Lajme

February 13, 2024

Mbështetja për heqjen e kufirit prej 50 milion £ në shitjet e Lotarisë së Bamirësisë: Nevojitet veprim urgjent për të mbështetur organizatat bamirëse

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Deputeti i Gordonit, Richard Thomson, po mbron heqjen e kufirit prej 50 milionë paund në shitjet vjetore të lotarisë bamirëse. Ky kapak pengon ndjeshëm aftësinë e lotarive për të siguruar fonde për bamirësi, duke rezultuar në një humbje prej miliona paund në mbështetje të organizatave të sektorit të tretë.

Mbështetja për heqjen e kufirit prej 50 milion £ në shitjet e Lotarisë së Bamirësisë: Nevojitet veprim urgjent për të mbështetur organizatat bamirëse

Kërkesa për financim nga organizatat bamirëse është rritur mes krizës së kostos së jetesës dhe pasojave të pandemisë. Megjithatë, lotaritë e bamirësisë janë forma e vetme e produktit të lojërave të fatit që i nënshtrohen kufizimeve vjetore të shitjeve, duke vendosur një kufi të panevojshëm për fondet e mbledhura për qëllime të mira.

Për të adresuar këtë çështje, z. Thomson organizoi një operacion virtual financimi me Lotarinë e Kodit Postar Popullor për organizatat vullnetare lokale. Ai po mbështet gjithashtu fushatën e tyre për t'i kërkuar Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar që të heqë urgjentisht kufirin e shitjeve prej 50 milionë paund për lotaritë e bamirësisë. Ky veprim është thelbësor për të siguruar që bamirësitë në të gjithë vendin të mos humbasin financimin jetik.

Kufiri aktual prej 50 milionë £ përfaqëson një rënie prej 17.4% në terma realë për shkak të inflacionit të lartë dhe krizës së kostos së jetesës. Nëse kapaku mbetet në vend, vlera e tij do të vazhdojë të gërryhet çdo vit. Gjatë pesë viteve të ardhshme, rreth 100 organizata bamirëse të mbështetura nga Lotaria e Kodit Postar të Popullit parashikohet të humbasin mbi 175 milionë £ në fonde shtesë.

Z. Thomson i ka shkruar Kancelarit të Thesarit, duke theksuar rëndësinë e heqjes së kufirit vjetor të shitjeve të lotarisë bamirëse. Ai thekson se është e padrejtë që fondet thelbësore të ndalohen për kauza të mira që ofrojnë shërbime për individët vulnerabël për shkak të rregulloreve të vjetruara.

Si përfundim, është e domosdoshme që Kancelarja e Thesarit dhe Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar të ndërmarrin veprime dhe të eliminojnë kufirin e shitjeve të lotarisë për bamirësi. Duke vepruar kështu, ata mund të bëjnë një ndryshim të rëndësishëm për bamirësitë dhe të sigurojnë që ata të marrin fondet e nevojshme për të mbështetur njerëzit më të cenueshëm të shoqërisë.

Nëse dëshironi t'i përgjigjeni këtij artikulli, mund të paraqisni mendimet tuaja këtu dhe ato mund të publikohen në shtyp.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut
2024-04-15

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut

Lajme