Keno Jackpot: Luaj online dhe fito çmime masive

Keno është ndër lojërat më të vjetra që gjenden në kazinotë moderne. Është një lloj kumari llotarie që është i popullarizuar në shumë pjesë të botës. Edhe pse nuk është ndër llotaritë më të paguara, loja vazhdon të mbetet e saj kundër llotarive si MegaMillions dhe Powerball. Loja ka qenë rreth 2000 vjet, duke ndryshuar shpesh në emër dhe formë. Në lojë, zakonisht ka numrat 1-80. Lojtarët që blejnë bileta Keno rrethojnë numrat që presin të dalin në short.

Ata më pas paguajnë pjesën e tyre në varësi të numrit të zgjedhjeve të bëra. Pason një short, gjatë të cilit numrat fitues marrin pagesa. Ka disa forma të Keno, të gjitha të diskutuara më vonë në këtë artikull. Shfaqja e lojërave online dhe llotarive ka parë disa ndryshime të bëra në mënyrën se si luhet keno.

Keno Jackpot: Luaj online dhe fito çmime masive
Samuel O'Reilly
ExpertSamuel O'ReillyExpert
Fact CheckerSamuel OseiFact Checker

Ku të blini bileta për Keno

Keno ofrohet si në llotaritë dhe kazinotë fizike ashtu edhe në internet. Disa llotari shtetërore ofrojnë gjithashtu Loja. Në SHBA, për shembull, lojtarët mund të shijojnë Keno në 16 shtete (që nga viti 2017). Këto përfshijnë Ohio, Maryland, Michigan, Georgia, Kansas dhe Washington ndër të tjera.

Lojtarët mund të hyjnë në ambientet e këtyre ofruesve dhe të blejnë bileta fizike Keno. Sidoqoftë, ky artikull përqendrohet më shumë se si të luani Keno. Shumica e këtyre llotarive fizike dhe llotarive shtetërore kanë versione online ku lojtarët mund të blejnë bileta nga faqet e tyre të internetit. Një biletë lotarie në internet ka po aq fuqi sa edhe ajo fizike. Në Australi, ekziston një faqe interneti që i kushtohet vetëm Keno.

E bukura e një llotarie online është se mund të blesh një biletë lotarie në internet edhe kur ata janë larg rajonit të lotarisë. Megjithatë, duhet pasur kujdes me lotaritë shtetërore. Disa prej tyre kanë rregulla të ashpra për fitimet nga të huajt. P.sh. taksat ndëshkuese mbi fitimet.

Historia e Keno

Keno është dhurata e kinezëve për botën e lojrave; një nga shumë. Legjenda thotë se është luajtur afër 2000 vjet më parë. Të ardhurat e saj thuhet se ndihmuan në ndërtimin e Murit të Madh të Kinës. Loja ishte aq popullore saqë pëllumbat e bardhë u përdorën për të dërguar rezultatet e Keno në fshatra, duke rezultuar në referencën e lojës si pai-ko p'iao (biletë pëllumbi të bardhë). Loja u referua gjithashtu si piao baige.

Emigrantët kinezë e morën lojën me vete në Shtetet e Bashkuara, ku e zuri shpejt. Emri i saj u zhvillua shpejt pas prezantimit të fillimit të shekullit të 19-të. Deri në vitin 1886, ishte shumë e zakonshme në Teksas. Në atë kohë, 80 personazheve iu dhanë emra kuajsh për të shmangur shkeljen e ligjeve shtetërore të lojërave të fatit. Personazhet u kthyen në numra pasi këto ligje u shfuqizuan.

A është Keno e ligjshme?

Keno është i ligjshëm në shumica e pjesëve të botës. Edhe në disa vende ku kumari është i keq, Keno shihet si një lojë argëtuese. Fakti që mund të ofrohet nga llotaritë shtetërore i jep një avantazh ku disa lojëra të tjera llotarie mund të mos mbijetojnë. Megjithatë, loja ka pasur përplasje me ligjin. Në vitin 1996, për shembull, një gjykatë në Kaliforni e ndaloi keno dhe tha se nuk ishte një llotari e vërtetë.

Rritja e lojërave në internet ka shkaktuar gjithashtu zona gri që Keno mund t'i shfrytëzojë ligjërisht. Në shumë vende, lojërat e fatit në internet janë kryesisht të parregulluara. Lojtarët thjesht duhet të dinë se si të blejnë një biletë lotarie në internet dhe ata mund të marrin pjesë në llotarinë online në det të hapur edhe nëse nuk ka llotari Keno në zonën e tyre.

Në përgjithësi, megjithatë, bota ka qenë e sjellshme me lojën e Keno.

Si të luani Keno

Thjeshtësia e Keno është ndoshta një nga arsyet e popullaritetit të tij. Ka një stil loje të ngjashme me bingo dhe rregulla mjaft të ngjashme. Megjithatë, lotaritë specifike mund të kenë variacionet e tyre të disa rregullave të Keno, p.sh. vendosja e skajit të shtëpisë.

Për të vendosur një bast, lojtarët e Keno marrin deri në 20 numra nga 80 opsione të disponueshme. Lotaritë individuale përcaktojnë numrin maksimal të zgjedhjeve që çdo lojtar mund të bëjë. Çdo lojtar më pas paguan shumën e aksioneve për secilin nga numrat.

Gjatë shortit, zgjidhen 20 numra në mënyrë të rastësishme nga 80 opsione. Kjo mund të bëhet fizikisht (si në një llotari të drejtpërdrejtë online) ose duke përdorur një gjenerues numrash të rastësishëm (RNG). Më pas lojtarët marrin pagesa për numrat që përputhen me ato që janë zgjedhur në short.

Çdo llotari vendos tabelën e vet të pagesave që përcakton se sa marrin lojtarët për numrat fitues. Tabela e pagave përcakton normën bazë të pagesës. Pagesa më pas llogaritet duke shumëzuar numrat e përputhur (goditje) dhe bastin e lojtarit me normën bazë të shtëpisë. Për këtë arsye, disa llotari mund të paguajnë shuma të ndryshme për të njëjtin numër goditjesh. Disa në fakt paguajnë më shumë për më pak goditje.

Lotaritë ofrojnë gjithashtu jackpot të bazuara në një numër të zgjedhur goditjesh, p.sh. një çmim i parë prej 7 goditjesh.

Cilat janë shanset për të fituar në Keno?

Ekzistojnë tre versione të Keno - Kartat Gërvishtëse, Video Keno dhe Vizatime Live. Secila prej tyre ka shanse të ndryshme. Për më tepër, të njëjtat versione Keno mund të kenë shanse të ndryshme në llotari të ndryshme. Ky është rezultat i algoritmeve të ndryshme RNG dhe tabelave të ndryshme të pagesave nga ofrues të ndryshëm Keno.

Në përgjithësi, megjithatë, Keno konsiderohet një lojë me shanse të këqija edhe kur dikush merr një biletë llotarie në internet për shkak të avantazhit të lartë të shtëpisë në të gjitha versionet.

Pick-7 dhe Pick-8 janë lojërat më të preferuara në mesin e lojtarëve Keno. Ata priren të fitojnë më shumë çmime, por kanë më pak gjasa të arrijnë xhekpotin. Zgjedhjet në rangun e mesëm kanë gjithmonë shanset më të favorshme për lojtarët. Këto janë zakonisht zgjedh-4, 5 dhe 6. Për shkak të ndryshimeve në algoritme, këshillohet që të kontrolloni tabelën e pagave dhe shanset në çdo llotari në internet që një lojtar luan kumar.

Shumë lojtarë video keno preferojnë të luajnë lojëra Pick 7 ose Pick 8. Ata nuk fitojnë jackpote, por fitojnë çmime më të vogla. Gjithashtu, shanset nuk varen nëse dikush zgjedh të luajë Keno online ose offline.

Opsionet e pagesës nëse fitoni Keno

Siç u përmend më herët, opsionet e pagesës ndryshojnë nga ofruesi në ofrues. Kjo rezulton nga ndryshimet në rregullat e tabelës së pagave në çdo llotari. Në disa, më shumë goditje tërheqin pagesa më të vogla se sa më pak pagesa. Basti që një lojtar ka vendosur gjithashtu ka rëndësi.

Liria që kanë lotaritë në krijimin e rregullave të lotos e bën të vështirë dhënien e një formule të caktuar pagese. Megjithatë, është e rëndësishme që çdo goditje të tërheqë një fitore, edhe pse kjo mund të rezultojë që lojtarët të fitojnë më pak se sa bastojnë. Sekreti është të kuptoni tabelën e kazinosë përpara se të luani. Fatmirësisht, tabelat e pagave janë të drejtpërdrejta dhe të lehta për t'u kuptuar.

Këshilla dhe truket për të luajtur Keno

Ashtu si është me shanset, nuk është e lehtë të gjesh truke të pakrahasueshme se si të luash Keno, si në internet ashtu edhe jashtë linje. Një mashtrim, megjithatë, është të luash vazhdimisht në një uebsajti i lotarisë online. Kjo ndihmon për të kuptuar tabelën e tyre të pagave dhe si të luani në përputhje me rrethanat.

Rezultatet e Keno janë të pavarura, kështu që gjetja e një sekuence nuk mund të diskutohet. Kushdo që flet për një strategji të fortë Keno, thjesht po fryn ajër të nxehtë. Të luash shumë lojëra do të ishte udhëtimi më i mirë, por kjo nuk është kurrë një strategji e mirë për kuletën e lojërave të fatit.

Luajtja e disa letrave në çdo lojë përhap rrezikun dhe rrit shanset për të goditur. Në këtë mënyrë, edhe nëse një llotari paguan për më pak goditje, është e mundur të luhen shumë numra pa marrë shumë goditje. Të luash rregullisht mund të ndihmojë gjithashtu një lojtar që të kuptojë më mirë tabelat e pagave, që do të thotë se ata mund të marrin më mirë vendime strategjike.

About the author
Samuel O'Reilly
Samuel O'ReillyAreas of Expertise:
Lojëra
About

Samuel O'Reilly, një vendas austriak, është truri i disa prej udhëzuesve më të hollësishëm të kazinove në internet. Me një dekadë në industrinë e lojrave, ekspertiza e Samuelit është e pakrahasueshme, duke i bërë komentet e tij të preferuara si nga fillestarët ashtu edhe nga profesionistët. Emri i avatarit: CasinoKanguroo

Send email
More posts by Samuel O'Reilly
Udhëzues Keno për Fillestarët

Udhëzues Keno për Fillestarët

Keno është një lojë në stilin e lotarisë që shpesh anashkalohet nga lojtarët. Është i disponueshëm në shumë kazino online dhe funksionon si bingo. Lojtarët duhet të zgjedhin një deri në dhjetë numra nga një tabelë që përmban numra që variojnë nga një deri në tetëdhjetë. Fitimet përcaktohen nga numri i numrave të përzgjedhur që përputhen me ato të tërhequra. Ekipi ynë i ekspertëve të lojërave të kazinosë mund t'ju mësojë se si të luani keno. Me praktikë, ju mund të përmirësoni aftësitë tuaja në keno dhe të shijoni përfitimet e fitimit.

Të rejat e fundit

Si të luani Keno në internet me besim
2023-12-11

Si të luani Keno në internet me besim

Keno është një lojë tradicionale kineze që është zbatuar në Perëndim dhe tani është pjesë e kazinove të shumta në mbarë botën, duke përfshirë kazinotë online. Keno është një lojë e ngjashme me lotarinë ose bingo, ku rastësia luan një rol shumë të rëndësishëm. Lojtari duhet të zgjedhë midis 1 dhe 20 numrave në një kartë nga një total prej 80 numrash. Sa më shumë ndeshje, aq më shumë para mund të fitoni. Këtu, ne shpjegojmë më në detaje se si të luani keno në internet.