El Gordo Lotari më e mirë në 2024

El Gordo është spanjisht për "The Big One" dhe është emri që zakonisht i jepet Lotarisë Spanjolle të Krishtlindjeve (megjithëse, për të qenë të drejtë, emri zyrtar spanjoll është Sorteo Extraordinario de Navidad ose Lotería de Navidad. Luhet çdo vit më 22 dhjetor, dhe është llotaria më e madhe spanjolle – prandaj emri i saj.Duhet thënë se në mënyrë rigoroze, termi El Gordo i referohet çmimit kryesor në çdo llotari spanjolle.

(Shprehja mund të përdoret gjithashtu në mënyrë fyese për të përshkruar një person si "I shëndosh" - por ne nuk do të mendojmë për këtë këtu. Duke parë në aspektin e çmimeve, është lotaria më e madhe në botë. Biletat kushtojnë 20 € , 70% e të gjitha shitjeve të biletave shpërndahen si para çmimesh dhe shiten aq shumë bileta sa 2.31 miliardë euro janë në dispozicion për çmime dhe 720 milionë euro për çmimin kryesor ("El Gordo").

El Gordo Lotari më e mirë në 2024
Evelyn Thompson
ExpertEvelyn ThompsonExpert
ResearcherAishwarya NairResearcher

Ku të blini bileta për El Gordo

Është e lehtë për të blej një biletë lotarie në internet për El Gordon. Faqja e internetit është e lehtë për t'u gjetur dhe mikpritëse. Ndryshe nga shumë llotari, ju nuk duhet të jeni rezident në Spanjë – nëse është e ligjshme në cilindo vend ku jetoni për të blerë bileta loto, autoritetet në Spanjë do të jenë të lumtura t'ju marrin paratë dhe po aq të lumtura t'ju dërgojnë fitimet nëse keni fat.

Historia e El Gordo

El Gordo është një short special i Lotería Nacional, llotaria kombëtare spanjolle e drejtuar nga Loterías y Apuestas del Estado e cila është në pronësi të qeverisë spanjolle. Historia e saj shkon shumë prapa; në fakt, vetëm një llotari në botë ka vazhduar vazhdimisht për më shumë se Lotería Nacional, e cila e mbajti shortin e saj të parë më 4 mars 1812 dhe shortin e parë të Krishtlindjeve më 18 dhjetor 1812. Quhet Sorteo de Navidad që nga viti 1892.

A është i ligjshëm El Gordo?

Është e ligjshme në Spanja, për sa kohë që jeni 18 vjeç e lart. Nëse nuk jeni në Spanjë, kini kujdes! Ka një histori të gjatë të njerëzve në të gjithë botën që marrin letra që i ftojnë të blejnë bileta në El Gordo dhe i sigurojnë se dërguesi i letrës është një agjent zyrtar. Realiteti është se asnjë llotari e ligjshme spanjolle dhe asnjë agjent i një llotarie ligjore spanjolle në internet, nuk do t'i dërgojë ndonjëherë një letër të tillë - ose email, ose njoftim WhatsApp, ose mesazh me tekst, ose ndonjë lloj komunikimi - dikujt jashtë Spanjës.

Pse jo? Sepse El Gordo, së bashku me të gjitha llotaritë e tjera ligjore spanjolle, është e hapur vetëm për banorët spanjollë. Nuk duhet të jesh qytetar, por duhet të jetosh atje. Dhe jo me pushime - Spanja duhet të jetë vendbanimi juaj i përhershëm. Për sa kohë që e plotësoni atë kërkesë, po, El Gordo është plotësisht i ligjshëm.

Mashtrimet po bëhen mjaft të shpeshta në lidhje me El Gordo. Një që është raportuar me frekuencë në rritje merr formën e një letre ose, më shpesh, një email, duke këshilluar marrësin që dërguesi – që pretendohet të jetë një agjent ligjor dhe i autorizuar i lotarive kombëtare spanjolle – ka blerë një biletë në El Gordo për marrësi (a nuk ishte i tillë?) dhe – lajm i madh! – bileta ka fituar!

Gjithçka që duhet të bëjë marrësi është të dërgojë të dhënat e tij bankare dhe paratë do të depozitohen në llogarinë e tyre. Dërguesi shumë bujar i këtij komunikimi do të mbajë vetëm 10% të fitimeve për të mbuluar kostot e tyre. Ju duhet ta trajtoni një nga këto emaile ose letra saktësisht siç trajtoni çdo kërkesë tjetër për informacion në lidhje me llogarinë tuaj bankare: injoroni atë.

Duke thënë të gjitha këto, nuk është e pamundur për dikë që nuk është rezident në Spanjë, por është i vendosur të ketë një valëvitje në El Gordo. Ka faqe interneti që vendosin adresa duke i bërë ata rezidentë në vende që nuk janë në të vërtetë ku jetojnë.

Zgjedhja e faqes së duhur të internetit është e rëndësishme, sepse nëse nuk e bëni, atëherë mund t'i jeni përgjigjur edhe një prej atyre mashtrimeve për të cilat sapo folëm – dhe, në fakt, kjo është pikërisht ajo që keni bërë. Por bëni zgjedhjen e duhur dhe do të zbuloni se keni të bëni me një organizatë që ka integritet, që me të vërtetë do të investojë paratë tuaja në emrin tuaj dhe me të vërtetë do të ndajë fitimet tuaja me ju.

Si të luani El Gordo

Përgjigja e shkurtër është, blini biletën tuaj. Pasi ta keni bërë këtë, pjesa tjetër nuk është në duart tuaja. Kështu funksionon lotaria. Para së gjithash, biletat ndahen në dhjetë pjesë (të quajtura "decimos") dhe ju mund të zgjidhni të blini gjithçka nga një pjesë në të gjithë biletën.

Numrat janë tërhequr nga nxënësit e shkollës San Ildefonso e cila, kur filloi kjo traditë, ishte e rezervuar për fëmijët jetimë të nëpunësve publikë. Një traditë tjetër e lidhur ishte se fituesit do t'i dhuronin shkollës një pjesë të çmimit të tyre. Ndërsa fëmijët vizatojnë numrat, ata këndojnë rezultatet. E gjithë kjo transmetohet në televizion.

Fëmijët përdorin dy kafaze të mëdhenj sferikë, në të parin janë 100,000 topa të vegjël druri, secili me një numër unik bilete 5 shifrore, nga 00000 deri në 99999, ndërsa në tjetrin janë 1,807 topa të vegjël druri, secili përfaqëson një çmim. shkruar në euro:

  • 1 top për çmimin e parë
  • 1 top për çmimin e dytë
  • 1 top për çmimin e tretë
  • 2 topa për çmimet e katërt
  • 8 topa për çmimet e pesta
  • 1794 topa për çmimet e vogla

Cilat janë shanset për të fituar El Gordo?

Shanset e përgjithshme për të fituar një çmim janë mjaft të mira në 1:6.5. Sigurisht, kjo përfshin pothuajse 1800 çmime të vogla; por shanset për të fituar çmimin e madh dhe çmimin e dytë dhe të tretë janë 1 në 100,000, që është dukshëm më e mirë se shanset për të fituar çmimin kryesor në shumë nga shortet më të mëdha të lotarisë në botë.

Kjo bie në 1 në 50,000 për çmimin e katërt dhe 1 në 12,500 për të pestin. Arsyeja që këto shanse janë më të mira se për shumë shorte të tjera është se 70% e të gjitha shitjeve të biletave kthehen në formën e çmimeve – dhe kjo është një përqindje e lartë sipas standardeve ndërkombëtare.

Këshilla dhe truket për të luajtur El Gordo

Këshilla numër një ndoshta duhet të jetë: Nëse nuk jetoni në Spanjë, zhvendosuni atje. tjetra mund të jetë blerja e biletës tuaj herët. Biletat dalin në shitje muaj para Krishtlindjeve, numri që do të shiten është i madh por jo i pafund – është një lotari dhe ka një pikë në të cilën shitjet do të ndalojnë – kështu që, nëse doni të fitoni, gjëja më e keqe që mund të ndodhë është që ju prisni shumë gjatë dhe të gjitha biletat janë zhdukur. Bleni një biletë të tërë. Dhe konsideroni të gjeni një nga ato faqet e internetit që:

  • Ju lejon të blini një biletë sikur të jeni banor në Spanjë, edhe pse nuk jeni; dhe
  • Drejtoni një El Gordo sindikata e lotos.

Nëse i bashkoheni sindikatës, do të ndani në fitimet e saj. Po, ju do të merrni më pak se sa do të kishit nëse do të kishit blerë të gjithë biletën e vetme që fitoi çmimin kryesor – por shanset për të fituar këtë është diçka do të jenë shumë më të larta.

About the author
Evelyn Thompson
Evelyn Thompson
About

Evelyn Thompson, ose "Lucky Evie", siç njihet në LottoRanker, kombinon mentalitetin e saj analitik britanik me pasionin për numrat për t'u sjellë lexuesve strategjitë më të mira të lotarisë. Nga rrugët simpatike të Londrës, ajo analizon të dhënat e lotarisë, duke u siguruar që lojtarët të kenë gjithçka që u nevojitet për të marrë vendime të informuara.

Send email
More posts by Evelyn Thompson