Keno

January 17, 2023

Keno - Çfarë është dhe si e luani?

Clara Williams
WriterClara WilliamsWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Cila mendoni se është loja e lotarisë që merr më pak vëmendjen që meriton? Ka shumë lojtarë që do të thoshin keno.

Keno - Çfarë është dhe si e luani?

Një lojë e quajtur Keno luhet në shumë kazino online, dhe ngjashëm me Bingo, kërkon që lojtarët të zgjedhin një deri në dhjetë shifra nga një tabelë që përmban numra që variojnë nga një deri në tetëdhjetë. Fitimet përcaktohen nga sa nga numrat tuaj të zgjedhur përputhen me ato të tërhequra.

Mësoni se si të luani keno nga ekipi ynë i ekspertëve të lojërave të kazinosë. Rritni aftësitë tuaja të keno dhe mund të filloni të korrni shpërblime.

Një histori e shpejtë Keno

Prodhuesi i tij aktual është i paqartë, megjithëse është të paktën 2000 vjet i vjetër. Familjariteti mistik me "Librin e një mijë personazheve" (ose "Qianziwen") ishte thelbësor. Keno fitoi famë të menjëhershme në Reno, Nevada, dhe ka mbetur atje që nga ardhja e tij në vitin 1933 nga Kina. Çfarë është ajo që ka depërtuar në kontinentet e Azisë, Afrikës së Jugut, Australisë dhe Amerikës?

Keno është emri aktual i zakonshëm për këtë lojë. 

Fjalët franceze dhe latine "quine" dhe "quini", përkatësisht, tregonin pesë shifrat me fat të secilit pjesëmarrës dhe kombinimi i tyre rezultoi në emrin amerikan për këtë lojë bastesh. Por termi origjinal kinez për keno ishte "baige piao", ose në disa rajone, "pai-ko p'iao", që do të thotë "biletë pëllumbi i bardhë"

Baige Piao evoluoi nga një tjetër konkurs bastesh që përfshin pëllumbat e shtëpive. Në atë kohë, kur njerëzit luanin keno kineze, zgjidhnin disa ideograme (karaktere të detajuara) nga 80 karakteret fillestare të "Qianziwen" ("Libri i një mijë personazheve").

Burime të tjera pohojnë se rreth 200 pes, gjenerali Cheung Leung shpiku Keno për të fituar fonde për të ndërtuar Murin e Madh të Kinës dhe për të financuar ushtarët e Kinës për t'i mbrojtur ata nga pushtuesit veriorë gjatë betejave të dinastisë Han.

Për shkak se lotaritë ishin të ndaluara në atë kohë, pjesëmarrësit fillimisht zëvendësuan titujt e kuajve të garave me numra. Vetëm në vitin 1951 rregulloret e Nevadës u ndryshuan për të lejuar keno si një lojë të autorizuar të stilit të lotarisë, dhe keno që atëherë ka evoluar në një lojë të hamendjes së numrave fitues.

Bazat e të luajturit keno

Nëse jeni kurioz se si të luani Keno, një gjë e mirë për të kujtuar është se rregullat e tij janë mjaft të ngjashme me ato të lotarive të tjera. Është një lojë ku ju zgjidhni numrat dhe shpresoni që disa prej tyre të përputhen me numrat që vizatohen në mënyrë të rastësishme.

Karta Keno

Numrat në Keno variojnë nga 1 deri në 80. Lojtarët zgjedhin numrat e tyre të preferuar; numri i përgjithshëm i numrave të përzgjedhur ndryshon shumë. Gama është zakonisht 1-15, por kjo mund të luhatet në varësi të lojës.

Kur luani Keno në internet, pleshti - një lloj makinerie virtuale - zgjedh 20 numra në mënyrë të rastësishme. Në një kazino të vërtetë, makina zgjedh topa me numra mbi to. Ndërsa topat tërhiqen, makina përcakton fitimet e lojtarit bazuar në shumën totale të aksioneve dhe numrin e numrave që përputhen.

Çfarë është një Keno Spot?

Spote i referohen numrave të rastësishëm të zgjedhur nga lojtarët. Në të kaluarën, lojtarët përdornin bojë ose shkumësa me ngjyra për të bërë këto shënime (si një llaç bingo). Lojtarët zgjedhin pika keno duke përdorur miun në videot keno dhe ose duke trokitur në ekranet e tyre kur duke luajtur Keno në internet.

Mund të jetë mashtruese sepse forma tradicionale, e lehtë për t'u luajtur e lojës njihet edhe si Spot Keno. Nuk do të gjeni letra të egra, shumëzues ose kombinime të veçanta në këtë lojë.

Si të luani Keno - Një udhëzues hap pas hapi

Një nga mënyrat më të njohura për të shijuar këtë lojë lotarie është të luash Keno në internet. Këtu është një udhëzues i dobishëm se si të luani keno.

  1. Gjeni dhe bashkohuni me një kazino të besueshme në internet. Shikoni faqet si LottoRanker dhe CasinoRank për informacion dhe regjistrohuni në asnjë kohë. Ju mund të luani keno në internet duke filluar një lojë që ju pëlqen.
  2. Merrni numrin tuaj në kartën virtuale Keno. Varet nga ju nëse dëshironi t'i klikoni ose të përdorni zgjedhjen automatike. Në varësi të lojës, ju do të jeni në gjendje të zgjidhni diku nga dy deri në njëzet prej opsioneve të mundshme nga një përzgjedhje deri në 80. Le të themi se dëshironi të luani keno dhe të zgjidhni dhjetë numra të rastësishëm si pikat tuaja.
  3. Vendosni bastet tuaja. Ju mund ta rregulloni bastin tuaj duke përdorur butonat që gjenden zakonisht në fund të faqes. Në shumicën e lojërave, kjo shkon midis $50 dhe $5. Nëse sapo po filloni, një dollar i vetëm është një pikënisje e shkëlqyer. Disa lojëra mund të përfshijnë një opsion shumëzues.
  4. Luaj nje loje. Filloni lojën duke klikuar opsionin "Luaj" ose "Draw". Një gjenerues i numrave të rastësishëm (RNG) zgjedh 20 numra dhe i nënvizon ato në kartën Keno në internet. Ka lojëra keno ku mund të filloni disa raunde të plota.
  5. Verifikoni rezultatet. Nëse përputhet me një shumë të caktuar, ju fitoni një çmim. Në disa lojëra, ju mund të fitoni midis 1x dhe 10.000x në bastet tuaja për tre numra të përputhur. Çdo variant i Keno ka grupin e vet të shanset dhe shpërblimet.

Strategjitë dhe Këshillat e Keno

Nëse dëshironi të mësoni se si të fitoni lojëra keno më shpesh, gjeni një strategji të lojës keno që mund të jetë e dobishme. Këtu janë këshillat dhe metodat më të mira të keno në internet për të rritur shanset tuaja për të fituar.

Zgjidhni lojërat me pagesat më të larta

Kërkoni gjithmonë lojërat keno me çmimet më të mëdha. Është e natyrshme të dëshironi të maksimizoni shanset tuaja për të fituar me aksionet që jeni gati të vendosni.

Ju mund të besoni se çmimet e keno janë të njëjta, por ky është rrallë fakt. Vlerësoni shpërblimet e lojës përpara se të filloni.

Nëse jeni duke kërkuar për shpërblime më të larta, duhet të provoni një kazino në internet në vend të një kazinoje me tulla dhe llaç. Pra, nëse ky është qëllimi juaj kryesor kur luani keno, është më mirë të luani Keno në internet.

Jini të vetëdijshëm për shanset tuaja për të fituar

Njohja e shpërblimeve për numra të ndryshëm goditjesh është e dobishme, por të kuptuarit e probabilitetit për të marrë ato goditje është po aq e rëndësishme.

Ne theksojmë rëndësinë e strategjisë së lojërave keno, pasi shumë lojtarë habiten kur mësojnë se shanset nuk janë të mëdha në krahasim me lojërat e tjera të kazinosë.

Këtu është një tabelë që zbërthen shanset tuaja për të fituar bazuar në numrin total të goditjeve:  

Mos zgjidhni më shumë se tetë numra

Zgjedhja midis katër dhe tetë numrave njihet gjerësisht si strategjia optimale e lojës Keno nga gurutë e lojërave të fatit. Shanset më të mira të mundshme gjenden brenda këtij diapazoni, siç tregohet në tabelën e mësipërme.

Termi "keno" do të thotë "pesë numra fitues" në origjinën e tij franceze, gjë që mund të japë një ide se pse zgjedhja e numrave midis atij diapazoni është strategjia më e mirë: pika e ëmbël midis shansetve varion nga katër në tetë. Zgjidhni shumë ose shumë pak numra dhe shanset tuaja për të fituar ulen në mënyrë dramatike.

Mos u përpiqni të fitoni një avantazh

Nuk ka asgjë që mund të bëni për të ulur avantazhin e shtëpisë në një lojë keno, e cila është jashtëzakonisht e lartë. Meqenëse nuk ka asnjë udhëzues të vërtetë se si të luani një lojë keno që do t'ju japë një avantazh ose do të vendosni një strategji sekrete për të fituar një avantazh, duhet të jeni të kujdesshëm që dikush të pretendojë të kundërtën.

Pra, merrni këtë jo si një strategji të lojës Keno se çfarë të bëni për të përmirësuar shanset tuaja, por si këshillë se çfarë të mos bëni.

Mos u përpiqni të mësoni ndonjë metodë ose shfrytëzim të veçantë, sepse duke vepruar kështu do t'ju largojë nga gjetja e një strategjie të dobishme të lojës Keno, siç janë ato të diskutuara më sipër.

Praktikoni Strategjinë tuaj të Lojërave Keno Online falas

Ndërsa mund të mos ketë një mënyrë të caktuar për të përmirësuar aftësitë tuaja keno, duke luajtur lojën në internet falas do t'ju lejojë të gjeni strategjinë e duhur të lojës Keno për ju.

Kjo këshillë është veçanërisht e dobishme për amatorët, pasi duhet të siguroheni që të kuptoni të gjithë mekanikën e lojës përpara se të luani kumar për para të vërteta. Ju mund të luani keno në internet në mënyra demo falas në shumë kazino online. 

Edhe pse keno nuk është një lojë shumë e vështirë, është ende një ide e mirë të praktikoni pak para se të vini bast për ndonjë para.

Mendimet Përfundimtare

Tani që dini si të luani keno falë udhëzuesit tonë të thelluar, a jeni gati të filloni të luani me numrat tuaj idealë keno? Numrat tuaj me fat mund të kenë ndonjë lidhje me ngjarjet kryesore në jetën tuaj ose mund të bazohen në numrat që janë tërhequr më shpesh në lojën e keno. Çështja është se tani jeni pajisur me njohuritë e nevojshme për të luajtur keno në internet në një kazino të lartë.

About the author
Aishwarya Nair
Aishwarya Nair

Aishwarya Nair, e quajtur "Lotto Lorekeeper" në LottoRanker, shfrytëzon aftësitë e saj të përpikta kërkimore dhe thellësinë kulturore nga Kerala, Indi, për të hedhur dritë mbi fenomenet globale të lotarisë. E pajisur me një sens të mprehtë të detajeve dhe një prirje për të dhëna, ajo zhytet thellë në botën e lotarisë, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe modele në trend.

Send email
More posts by Aishwarya Nair

Të rejat e fundit

Shpenzimet e Lotarisë në mbarë botën: Tendencat dhe ndikimet
2023-11-21

Shpenzimet e Lotarisë në mbarë botën: Tendencat dhe ndikimet

Lajme