të madhe të parave të tyre.

2. Mega Miliona: 1.537 miliardë dollarë

Në vendin e dytë në këtë listë të fituesve më të mëdhenj të lotarisë të të gjitha kohërave është një lojtar i vetëm që bleu biletën e tij në Karolinën e Jugut në vitin 2018. Çmimi i llogaritur i shumës së përgjithshme ishte 878 milionë dollarë. Askush nuk e di se kush e fitoi këtë xhekpot të Mega Millions, por një gjë është e sigurt; ata mbeten fituesi më i madh i lotos, pasi 1.586 miliardë dollarë në Powerball të 2016-ës u nda mes tre lojtarëve.

3. Mega Miliona: 1.05 miliardë dollarë

Në janar 2021, historia u bë përsëri nga një grup llotarie nga Michigan i quajtur The Wolverine FLL Club. Kjo ishte hera e dytë që xhekpoti i lotarisë kalonte shifrën e 1 miliard dollarëve. Wolverines u vendosën me një shumë të madhe dhe u larguan me 557 milionë dollarë të lezetshëm pas të gjitha zbritjeve tatimore. Kjo mbetet fitorja e tretë më e madhe e lotarisë në historinë e lotarisë së Shteteve të Bashkuara.

4. Powerball: 768.4 milion dollarë

Çmimi i katërt më i madh i lotarisë në SHBA u pretendua nga Manuel Franco, i cili fitoi 768.4 milionë dollarë çmim të parë në Powerball në 2019. Me vetëm 24 vjeç, qytetari i Wisconsin mbetet fituesi më i madh i lotarisë Powerball i të gjitha kohërave. Franko është gjithashtu ndër fituesit më të rinj të Powerball. Ai bleu biletën e tij fituese në një Speedway në New Berlin.

5. Powerball: 758.7 milion dollarë

Një tjetër lojtar me fat i lotarisë është Mavis Wanczyk, atëherë një 53-vjeçare nga Chicopee, Massachusetts. Ajo është fituesja e tretë më e madhe e jackpot-it në Powerball. Kur fitoi çmimin e parë në vitin 2017, çmimi i saj ishte fitorja më e rëndësishme e vetme në historinë e xhekpotit të lotarisë.

Është interesante se pasi ajo konfirmoi fitoren e saj, ajo thirri punëdhënësin e saj për të thënë se nuk do të shkonte më në punë. Wanczyk mori 480.5 milionë dollarë pas zbritjeve. Të paktën ajo kishte fituar para të mira, ndryshe nga gazetarja spanjolle, e cila u largua drejtpërdrejt nga transmetimi vetëm për të kuptuar se kishte fituar 5500 dollarë të pakta.

6. Powerball: 731.1 milion dollarë

Në janar 2021, u regjistrua fitorja e parë e xhekpotit të vitit. Këtë herë, një biletë e vetme nga Maryland fitoi lotarinë Powerball prej 731.1 milionë dollarësh. Kjo ishte hera e parë që jackpotet e Mega Millions dhe Powerball ishin njëkohësisht më shumë se 700 milionë dollarë. Xhekpoti ka fituar një vend në Sallën e Famës më të madhe të jackpot-it të Powerball dhe është ndër çmimet më të përfolura në botë faqet e lotos dhe ekspertët në diskutimet e lotarisë.

7. Powerball: 687.8 milion dollarë

Në vitin 2018, Powerball bëri sërish histori kur dy bileta të blera në Iowa dhe Nju Jork fituan xhekpotin prej 687.8 milionë dollarësh të Powerball. Kjo fitore e çmimit të parë erdhi vetëm disa ditë pasi një biletë e shitur në Karolinën e Jugut fitoi 1.537 miliardë dollarë çmim të parë të Mega Millions.

Më sipër janë shtatë fitimet më të mëdha të lotarisë në histori. Përmendje të tjera të vlefshme përfshijnë 685 milion dollarë (Powerball), 656 milion dollarë (Mega miliona), 648 milion dollarë (Mega miliona), 590.5 milion dollarë (Powerball), 587.5 milion dollarë (Powerball), 564 milion dollarë (Powerball), 559.7 milion dollarë (Powerball) dhe 543 dollarë milion (Mega Miliona).

Të rejat e fundit

Bonuset më të mira të mirëseardhjes me kartën e pagesës për lojtarët e lotove në internet në maj 2023
2023-05-09

Bonuset më të mira të mirëseardhjes me kartën e pagesës për lojtarët e lotove në internet në maj 2023

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet
Luaj tani
Lucky Bird Casino
Lucky Bird Casino