Lajme

July 5, 2022

Gjërat që duhen shmangur pasi të keni fituar Lotarinë

Clara Williams
WriterClara WilliamsWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Të gjithë ëndërrojnë të fitojnë një jackpot lotarie shumëmilionëshe. Individëve që fitojnë loto, jeta e tyre kthehet përgjithmonë. Fituesit bëhen shumë të pasur papritmas. Megjithatë, nëse dikush nuk është i vëmendshëm, ata mund të humbasin goditjen e tyre me fat në një periudhë të shkurtër. Prandaj, çdo fitues i lotarisë duhet të shmangë disa gabime themelore.

Gjërat që duhen shmangur pasi të keni fituar Lotarinë

Nëse një individ fiton loton, ky artikull i udhëzon ata se çfarë të mos bëjnë. Shpesh, ka një mori këshillash për lojtarët se çfarë të bëjnë nëse fitojnë loto. Megjithatë, rrallëherë ka deklarata të veçanta paralajmëruese. Fituesit mund të bëhen objektiva, ndërsa të tjerët do të bëjnë armiq menjëherë. Megjithatë, disa njerëz rezultojnë të jenë armiqtë e tyre më të këqij.

Dështimi për të nënshkruar një biletë

Ky është një nga gabimet më tipike të bëra nga fituesit. Ata janë të pushtuar nga emocionet. Mund të jetë katastrofike nëse një person humbet një biletë llotarie që nuk është nënshkruar. Dikush tjetër mund ta merrte biletën dhe ta kërkonte. Lufta për këtë do të jetë një detyrë e vështirë.

Marrja e parave menjëherë

Pas disa vitesh, shumica e fituesve të lotarisë e gjejnë veten të thyer përsëri. Lojtarët nuk duhet t'i marrin kurrë paratë pa pasur një plan. Gjëja e parë duhet të jetë që merrni këshilla nga një ekspert tatimor dhe një këshilltar financiar me reputacion në një firmë me reputacion të menaxhimit të parave. Këta ekspertë do të ndihmojnë një fitues të vendosë midis një pagese të një shume të madhe dhe pagesave të pensionit.

Një individ mund të mos ketë të gjitha mjetet e nevojshme për të mbrojtur asetet nga të gjitha rreziqet. Strategjitë e taksave dhe mbrojtjes së aseteve janë gjithashtu thelbësore për lojtarët. Pasuritë e fituesve do të mbrohen më mirë nëse ata kanë staf kompetent dhe të besueshëm.

Zilia për të famshëm

Mund të duket praktike për disa të famshëm që të kenë një shoqërues ose një ekip filmi që i ndjek. Në mënyrë të ngjashme, fituesit mund të ndjehen të detyruar të zotërojnë makina të shumta të shtrenjta dhe madje edhe avionë privatë. Kjo mund të falimentojë një fitues llotarie shumë shpejt. Fituesit e lotarisë duhet t'i rezistojnë të famshmëve dhe xhelozisë atletike.

Lojtarët fitojnë në çdo uebsajti i lotos në internet shpesh mund të ndjejë dëshirën për t'u mburrur për të. Megjithatë, mburrja mund ta vërë një person në rrezik në mënyra të ndryshme. Kushdo që ka bërë ndonjëherë një nder për fituesin ndihet i drejtë të ndajë paratë e çmimit. Mund të jetë edhe më e rrezikshme me rrëmbimet, sepse duhet paguar një shpërblim dhe mund të përfundojë me vrasjen e disa njerëzve. Këshillohet që të qëndroni anonim për sa kohë që qeveria e lejon.

Përpjekja për të shmangur pagimin e taksave mund të tërheqë edhe disa individë naivë. Të qenit i pasur i lejon një personi të punësojë avokatë më të mirë dhe të mbrohet në gjykatë. Megjithatë, të jetuarit e një jete të pamatur me pak respekt për ligjin nuk do ta mbajë kurrë një person jashtë burgut. Prandaj, askush nuk duhet të besojë kurrë se ligjet dhe standardet e mirësjelljes nuk vlejnë për ta.

Zhvillimi në një rul të lartë

Lojtarët duhet të shmangin kalimin nga jeta modeste në shpenzimin e qindra mijëra dollarëve çdo javë në një çast. Lojtarët duhet të vlerësojnë pritjet e tyre paraprakisht për të parandaluar dënimin e tyre. Rrotullimi i lartë është i kushtueshëm dhe fitimet shkojnë shpejt.

Nuk këshillohet të blini shumë makina personale ose shtëpi. Për më tepër, duhet të përmbahen nga blerja e gjithçkaje për miqtë dhe familjen.

Një temë e përsëritur me fituesit e lotarisë (dhe gjykimit) që marrin shuma të mëdha parash është se miqtë dhe familja e tyre fillojnë t'i shtyjnë ata për mundësi të shumta biznesi. Sigurisht, disa do të tingëllojnë fantastike, por të tjerët do të duken të çmendura. Fituesit duhet të jenë të kujdesshëm në lidhje me mbështetjen e çdo koncepti që u paraqitet.

Shpenzimet pa buxhet

Çdo çmim llotarie është një shumë e kufizuar parash. Lojtarët duhet të kenë një buxhet të rreptë përpara se të bëjnë blerje të rëndësishme ose të ndryshojnë stilin e tyre të jetesës.

Fituesit e tjerë mund të zgjedhin të dhurojnë për bamirësi. Ata do të fillojnë të bëjnë donacione për bamirësi dhe organizata fetare. Fatkeqësisht, kriza të rëndësishme mund të ndodhin në të ardhmen dhe mund të mungojnë burimet për të ndërhyrë.

Pavarësisht nëse fituesit zgjedhin pagesën e njëhershme ose pensionin, ata nuk duhet të jenë kurrë në borxh në të ardhmen e afërt ose të gjatë. Të falimentosh sërish me një hipotekë të vonuar, pagesa auto dhe shpenzime personale është rasti më i keq.

About the author
Aishwarya Nair
Aishwarya Nair

Aishwarya Nair, e quajtur "Lotto Lorekeeper" në LottoRanker, shfrytëzon aftësitë e saj të përpikta kërkimore dhe thellësinë kulturore nga Kerala, Indi, për të hedhur dritë mbi fenomenet globale të lotarisë. E pajisur me një sens të mprehtë të detajeve dhe një prirje për të dhëna, ajo zhytet thellë në botën e lotarisë, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe modele në trend.

Send email
More posts by Aishwarya Nair

Të rejat e fundit

Shpenzimet e Lotarisë në mbarë botën: Tendencat dhe ndikimet
2023-11-21

Shpenzimet e Lotarisë në mbarë botën: Tendencat dhe ndikimet

Lajme