Udhëzues Keno për Fillestarët

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerSamuel OseiFact Checker

Keno është një lojë në stilin e lotarisë që shpesh anashkalohet nga lojtarët. Është i disponueshëm në shumë kazino online dhe funksionon si bingo. Lojtarët duhet të zgjedhin një deri në dhjetë numra nga një tabelë që përmban numra që variojnë nga një deri në tetëdhjetë. Fitimet përcaktohen nga numri i numrave të përzgjedhur që përputhen me ato të tërhequra. Ekipi ynë i ekspertëve të lojërave të kazinosë mund t'ju mësojë se si të luani keno. Me praktikë, ju mund të përmirësoni aftësitë tuaja në keno dhe të shijoni përfitimet e fitimit.

Udhëzues Keno për Fillestarët

Një histori e shpejtë Keno

Keno është një lojë bastesh që ka arritur në pjesë të ndryshme të botës, duke përfshirë Azinë, Afrikën e Jugut, Australinë dhe Amerikën. Origjina e tij mund të gjurmohet në Kinë, ku fillimisht u quajt "baige piao" ose "pai-ko p'iao", që do të thotë "biletë pëllumbi i bardhë". Loja evoluoi nga një garë bastesh që përfshinte pëllumba në shtëpi. Kur njerëzit luanin keno kineze, ata zgjidhnin disa karaktere të detajuara nga "Libri i një mijë personazheve" (ose "Qianziwen"), një libër mistik që është mbi 2000 vjet i vjetër.

Sipas disa burimeve, gjenerali Cheung Leung krijoi Keno gjatë betejave të dinastisë Han për të mbledhur fonde për ndërtimin e Murit të Madh të Kinës dhe për të mbështetur ushtarët kinezë në luftën e tyre kundër pushtuesve veriorë. Në atë kohë, lotaritë ishin të paligjshme, kështu që pjesëmarrësit do të zëvendësonin titujt e kuajve të garave me numra.

Keno fitoi popullaritet në Shtetet e Bashkuara, veçanërisht në Reno, Nevada, ku mbërriti në vitin 1933 nga Kina. Emri aktual "keno" rrjedh nga fjalët franceze dhe latine "quine" dhe "quini", përkatësisht, të cilat i referohen pesë shifrave me fat të secilit pjesëmarrës. Kombinimi i këtyre shifrave rezultoi në emrin amerikan për lojën.

Në vitin 1951, rregulloret e Nevadës u ndryshuan për të lejuar keno si një lojë të autorizuar të stilit të lotarisë. Sot, keno është një lojë e hamendjes së numrave fitues dhe mbetet një formë e njohur argëtimi.

Bazat e të luajturit keno

Keno është një lojë e njohur e lojërave të fatit në stilin e lotarisë që shpesh gjendet në kazinotë moderne dhe gjithashtu ofrohet si lojë në disa llotari shtetërore. Këtu është një udhëzues bazë se si të luani:

⭐️ Zgjidhni numrat tuaj: Në Keno, ju zgjidhni numra nga një grup që zakonisht variojnë nga 1 në 80. Numri i zgjedhjeve që mund të bëni ndryshon, por zakonisht, ju mund të zgjidhni diku nga 1 në 10 ose 20 numra.

⭐️ Vendos bast: Pasi të zgjidhni numrat tuaj, vendosni bast. Shuma që mund të vini bast shpesh ka një kufi minimal dhe maksimal të vendosur nga kazinoja ose lotaria.

⭐️ Shorti: Më pas loja tërheq rastësisht një numër të caktuar numrash fitues. Ky numër gjithashtu ndryshon, por shpesh është 20.

⭐️ Kontrollo për fitore: Ju fitoni nëse një numër i caktuar i numrave tuaj të zgjedhur përputhen me numrat fitues. Sa më shumë numra që përputhen, aq më i madh është çmimi. Pagesat ndryshojnë në bazë të numrit të numrave që keni zgjedhur, sa prej atyre numrave janë goditur dhe rregullave të basteve të lojës specifike Keno që po luani.

⭐️ Frekuenca e Lojërave: Në kazino, lojërat Keno shpesh zhvillohen çdo disa minuta, ndërsa lotaritë shtetërore mund të kenë shorte ditore ose javore.

⭐️ Shanset dhe strategjitë: Shanset për të arritur të gjithë numrat tuaj në Keno janë mjaft të larta, kështu që përgjithësisht shihet si një lojë fati. Nuk ka asnjë strategji të vërtetë që mund të rrisë ndjeshëm shanset tuaja për të fituar, pasi numrat janë tërhequr në mënyrë të rastësishme.

Mos harroni, si të gjitha format e lojërave të fatit, Keno duhet të luhet me përgjegjësi dhe është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për shanset dhe faktin se është një lojë e bazuar më shumë në fat sesa në aftësi.

Si të luani Keno - Një udhëzues hap pas hapi

Një nga mënyrat më të njohura për të shijuar këtë lojë lotarie është të luash Keno në internet. Këtu është një udhëzues i dobishëm se si të luani keno.

  1. Gjeni dhe bashkohuni me një kazino të besueshme në internet. Shikoni faqet si LottoRanker dhe CasinoRank për informacion dhe regjistrohuni në asnjë kohë. Ju mund të luani keno në internet duke filluar një lojë që ju pëlqen.
  2. Merrni numrin tuaj në kartën virtuale Keno. Varet nga ju nëse dëshironi t'i klikoni ose të përdorni zgjedhjen automatike. Në varësi të lojës, do të jeni në gjendje të zgjidhni diku nga dy deri në njëzet prej opsioneve të mundshme nga një përzgjedhje deri në 80. Le të themi se dëshironi të luani keno dhe të zgjidhni dhjetë numra të rastësishëm si pikat tuaja.
  3. Vendosni bastet tuaja. Ju mund ta rregulloni bastin tuaj duke përdorur butonat që gjenden zakonisht në fund të faqes. Në shumicën e lojërave, kjo shkon midis $50 dhe $5. Nëse sapo po filloni, një dollar i vetëm është një pikënisje e shkëlqyer. Disa lojëra mund të përfshijnë një opsion shumëzues.
  4. Luaj nje loje. Filloni lojën duke klikuar opsionin "Luaj" ose "Draw". Një gjenerues i numrave të rastësishëm (RNG) zgjedh 20 numra dhe i nënvizon ato në kartën Keno në internet. Ka lojëra keno ku mund të filloni disa raunde të plota.
  5. Verifikoni rezultatet. Nëse përputhet me një shumë të caktuar, ju fitoni një çmim. Në disa lojëra, ju mund të fitoni midis 1x dhe 10.000x në bastet tuaja për tre numra të përputhur. Çdo variant i Keno ka grupin e vet të shanset dhe shpërblimet.

Shanset në Keno

  • Zgjedhja e numrave të saktë: Probabiliteti për të goditur të gjithë numrat tuaj në Keno është jashtëzakonisht i ulët. Për shembull, nëse zgjidhni 6 numra, shanset që të vizatohen të 6 janë rreth 1 në 7752. Sa më shumë numra të zgjidhni, aq më të gjata janë shanset, duke arritur nivele astronomike shumë shpejt.
  • Frekuenca e hiteve: Shanset për të arritur një numër të caktuar të zgjedhjeve tuaja gjithashtu ndryshojnë shumë. Për shembull, goditja e vetëm 1 numri nga 6 të përzgjedhur mund të ketë shanse të arsyeshme, ndërsa goditja e 5 nga 6 do të jetë shumë më pak e mundshme.
  • Shanset e përgjithshme: Çdo kazino ose llotari ka tabelën e vet të pagesave, e cila dikton shanset dhe pagesat për skenarë të ndryshëm. Është e rëndësishme të njiheni me këto përpara se të luani.

Këtu është një tabelë që zbërthen shanset tuaja për të fituar bazuar në numrin total të goditjeve:

# i ndeshjeve të saktaShanset e llogaritura
01 në 843.380
11 në 86.446
21 në 20.115
31 në 8.009
41 në 4,877
51 në 4.287
61 në 5.258
71 në 8.826
81 në 20.055
91 në 61.420
101 në 253.801
111 në 1,423.822
121 në 10,968.701
131 në 118,084,920
141 në 1,821,881,628
151 në 41,751,453,986
161 në 1,496,372,110,872
171 në 90,624,035,964,712
181 në 10,512,388,171,906,553
191 në 2,946,096,785,176,811,500
201 në 3,535,316,142,212,173,800,000

Strategjitë dhe Këshillat e Keno

Nëse dëshironi të mësoni se si të fitoni lojëra keno më shpesh, gjeni një strategji të lojës keno që mund të jetë e dobishme. Këtu janë këshillat dhe metodat më të mira të keno në internet për të rritur shanset tuaja për të fituar.

1. Zgjidhni lojërat me pagesat më të larta

Kërkoni gjithmonë lojërat keno me çmimet më të mëdha. Është e natyrshme të dëshironi të maksimizoni shanset tuaja për të fituar me aksionet që jeni gati të vendosni.

Ju mund të besoni se çmimet e keno janë të njëjta, por ky është rrallë fakt. Vlerësoni shpërblimet e lojës përpara se të filloni.

Nëse jeni duke kërkuar për shpërblime më të larta, duhet të provoni një kazino në internet në vend të një kazinoje me tulla dhe llaç. Pra, nëse ky është qëllimi juaj kryesor kur luani keno, është më mirë të luani Keno në internet.

2. Mos zgjidhni më shumë se tetë numra

Zgjedhja midis katër dhe tetë numrave njihet gjerësisht si strategjia optimale e lojës Keno nga gurutë e lojërave të fatit. Shanset më të mira të mundshme gjenden brenda këtij diapazoni, siç tregohet në tabelën e mësipërme.

Termi "keno" do të thotë "pesë numra fitues" në origjinën e tij franceze, gjë që mund të japë një ide se pse zgjedhja e numrave midis atij diapazoni është strategjia më e mirë: pika e ëmbël midis shansetve varion nga katër në tetë. Zgjidhni shumë ose shumë pak numra dhe shanset tuaja për të fituar ulen në mënyrë dramatike.

3. Mos u përpiqni të fitoni një avantazh

Nuk ka asgjë që mund të bëni për të ulur avantazhin e shtëpisë në një lojë keno, e cila është jashtëzakonisht e lartë. Meqenëse nuk ka asnjë udhëzues të vërtetë se si të luani një lojë keno që do t'ju japë një avantazh ose do të vendosni një strategji sekrete për të fituar një avantazh, duhet të jeni të kujdesshëm që dikush të pretendojë të kundërtën.

Pra, merrni këtë jo si një strategji të lojës Keno se çfarë të bëni për të përmirësuar shanset tuaja, por si këshillë se çfarë të mos bëni.

Mos u përpiqni të mësoni ndonjë metodë ose shfrytëzim të veçantë, sepse duke vepruar kështu do t'ju largojë nga gjetja e një strategjie të dobishme të lojës Keno, siç janë ato të diskutuara më sipër.

4. Praktikoni Strategjinë tuaj të Lojërave Keno Online falas

Ndërsa mund të mos ketë një mënyrë të caktuar për të përmirësuar aftësitë tuaja keno, duke luajtur lojën në internet falas do t'ju lejojë të gjeni strategjinë e duhur të lojës Keno për ju.

Kjo këshillë është veçanërisht e dobishme për amatorët, pasi duhet të siguroheni që të kuptoni të gjithë mekanikën e lojës përpara se të luani kumar për para të vërteta. Ju mund të luani keno në internet në mënyra demo falas në shumë kazino online.

Edhe pse keno nuk është një lojë shumë e vështirë, është ende një ide e mirë të praktikoni pak para se të vini bast për ndonjë para.

Mendimet Përfundimtare

Tani keni një kuptim të mirë se si të luani keno, falë udhëzuesit tonë gjithëpërfshirës. A jeni gati të vini në praktikë njohuritë tuaja të reja dhe të luani me numrat tuaj idealë keno? Numrat tuaj me fat mund të kenë një lidhje me ngjarje të rëndësishme në jetën tuaj, ose mund të bazohen në numrat që janë tërhequr më shpesh në lojën e keno. Përfundimi është se tani jeni të përgatitur mirë për të luajtur keno në internet në një kazino të lartë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Çfarë është Keno?

Keno është një lojë bixhozi në stilin e lotarisë që gjendet në shumë kazino dhe ofrohet në disa llotari shtetërore. Lojtarët zgjedhin numra nga një grup, zakonisht nga 1 deri në 80, dhe fitojnë në bazë të numrit të numrave të tyre të zgjedhur përputhen me numrat e tërhequr rastësisht.

Si luani Keno?

Për të luajtur Keno, zgjidhni një numër shifrash (zakonisht midis 1 dhe 20) nga një grup prej 1 deri në 80. Vendosni bast, më pas prisni që loja të nxjerrë një sërë numrash fitues. Fitimet tuaja varen nga sa nga numrat tuaj përputhen me numrat e tërhequr.

Cilat janë shanset për të fituar në Keno?

Shanset për të fituar në Keno ndryshojnë shumë. Për shembull, goditja e të 6 nga 6 numrat e zgjedhur ka rreth një shans 1 në 7752. Sa më shumë numra të zgjidhni, aq më e lartë është fitorja e mundshme, por aq më e ulët është gjasat për të arritur të gjithë numrat tuaj.

A ka strategji për të përmirësuar shanset e fitimit në Keno?

Keno është një lojë fati dhe asnjë strategji nuk mund të garantojë një fitore. Disa lojtarë zgjedhin numra që besojnë se do të vizatohen ose përdorin numra të rëndësishëm personalë, por këto metoda nuk i rrisin statistikisht shanset për të fituar.

A është më mirë të luash më pak ose më shumë numra në Keno?

Luajtja midis numrave 4 dhe 8 shpesh konsiderohet optimale në Keno. Ky diapazon ofron ekuilibrin më të mirë midis gjasave për të arritur numrat tuaj dhe pagesës së mundshme.

Mund të luani Keno në internet?

Po, Keno mund të luhet online. Shumë kazino online ofrojnë lojëra Keno, ku mund të zgjidhni numra dhe të vendosni baste në mënyrë dixhitale, me lojën duke përdorur një gjenerues numrash të rastësishëm për barazime.

Si i zgjidhni numrat Keno?

Mund të zgjidhni manualisht numrat tuaj Keno ose të përdorni një veçori të zgjedhjes automatike të disponueshme në shumicën e lojërave Keno në internet. Disa lojtarë zgjedhin numra bazuar në rëndësinë personale, ndërsa të tjerët zgjedhin rastësisht.

Cili është skaji i shtëpisë në Keno?

Buza e shtëpisë në Keno është zakonisht e lartë, shpesh midis 20-30%. Kjo do të thotë se loja favorizon kazinonë më shumë se disa lloje të tjera lojërash kumari.

Mund të luani Keno falas online?

Po, shumë kazino online ofrojnë versione demo falas të Keno. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për fillestarët që të kuptojnë mekanikën e lojës pa rrezikuar para të vërteta.

Çfarë duhet të dinë fillestarët përpara se të luajnë Keno?

Fillestarët duhet të dinë se Keno është kryesisht një lojë fati me shanse të larta kundër fitimit të pagesave të mëdha. Është e rëndësishme të luani me përgjegjësi, brenda mundësive tuaja dhe për argëtim dhe jo si një mënyrë për të fituar para. Të kuptuarit e rregullave të lojës dhe strukturës së pagesës është gjithashtu thelbësore përpara fillimit.