Udhëzues për të luajtur dhe fituar EuroMillions

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerSamuel OseiFact Checker

Lotaria EuroMillions është një fenomen global dhe një gur i çmuar i industrisë evropiane të lojërave të fatit. Lojtarët në këtë llotari mbarë evropiane mund të hyjnë për vetëm dy euro, me çmimin kryesor prej 190 milionë euro.

Edhe nëse nuk e fitoni çmimin e parë, EuroMillions ofron disa shpërblime mbresëlënëse ngushëllimi. Nëse dëshironi të mësoni më shumë, lexoni më tej.

Ky udhëzues gjithëpërfshirës i lotarisë do t'i përgjigjet çdo pyetjeje që mund të keni në lidhje me EuroMillions, si dhe SuperDraws, lojëra bonus, çmime dhe më shumë.

Çfarë është EuroMillions?

EuroMillions është një llotari transnacionale që kërkon shtatë numra të saktë për të fituar xhekpotin. U lançua më 7 shkurt 2004 nga Française des Jeux e Francës, Loterías y Apuestas del Estado e Spanjës dhe Camelot e Mbretërisë së Bashkuar. Loja është aktualisht e disponueshme për lojtarët në Andorra, Austri, Belgjikë, Francë (duke përfshirë rajonet dhe kolektivitetet jashtë shtetit), Irlandë, Ishulli i Manit, Lihtenshtajni, Luksemburgu, Monako, Portugalia, Spanja, Zvicra dhe Mbretëria e Bashkuar.

Formati i lojës është i drejtpërdrejtë: lojtarët zgjedhin pesë numra kryesorë nga 1 deri në 50 dhe dy numra shtesë, të njohur si "Yjet me fat", nga një grup i veçantë prej 1 deri në 12. Për të fituar xhekpotin, një lojtar duhet të përputhet me të shtatë numrat vizatuar. Çmimi përshkallëzohet sa herë që çmimi i parë nuk fitohet, duke çuar në xhekpote shumë të mëdha, shpesh duke arritur në qindra miliona euro.

Popullariteti i EuroMillions është pjesërisht për shkak të xhekpoteve të mëdha, dhe është bërë një nga lotaritë më të famshme në Evropë. Loja ka prodhuar shumë multimilionerë dhe vazhdon të tërheqë lojtarë me perspektivën e fitoreve që ndryshojnë jetën.

Kur e mban shortin EuroMillions?

Shorti i lotarisë EuroMillions zhvillohet dy herë në javë, të martën dhe të premten, në orën 20:45 me orën e Parisit. Rezultatet e lotarisë bëhen të disponueshme të Premten dhe të Martën në orën 23:00 dhe u publikohen shitësve me pakicë dhe mediave. Ju mund të gjeni rezultatet e fundit të EuroMillions në shumicën e faqeve të llotarisë, dhe mund të përdorni një kontrollues të dedikuar për të siguruar saktësinë e numrave. Ky kontroll do të përcaktojë shpejt dhe me lehtësi nëse numrat që keni zgjedhur përputhen me kombinimin fitues.

Lotaritë nuk janë më aq të njohura në televizion sa dikur, dhe rezultatet e lotarisë EuroMillions nuk shfaqen më gjerësisht në programet televizive kombëtare ose në faqet e para të gazetave. Megjithatë, falë internetit, ato tani janë më të aksesueshme se kurrë më parë.

Kur është EuroMillions SuperDraw?

Nga të gjitha vizatimet e EuroMillions, SuperDraw është ai që dëshironi të fitoni më shumë. Të jesh fitues i EuroMillions nuk është vetëm një çështje zgjedhjeje, pa dyshim, edhe pse nëse do të përpiqesh më shumë, tani është koha.

Pra, çfarë e veçon saktësisht SuperDraw?

 • Një përfitim është se çmimi është gjithmonë të paktën nëntë shifra. Kjo është një minimum prej njëqind milionë euro.
 • Ka një sasi të madhe vëmendjeje dhe zhurme që rrethon EuroMillions SuperDraw. Shkakton një rrëmujë për të blerë bileta llotarie dhe e rrit çmimin në 100 milionë euro të pabesueshme.
 • Nëse jackpot-i i EuroMillions nuk fitohet, ai rrokulliset dhe vrapimi i çmendur për biletat vazhdon. Pasi të arrijë 190,000,000 €, rritjet e mëtejshme do të ndërpriten.
 • SuperDraw ka prodhuar disa nga fitimet më të mëdha në historinë e EuroMillions, dhe ndërsa lotaria rritet në popullaritet dhe shpërndarje, këto shorte ndodhin më shpesh.

Mbani një sy në ndarjen e historive të EuroMillions për të përcaktuar se kur do të jenë vizatimet e ardhshme.

Si funksionon EuroMillions?

Shumë njerëz që nuk kanë luajtur kurrë llotarinë EuroMillions ose lotari të ngjashme, mund ta kenë konfuze. Ata mund të pyesin veten për llojin e mbështetjes që ofron një lotari që vepron në shumë vende evropiane. Ata gjithashtu mund të kenë pyetje se përse disa kombe kanë të drejtë për lojëra bonus, ndërsa të tjerët jo. Për më tepër, nëse mund të blini bileta vetëm nga shitës të autorizuar, mund të jetë e paqartë se si mund të aksesohen ato në internet.

Lotaria EuroMillions nuk është në pronësi të asnjë kompanie të vetme. Në vend të kësaj, është një përpjekje bashkëpunuese e udhëhequr nga operatorët më të mëdhenj kombëtarë të lotarisë në vendet pjesëmarrëse, si Camelot në MB. Çdo kompani është miratuar nga llotaria e saj shtetërore përkatëse për të ofruar lojëra të ligjshme llotarie. Duke bashkuar burimet e tyre, ata kanë krijuar një llotari masive - EuroMillions.

Kur blini një biletë për EuroMillions në MB, Camelot, si operator, merr një pjesë të të ardhurave. Këto të ardhura përdoren për të financuar projekte të ndryshme brenda Mbretërisë së Bashkuar, ashtu siç bëhet me Lotto në Mbretërinë e Bashkuar. Në mënyrë të ngjashme, nëse blini biletën tuaj në Francë ose në ndonjë vend tjetër pjesëmarrës, blerja juaj kontribuon në financimin e projekteve në atë vend.

Lojëra shtesë mund të ofrohen nga operatorët për të rritur shitjet. Për shembull, Camelot mund të ekzekutojë një lojë shtesë për të gjeneruar të ardhura shtesë që do të mbulonin më shumë se shpenzimet shtesë. Kjo është një mënyrë që lojërat bonus përcaktohen dhe u ofrohen vendeve të pranueshme.

Ngjarje shtesë EuroMillions në Mbretërinë e Bashkuar

Irlanda, Franca, Spanja, Portugalia, Austria, Belgjika, Luksemburgu dhe Zvicra janë ndër vendet e tjera që ofrojnë lotarinë EuroMillions. Megjithatë, lojërat e mëposhtme janë ekskluzive për Mbretërinë e Bashkuar.

Prodhuesi i milionerëve në MB

Nëse blini një biletë EuroMillions në MB, do të futeni automatikisht në shortin e UK Millionaire Maker. Për të marrë pjesë, gjithçka që duhet të bëni është të paguani një tarifë të vogël prej 2,50 £.

Çdo rresht i numrave në biletën tuaj ka kodin e tij unik nëntëshifror, të cilin mund ta gjeni në fund të biletës suaj.

Për të verifikuar rezultatet e krijuesit të milionerëve, mund ta çoni biletën tuaj te nëpunësi i dyqanit ose të përdorni kontrolluesin EuroMillions. Nëse luani online, do të merrni një njoftim me email nëse fitoni.

Për të kërkuar çmimin tuaj prej 1,000,000 £, duhet të futni saktë nëntë karakteret në sekuencën e specifikuar.

EuroMillions HotPicks

EuroMillions HotPicks është një lojë llotarie që mund të luhet në mënyrë të pavarur. Megjithatë, rezultatet e tij bazohen në ato të EuroMillions. Mund të zgjidhni një deri në pesë numra kryesorë dhe të përpiqeni t'i përputhni me numrat fitues. Çdo hyrje kushton 1,50 £. Është thelbësore të përputhen të gjithë numrat e përzgjedhur me numrat fitues për të fituar lojën.

Nëse dëshironi të blini bileta personalisht, duhet t'i blini ato nga një shitës i autorizuar i vendosur në një nga vendet kualifikuese. Si rezultat, organizata greke e lotarisë nuk merr pjesë, nuk përfiton dot dhe nuk ka interes të shesë bileta në Greqi.

Ku përshtaten dyqanet e lotarisë në internet?

Specifikat se si funksionojnë këta ofrues shërbimesh do të ndryshojnë sipas vendndodhjes. Lotaritë shtetërore zotërojnë ose janë përgjegjëse për disa kazino në internet. Nga ana tjetër, disa sajte ju lejojnë të "bastoni për rezultatin" e lotarive në të njëjtën mënyrë që mund të vendosni bast për rezultatin e një loje futbolli.

Bastet funksionojnë shumë si blerja e një bilete koncerti. Përveç kësaj, ato ofrojnë shpërblime që korrespondojnë me çmimet e divizionit EuroMillions. Gjithçka duket tamam ashtu siç do të ishte nga një shitës legjitim.

Rregullat e EuroMillions

Lojtarët zgjedhin pesë numra kryesorë nga 1 në 50 dhe dy numra Yll me fat nga 1 në 12. Për të fituar, ju duhet të përputhni numrat tuaj me fat të zgjedhur me ato të tërhequr. Nëse i përputhni të shtatë numrat, do të fitoni një pjesë të xhekpotit, i cili fillon nga 17 milionë euro (afërsisht 14 milionë funte) dhe mbartet nëse nuk pretendohet.

Përveç xhekpotit, ka 12 nivele më të vogla shpërblimi, kështu që ju mund të fitoni edhe nëse përputheni vetëm me dy nga numrat kryesorë.

Këtu janë çmimet dhe shanset e lotarisë EuroMillions.

Numrat e përputhurPjesa e Fondit të ÇmimeveShansetShuma e çmimit / Shorti
5 + 2 yje me fat50%1 në 139,838,16057,977,286,83 £
5 + 1 Yll me fat2.61%1 në 6,991,908268,955,13 £
50.61%1 në 3,107,514,6729,307,58 £
4 + 2 yje me fat0,19%1 në 621,502,931655,22 £
4 + 1 Yll me fat0.35%1 në 31,075,1597,43 £
3 + 2 yje me fat0.37%1 në 14,125.0756,55 £
40.26%1 në 13,811,1833,16 £
2 + 2 yje me fat1.30%1 në 985,4711,29 £
3 + 1 Yll me fat1.45%1 në 706,258,52 £
32.70%1 në 313,897,07 £
1 + 2 yje me fat3.27%1 në 187,715,76 £
2 + 1 Yll me fat10.30%1 në 49.274,47 £
216,59%1 në 21.92,71 £

Kombinimet e mundshme të numrave mbeten të njëjta pavarësisht nga numri i përgjithshëm i lojtarëve. Kur më shumë se një individ zgjedh numrat fitues, tenxherja ndahet në mënyrë të barabartë mes tyre.

Prandaj, nëse jeni duke luajtur për xhekpotin, a strategjia e bazuar në zgjedhjen e më pak numrave të zakonshëm mund të rrisë shanset tuaja për të fituar.

Ju gjithashtu mund të vëreni kompjuterin të zgjedhë numrat tuaj në mënyrë të rastësishme. EuroMillions i referohet kësaj zgjedhjeje si Ulja e Fatit.

Pretendimi i çmimeve EuroMillion

Ju duhet të tregoni biletën fituese për të marrë çmimin. Çmimet e fituara në EuroMillions pretendohen në disa mënyra, në varësi të vendit. Kjo tabelë detajon kur fituesit duhet të kërkojnë një shpërblim dhe pasojat nëse nuk e bëjnë këtë deri në datën e specifikuar.

VendiPeriudha e pretendimitÇfarë bëhet nga çmimet e padeklaruara
Austria3 vjetFondet u kthyen në llotari për tre vjet përpara se të përdoreshin për të paguar shumat e rritura të çmimeve.
Belgjika20 javëU kthye në Lotarinë Kombëtare Belgjike.
Franca60 ditëPërdoret për të mbështetur promovime speciale, duke krijuar një grusht milionerësh brenda një jave.
Irlanda90 ditëI jepet përsëri Lotarisë Kombëtare Irlandeze për t'u përdorur në reklamat për lojërat e saj, e cila përfiton bamirësi.
Luksemburgu60 ditëU kthye në fondin rezervë të lotarisë.
Portugalia90 ditëDhuruar për bamirësinë me bazë në Lisbonë, Santa Casa da Misericórdia, e cila operon spitale dhe mbështet kauza të tjera të mira.
Spanja3 muajDhuruar në thesarin e qeverisë.
Zvicra26 javëDhuruar përsëri në llotari për dhuratat e ardhshme bamirëse.
MB180 ditëDhuruar në Fondin e Kauzave të Mira të Lotarisë Kombëtare.

Si të zgjidhni Strategjinë tuaj të Lotarisë EuroMillions

Në shortin e EuroMillions, çdo kombinim i mundshëm numrash ka shanse të barabarta për t'u përzgjedhur. Edhe pse mund të duket e pamundur, një biletë me shtatë numra të zgjedhur rastësisht të ndarë në mënyrë të barabartë ka të njëjtat shanse për të fituar si një biletë me shtatë numra të njëpasnjëshëm.

Shanset për të fituar EuroMillions janë të njëjta nëse përdorni një zhytje me fat ose një udhëzues online të lotarisë EuroMillions për të zgjedhur numrat tuaj.

Cilët janë numrat që vizatohen më shpesh?

EuroMillions dhe frazat e tjera kryesore të kërkimit të lotarisë shpesh përqendrohen në numrat e tërhequr më shpesh. Pyetjet e zakonshme në Google, Bing dhe motorët e tjerë të kërkimit përfshijnë "EuroMillions numrat më të mirë" dhe "cilat janë numrat më të shpeshtë të EuroMillions".

Më poshtë, ne do të kalojmë nëpër disa EuroMillions numra të nxehtë dhe të ftohtë për t'ju ndihmuar të përcaktoni se cilët të luani. Por këtu është fërkimi: pak nga kjo ndihmon fare.

Ka zero korrelacion midis rezultateve të kaluara të EuroMillions dhe rezultateve të ardhshme. Fakti që një biletë e caktuar EuroMillions është tërhequr disa herë në të kaluarën nuk është garanci se ajo do të zgjidhet përsëri së shpejti.

Nëse po pyesni veten pse shanset tuaja janë identike për çdo grup numrash, kjo ndodh sepse, siç e kemi treguar tashmë, është. Sidoqoftë, është një lexim i mirë dhe ka disa njohuri magjepsëse për t'u mbledhur në lidhje me numrat më të nxehtë dhe më të ftohtë të EuroMillions.

Numrat EuroMillion të Nxehtë dhe të Ftohtë

Është e lehtë të shihet se numrat më të shpeshtë dhe më pak të zakonshëm të EuroMillions janë shumë të ndryshëm gjatë shtatë viteve të para të shortit.

 • Pavarësisht mbi 370 vizatimeve, numri "28" është paraqitur vetëm 26 herë, ndërsa numri "50" është vizatuar 54 herë.
 • Pesë vjet më vonë, "28" dhe "50" u bënë zgjedhje të njohura, me 67 dhe 60 barazime, respektivisht.
 • Midis majit 2011 dhe shtatorit 2016, shifra 10 ishte dukuri më e shpeshtë - 70 herë! Numri “41” ishte më i rrallë, i cili u shfaq vetëm 38 herë.
 • Në tërheqjen e 1225-të të EuroMillions në 2019, numri "46" ishte më pak i popullarizuari, pasi u shfaq më pak se 100 herë, ndërsa numri "50" ishte më i popullarizuari, duke u shfaqur 145 herë.
 • Statistikat e mësipërme të "të gjitha kohërave" tregojnë se numri më i ulët ka ndodhur në 7.8% të rasteve, ndërsa numri më i lartë ka ndodhur në 11.8% të rasteve.
 • Shifrat zyrtare zbuluan se numri "46" ishte më pak i përzgjedhur në shortin e 1225-të të EuroMillions, i ndjekur nga numri "33", numri i dytë më i ftohtë. Kjo sugjeron që lojtarët të shikojnë rezultatet e kaluara të EuroMillions për të përcaktuar se cilët numra duhet të luajnë.

Që nga qershor 2024 , numrat e tërhequr më shpesh në lotarinë EuroMillions janë:

 • Topi numër 21, i tërhequr 194 herë.
 • Topi numër 23, i tërhequr 193 herë.
 • Topi numër 44, i tërhequr 191 herë.
 • Topi numër 19, i tërhequr 190 herë.
 • Topi numër 50, i tërhequr 189 herë.

Këta numra kanë qenë më të zakonshmet për periudhën ndërmjet tërheqjes së parë në 2004 dhe tërheqjes së fundit në qershor 2024

Numrat e yjeve me fat të nxehtë dhe të ftohtë të EuroMillions

Ekzistojnë vetëm 12 yje me fat. Një vështrim prapa në tërheqjet e kaluara të EuroMillions zbulon llojin e tendencës që mund të pritet.

 • Meqenëse nuk u shfaq në EuroMillions deri në shtator 2016, numri 12 ka bërë paraqitjet më të pakta.
 • Më të ulëtat e radhës janë 10 dhe 11, por ato nuk u shfaqën deri në maj 2011. Prandaj, ata nuk konsiderohen numra "të ulët".

Deri në momentin e shkrimit të këtij shkrimi, Ylli me fat i tërhequr më shpesh ishte vetëm tre herë më i shpeshtë se Ylli i dytë me fat i tërhequr më shpesh dhe 47 herë më shpesh se Ylli me fat i tërhequr më pak.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Çfarë është EuroMillions?

EuroMillions është një lojë e njohur llotarie transnacionale në Evropë. Lojtarët zgjedhin pesë numra kryesorë nga 1 deri në 50 dhe dy numra "Yjet me fat" nga një grup i veçantë prej 1 deri në 12. Përputhja e të shtatë numrave fiton xhekpotin. Loja u lançua në vitin 2004 dhe është në dispozicion në disa vende evropiane.

Si luani EuroMillions?

Për të luajtur EuroMillions, ju zgjidhni pesë numra kryesorë nga 1 deri në 50 dhe dy yje me fat nga 1 në 12. Nëse numrat tuaj të zgjedhur përputhen me numrat e tërhequr në llotari, ju fitoni çmime. Sa më shumë numra të përputhen, aq më i madh është çmimi.

Cilat janë shanset për të fituar në EuroMillions?

Shanset për të fituar ndonjë çmim në EuroMillions janë rreth 1 në 13. Megjithatë, shanset për të fituar xhekpotin, i cili kërkon përputhjen e pesë numrave kryesorë dhe dy Yjeve me Fat, janë afërsisht 1 në 139 milionë.

Mund të luani EuroMillions online?

Po, EuroMillions mund të luhet online. Shumë faqe interneti të autorizuara ju lejojnë të blini bileta dhe të kontrolloni rezultatet. Sigurohuni që po përdorni një uebsajt legjitim dhe të sigurt.

Çfarë është EuroMillions SuperDraw?

EuroMillions SuperDraw është një ngjarje e veçantë ku jackpoti vendoset në një shumë masive, pavarësisht nga rezultati i shortit të mëparshëm. Xhekpoti fillon me rreth 100 milionë euro dhe mund të kalojë në një maksimum prej 190 milionë euro.

Si rrokulliset çmimi i parë i EuroMillions?

Nëse asnjë lojtar nuk e fiton çmimin e parë në një barazim, çmimi kalon në shortin tjetër, duke rritur madhësinë e xhekpotit. Kjo vazhdon derisa një lojtar të fitojë ose xhekpoti të arrijë kufirin maksimal.

Çfarë ndodh me çmimet e pakërkuara të EuroMillions?

Çmimet e pakërkuara të EuroMillions trajtohen ndryshe nga secili vend pjesëmarrës. Në përgjithësi, pas një periudhe të caktuar, çmimet e pakërkuara kthehen në fondin e lotarisë për shortet e ardhshme ose përdoren për promovime të veçanta ose qëllime bamirësie.

A ka ndonjë lojë shtesë në EuroMillions?

Po, disa vende ofrojnë lojëra shtesë së bashku me EuroMillions. Për shembull, në MB, lojtarët mund të hyjnë në UK Milionaire Maker dhe EuroMillions HotPicks, të cilat ofrojnë shanse shtesë për të fituar çmime.

Çfarë është Prodhuesi i Milionerëve në Mbretërinë e Bashkuar?

UK Millionaire Maker është një lojë shtesë për lojtarët e UK EuroMillions. Çdo biletë EuroMillions në MB vjen me një kod unik dhe nëse kodi juaj përputhet me atë të tërhequr, ju fitoni 1 milion £.

Si paguhen çmimet EuroMillions?

Çmimet EuroMillions zakonisht paguhen si një shumë e përgjithshme dhe janë pa taksa në shumicën e vendeve pjesëmarrëse. Megjithatë, mënyra e pagesës dhe implikimet tatimore mund të ndryshojnë, kështu që është thelbësore të kontrolloni rregullat specifike në vendin tuaj.