Lotaritë më prestigjioze evropiane

Lajme

2022-08-02

Në Evropë, ka shorte të ndryshme emocionuese. Të gjithë mund të marrin pjesë në këto jackpot evropiane, të cilat krenohen me disa nga shortet më të mëdha dhe më spektakolare në botë.

Lotaritë më prestigjioze evropiane

Lojra Lotarie Transnacionale

Këto lojëra mund të gjenden në disa vende të kontinentit. Çmimet janë zakonisht të mëdha për shkak të numrit të madh të konkurrentëve. EuroMillions dhe EuroXhekpoti tani janë llotaritë e vetme ndërkombëtare të kontinentit.

Lotaria Kombëtare

Këto bileta mund të blihen vetëm brenda kufijve të vendeve që i shesin. Një nga llotaritë më të vjetra të Evropës, La Primitiva, është e preferuar në mesin e spanjollëve falë modelit të saj pa kapak jackpot.

Gjithashtu, Mini Lotto polake ka shorte ditore dhe bileta të përballueshme.

Lotaritë, Supershortet dhe Shortet Speciale në Evropë

Këto tre barazime ndihmojnë lojtarët në fitimin e një çmimi shtesë.

Lotaritë

Lotaritë e lotarisë zhvillohen njëkohësisht me shortin kryesor. Ata u ofrojnë lojtarëve një shans shtesë për të fituar pa përputhur asnjë nga numrat. EuroMillions El Million i Spanjës dhe EuroMillions ÖsterreichBonus i Austrisë janë dy nga Shortet më të mëdha të lotarisë në Evropë.

Supershortet

EuroMillions Superdraws janë ngjarje llotarie që ndodhin shumë herë në vit. Çmimi i rregullt i xhekpotit është rritur në 130 milionë dollarë.

Barazimet speciale

Shortet unike zhvillohen gjatë festave të mëdha si Viti i Ri, Krishtlindjet dhe ngjarjet lokale si Dita e Pavarësisë. Këto shpesh përfshijnë rritje të çmimeve, lotari ose tërheqje shtesë.

Çdo Pashkë, Italia pret lotarinë e shumëpritur të Pasqua. 100 lojtarë me fat mund të fitojnë një çmim 100,000 dollarë në lotari kur luajnë SuperEnalotto. Të premten më 13, Loto franceze dyfishon jackpot-in e saj në 13 milionë dollarë dhe shton një lotari.

Jackpot-et më të mëdha të lotarisë në Evropë

Me shtatë numra të saktë, EuroMillions jep pagesat më të mëdha të jackpot-it kontinental. Në mënyrë tipike, çmimi fillon me rreth 17 milionë dollarë. Çmimi tashmë ka arritur një vlerë prej 220 milionë dollarësh. Tavani aktual i çmimit, megjithatë, është 230 milionë dollarë. Nëse grupi i çmimeve arrin kapak, shpërblimi do të rritet me 10 milionë dollarë, deri në 250 milionë dollarë.

Lotaria, e cila filloi në vitin 2004, përfshin nëntë vendet evropiane. Shortet zhvillohen në Paris çdo javë të martën dhe të premten në orën 20:45 CET

SuperEnalotto është lotaria kombëtare më e rëndësishme e Evropës. Një rekord prej 209 milionë dollarësh u pagua në gusht 2019. Për më shumë se 18 muaj, çmimi ishte çmimi më i spikatur evropian i lotarisë.

EuroJackpot është një llotari shumëkombëshe që filloi në 2012. Lojtarët nga 18 vende kanë të drejtë të marrin pjesë. Xhekpoti javor mund të jetë deri në 120 milionë dollarë. Shortet zhvillohen çdo të martë dhe të premte në orën 19:00 GMT në Helsinki, Finlandë.

Fituesit e Lotarisë Evropiane

Mbi shtatë milionë bileta fituese kanë marrë mbi 105 milionë dollarë në çmime lotarie. Në tetor 2021, një lojtar me fat në internet nga Evropa Juglindore fitoi një çmim prej 41.3 milionë dollarësh EuroMillions.

Pasi bleu një hyrje me tre rreshta në EuroMillions në korrik 2019, lojtari i lotarisë koreano-jugore HSL përputhej me një çmim të lotarisë El Millón për milionerët. Lojtari nuk ishte vetëm fituesi i parë i lotarisë në El Millón, por ishte edhe fitorja e parë e rëndësishme e lotarisë.

Pas vetëm disa muajsh lojë në internet, SK, një shofer nga Moska, fitoi një çmim prej 824,000 dollarësh Austri Lotto në shkurt 2016.

Pyetjet e shpeshta

Cilat llotari evropiane kanë shanset më të mira të fitimit?
Lotaritë më të vogla kanë probabilitetin më të mirë për shkak të diapazoneve më të ngushta të supozimit dhe shpërblimeve. Lojtarët mund të marrin pjesë në Mini Lotton Polake, SuperEnalotto Italiane ose Lotto Austriake.

A tatohen fitimet e lotarisë në Evropë?
Fitimet e lotarisë mund të jenë pa taksa në disa vende evropiane, por ato mund të tatohen në të tjera. Lojtarët duhet të marrin gjithmonë këshilla nga një ekspert tatimor në vendin e tyre.

A është e mundur që të huajt të luajnë lotarinë evropiane online?
Çdo lotari evropiane online mund të luhet nga kudo në botë. Për të marrë pjesë në shortet spektakolare të kontinentit, lojtarët nuk kanë nevojë të jenë qytetarë evropianë apo edhe fizikisht të pranishëm në Evropë.

Cila është metoda më efektive për të fituar lotaritë më të mira online në Evropë?
Nuk ka gjë të tillë si një qasje fituese e lotarisë. Luajtja e llotarisë është hapi i parë për t'u bërë një fitues i lotarisë evropiane.

Të rejat e fundit

BetGames nis lojën e saj inauguruese të Lotarisë Online Instant Lucky 7
2023-08-07

BetGames nis lojën e saj inauguruese të Lotarisë Online Instant Lucky 7

Lajme