Lajme

October 4, 2022

Vendet kryesore të famshme për lotaritë e tyre

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Është e gabuar të supozohet se të gjitha lotaritë kombëtare janë të njëjta. Në realitet, ka dallime të mëdha midis lotarive. Ata lexues që janë të interesuar t'i mësojnë këto, mund t'i përdorin LottoRanker si një burim i dobishëm. Disa llotari kanë fituar njohje për shkak të gjasave të tyre, numrave të tërheqjes javore, madhësive të çmimit të parë dhe përfitimeve. Për këto arsye dallohen veçanërisht vendet e mëposhtme.

Vendet kryesore të famshme për lotaritë e tyre

SHBA

Sigurisht, shumë ekspertë të lotarisë me të drejtë i konsiderojnë Shtetet e Bashkuara lider global për këto lloj lojërash. Lojërat më të profilit të lartë të vendit ndonjëherë mund të ofrojnë më shumë se një çmim i parë miliardë dollarësh. E meta kryesore është se shanset për të fituar në të vërtetë janë jashtëzakonisht të pakta. Ky fakt nuk i ka penguar qytetarët amerikanë që të blejnë rregullisht bileta. Ata tërhiqen nga shumat e parave që ndryshojnë jetën e fituar nga pak fat.

Spanja

Industria e lotarisë brenda Spanjës ka përfituar nga aftësia për të blerë bileta në internet. Pishinat e tyre të çmimeve kanë arritur herë pas here afër 3 miliardë dollarë. Megjithatë, lotaritë më të mëdha në Spanjë nuk zhvillohen çdo javë. Në vend të kësaj, ato ndodhin në baza sezonale. Është e zakonshme që familjet të lënë mënjanë disa para gjatë gjithë vitit në përgatitje për këto shorte.

Polonia

Lotaritë polake janë të njohura jo për shkak të jackpoteve të tyre të mëdha, por sepse ofrojnë shanse më të larta. Mund të ketë 1 deri në 850,668 shanse në disa nga lojërat më të vogla. Ata do të apelojnë për lojtarët që kërkojnë më pak rrezik me kthime më të ulëta në bast e tyre. Jackpot-et priren të mos kalojnë 100,000 dollarë. Kjo mund të largojë emocionet e kërkuesve që blejnë bileta me shpresën për të ndryshuar jetën e tyre me një fitore. Megjithatë, do t'i tërheqë gjithashtu këdo që dëshiron të luajë kumar taktikisht.

Singapor

Lotaritë më të spikatura brenda Singaporit kanë ekzistuar që nga vitet 1960. Si rezultat, ato janë një pjesë e rëndësishme e kulturës kombëtare. Fitorja më e madhe ndonjëherë arriti në rreth 10.4 milionë dollarë. Në përgjithësi, xhekpoti i kalon 700,000 USD. Një nga arsyet kryesore për popullaritetin e tij është komoditeti. Është e thjeshtë dhe e lehtë për ata që janë herë të parë të blejnë një biletë. Kjo mund të bëhet ose në internet ose nga një ofrues dyqani.

MB

Qytetarët britanikë kanë përfitimin e aksesit në lojërat e lotarisë kombëtare dhe evropiane. Kur bëhet fjalë për këtë të fundit, një numër i lartë fituesish vijnë nga Britania e Madhe. Lojërat e llotarisë kombëtare luhen gjatë gjithë javës. Çmimi numër një shpesh do të jetë një shumë me gjashtë shifra. 

Për më tepër, mund të arrihen fitore më të vogla ende në rangun e mijëra dollarëve. Britanikët e interesuar për të luajtur llotarinë duhet të marrin parasysh si shifrën e mundshme fituese ashtu edhe shanset.

Brazili

Ndërsa Evropa dhe SHBA sigurisht dominojnë industrinë e lotarisë, ato nuk janë të vetmet pretendente kryesore në industri. Lojërat që u shiten qytetarëve brazilianë janë jashtëzakonisht të njohura. Ka dy arsye kryesore për këtë. Çmimet e biletave janë mjaft të ulëta, kështu që njerëzit me prejardhje të ndryshme ekonomike mund ta marrin një të tillë. 

Në të njëjtën kohë, jackpot-et mund të jenë në rangun e dhjetëra miliona. Shortet me fitimet më të larta të mundshme zhvillohen një herë në vit. Kjo e bën komunitetin e lotarisë brenda Brazilit të ngjashëm me atë spanjoll.

Italia

Italia sigurisht që meriton njohjen si një gjigant llotarie. Vendi shquhet për jackpot-et më të larta të mundshme. Një italian me fat fitoi 256 milionë dollarë në një lojë. Edhe një herë, çështja kryesore me shuma të tilla fitimprurëse është fakti se pjesëmarrësit kanë një shans shumë të ulët për të fituar në të vërtetë. Në disa raste, është 1 në 622 milionë. Ndërsa kjo duket e pamundur, ata që i mposhtin shanset përfundojnë me shuma të konsiderueshme parash.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Bashkohuni me Lotarinë Pompey dhe Mbështetni Akademinë dhe Komunitetin
2024-02-16

Bashkohuni me Lotarinë Pompey dhe Mbështetni Akademinë dhe Komunitetin

Lajme