Një vështrim i vogël në tendencat e shpenzimeve të lotarisë

Lajme

2022-10-18

Shumica e njerëzve blejnë llotari me shpresën për të fituar një pasuri. Është interesante se shumica e lojtarëve të lotarisë ndihen të bindur se njëri prej tyre duhet të fitojë. Megjithatë, ndërsa duhet të ketë një fitues në një moment, shanset për të fituar ndonjë llotari janë zakonisht jashtëzakonisht të ulëta.

Një vështrim i vogël në tendencat e shpenzimeve të lotarisë

Duke parë numrin e amerikanëve që dynden në faqet e lotarisë online, mbetet e qartë se lojtarët e lotarisë nuk kuptojnë ende shumë gjëra, me probabilitet të dukshëm. Për shembull, ndërsa luani xhekpotin e Mega Millions, shanset për të fituar janë 1 në 302,575, 350. Këto shanse sugjerojnë që një lojtar ka më shumë gjasa të vritet nga një makinë shitëse ose të zgjidhet president sesa të fitojë një llotari.

Numrat

Një i rritur mesatar amerikan shpenzon më shumë se 300 dollarë në vit për biletat e lotarisë. Ndërsa kjo mund të mos duket shumë, ato sasi në dukje të vogla shtojnë vlera të rëndësishme. Dhe për fat të keq, në mesin e miliona atyre që blejnë në mënyrë aktive biletat e lotarisë, shumica nuk fitojnë ndonjë shumë të konsiderueshme gjatë jetës së tyre.

Lojërat e lotarisë janë një nga ato gjëra argëtuese që shumica e njerëzve bëjnë ndërsa përpiqen të fitojnë pasuri. Ndërsa kjo mund të jetë e vërtetë për disa njerëz, zakonisht nuk është një ide e shkëlqyer për ata me fonde të kufizuara. Sipas statistikave të lojërave në të gjithë SHBA-në, shumë lojtarë të lotos janë ata në klasat më të ulëta ekonomike.

Idealisht, kur është një ide e mrekullueshme të luash llotari herë pas here, duke supozuar se lotaritë janë një investim është padyshim një ide e tmerrshme.

Ku shkojnë paratë e lotarisë?

Një pyetje e zakonshme. Duke parë sasinë e parave që shkon në llotari, shumica e lojtarëve shpesh janë të prirur të eksplorojnë se ku shkojnë të gjitha këto para. Përveç atyre pak fituesve, kush përfiton nga të ardhurat e krijuara nga lotaritë?

Në mënyrë ideale, të ardhurat nga lotaria ndahen në tre kategori kryesore: pagesa për fituesit dhe shitësit e biletave, kostot e përgjithshme dhe shpërndarja në shtete. Një pjesë e konsiderueshme e fondeve të lotarisë, 50 -60%, shkon për fituesit. Nga ana tjetër, shitësit me pakicë pretendojnë rreth 5% të aksionit, me 10% të përdorur për kostot administrative. Së fundi, pjesa e mbetur e parave shkon për shtetet pjesëmarrëse në llotari.

Çdo shtet vendos në mënyrë të pavarur se si të përdorë fondet e mbledhura nga llotaritë. Shumica e shteteve ndajnë disa para për zhvillimin e infrastrukturës dhe projekte të tjera që përfitojnë shoqërinë. Gjithashtu, çdo shtet duhet të ndajë një pjesë të fondeve për të zbutur rreziqet e varësisë nga kumari.

Kontributi i një lojtari kur blen një lotari

Kur luani një llotari, le të themi Mega Millions, shanset për të fituar janë jashtëzakonisht të ulëta. Por, edhe pse rreziku i një lojtari për të humbur është zakonisht i lartë, bastet e lotarisë mund të jenë një mënyrë argëtuese për të pasur një shans për të fituar një shumë që të ndryshon jetën. Duke vepruar kështu, kontributi i një lojtari në kauza bamirësie është padyshim më i dobishëm.

Ndërsa luani një llotari, përdorimi i parave të lotarisë për qëllime bamirësie është padyshim më i dobishëm. Kjo do të thotë se ka nevojë për një ndryshim mendësie kur luani lojëra llotarie - luani për argëtim dhe jo si një mundësi serioze investimi.

Mendimet Përfundimtare

Kur vjen fundjava, të luash llotarinë është zakonisht një nga format më të mira të argëtimit. Por, ndërsa shumica e lojtarëve të lotarisë janë zakonisht të gjallë për faktin se një fitore është e pamundur, pse lotaritë janë ende të njohura?

Nuk është e pazakontë të hasësh histori të fituesve të lotarisë. Megjithatë, me fituesit e jackpot-it që shfaqen vazhdimisht në titujt kryesorë të lajmeve, raportet për lojtarët që nuk kanë fituar asgjë 'të rëndësishme' për dekada, shpesh kalojnë në errësirë.

Për një filxhan kafeje me kosto, mund të kaloni disa momente të lumtura duke fantazuar për mundësinë e arritjes së një fitoreje të madhe. Megjithatë, ndërsa emocioni mund të jetë i mjaftueshëm për të justifikuar koston, lojtarët këshillohen gjithashtu të përqafojnë kumarin e përgjegjshëm.

Të rejat e fundit

Bonuset më të mira të mirëseardhjes me kartën e pagesës për lojtarët e lotove në internet në maj 2023
2023-05-09

Bonuset më të mira të mirëseardhjes me kartën e pagesës për lojtarët e lotove në internet në maj 2023

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet
Luaj tani
Lucky Bird Casino
Lucky Bird Casino