France Keno Lotari më e mirë në 2024

France Keno, e cila operohet nga kompania private La Francaise des Jeux Group (FDJ), është një lojë llotarie që lejon lojtarët të zgjedhin midis 2 dhe 10 numrave nga një grup prej 1 deri në 70. Loja hidhet dy herë në ditë, shtatë ditët në javë, dhe ka një jackpot maksimal prej dy milionë euro. Sidoqoftë, vetëm lojtarët që janë banorë të Francës ose janë duke vizituar vendin mund ta luajnë këtë lojë.

Për të marrë pjesë, lojtarët duhet të vendosin shumën e bastit që duan të vënë, e cila mund të variojë nga një deri në dhjetë euro. Ata gjithashtu kanë mundësinë të shtojnë një shumëzues ose lojën Joker+ nëse dëshirojnë. Lojtarët mund të blejnë bileta nga shitës me pakicë të licencuar FDJ, faqen e internetit të Francaise des Jeux ose nëpërmjet aplikacionit celular.

France Keno Lotari më e mirë në 2024
Isabella Garcia
ExpertIsabella GarciaExpert
ResearcherAishwarya NairResearcher

ÇfarĂ« Ă«shtĂ« Keno Franceze?

France Keno është një lojë llotarie popullore në Francë, e njohur për fleksibilitetin dhe shortet e rregullta. Ai funksionon në një format ku lojtarët zgjedhin numra nga një gamë e caktuar, zakonisht midis 1 dhe 70 ose 1 dhe 80. Në çdo short, një numër i caktuar numrash fitues zgjidhen rastësisht. Numri i numrave të zgjedhur dhe numri i numrave fitues mund të ndryshojnë, duke ofruar mënyra të ndryshme për të luajtur dhe për të fituar.

Aspekti unik i France Keno është tërheqja e tij e shpeshtë, që shpesh mbahen dy herë në ditë. Kjo rrit shanset që lojtarët të marrin pjesë dhe të fitojnë. Shumat e çmimeve në Keno varen nga numri i numrave që zgjedh dhe përputhet një lojtar, dhe nga shuma që vendos të vë bast. Sa më shumë numra të përputhen, aq më i madh është çmimi. Për më tepër, lojtarët mund të zgjedhin të shumëfishojnë fitimet e tyre përmes një veçorie të quajtur opsioni "Multiplier", i cili, nëse zgjidhet, rrit koston e biletës, por mund të rrisë ndjeshëm paratë e çmimit.

France Keno apelon pĂ«r njĂ« gamĂ« tĂ« gjerĂ« lojtarĂ«sh pĂ«r shkak tĂ« rregullave tĂ« tij tĂ« drejtpĂ«rdrejta dhe fleksibilitetit qĂ« ofron pĂ«r sa i pĂ«rket shumave tĂ« basteve dhe pĂ«rzgjedhjes sĂ« numrave. ËshtĂ« i aksesueshĂ«m nĂ« vende tĂ« ndryshme nĂ« FrancĂ« dhe nĂ« internet, duke e bĂ«rĂ« tĂ« pĂ«rshtatshĂ«m pĂ«r entuziastĂ«t qĂ« tĂ« luajnĂ« rregullisht. Ashtu si me tĂ« gjitha format e lojĂ«rave tĂ« fatit, lojtarĂ«t duhet tĂ« luajnĂ« me pĂ«rgjegjĂ«si, duke mbajtur parasysh se shanset pĂ«r tĂ« fituar shuma tĂ« mĂ«dha janĂ« relativisht tĂ« ulĂ«ta dhe qĂ«llimi kryesor duhet tĂ« jetĂ« argĂ«timi dhe jo fitimi financiar.

Ku të blini bileta për Keno (Frëngjisht)?

Për të blerë bileta për Keno në Francë, keni disa mundësi:

  • ShitĂ«s me pakicĂ« tĂ« autorizuar lokal: NĂ« tĂ« gjithĂ« FrancĂ«n, ka shumĂ« pika tĂ« autorizuara tĂ« shitjes me pakicĂ«, tĂ« tilla si dyqanet e duhanit, stendat e gazetave dhe disa supermarkete, ku mund tĂ« blini bileta Keno. KĂ«to vende shpesh shfaqin logon zyrtare tĂ« lotarisĂ«, duke i bĂ«rĂ« ato tĂ« lehta pĂ«r t'u identifikuar.
  • Online pĂ«rmes faqes zyrtare tĂ« LotarisĂ«: Lotaria KombĂ«tare Franceze, e cila operon Keno, ofron njĂ« platformĂ« online ku mund tĂ« blini bileta. PĂ«r tĂ« pĂ«rdorur kĂ«tĂ« shĂ«rbim, zakonisht duhet tĂ« regjistroni njĂ« llogari dhe mund t'ju duhet tĂ« jeni rezident nĂ« FrancĂ« ose nĂ« vend pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« faqen dhe pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« njĂ« blerje.
  • Aplikacionet celulare: Disa aplikacione zyrtare tĂ« lotarisĂ« ju lejojnĂ« blini bileta Keno direkt nga smartphone ose tableti juaj. KĂ«to aplikacione janĂ« zakonisht tĂ« disponueshme pĂ«r pajisjet iOS dhe Android dhe mund tĂ« shkarkohen nga dyqanet pĂ«rkatĂ«se tĂ« aplikacioneve.
  • Makina shitĂ«se tĂ« biletave tĂ« lotarisĂ«: NĂ« disa zona, mund tĂ« gjeni makina tĂ« automatizuara shitĂ«se qĂ« shesin bileta Keno. KĂ«to makina zakonisht gjenden nĂ« zona me trafik tĂ« lartĂ« si qendrat tregtare ose qendrat e transportit.

Kur blini bileta Keno, qoftĂ« personalisht ose nĂ« internet, sigurohuni qĂ« po blini nga njĂ« burim i njohur dhe i autorizuar. PĂ«r informacion dhe rekomandime tĂ« besueshme mbi ku tĂ« blini biletat tuaja, mund tĂ« vizitoni platforma si LottoRanker. ËshtĂ« gjithashtu e rĂ«ndĂ«sishme t'u pĂ«rmbaheni ligjeve lokale nĂ« lidhje me kufizimet e moshĂ«s dhe rregulloret e lojĂ«rave tĂ« fatit. NĂ«se nuk jeni nĂ« FrancĂ«, kontrolloni nĂ«se Keno Franceze Ă«shtĂ« e disponueshme pĂ«r lojtarĂ«t ndĂ«rkombĂ«tarĂ« pĂ«rmes shĂ«rbimeve tĂ« lotarisĂ« nĂ« internet, por gjithmonĂ« verifikoni legjitimitetin dhe statusin ligjor tĂ« kĂ«tyre shĂ«rbimeve nĂ« juridiksionin tuaj.

Historia e keno franceze

Thuhet se keno, llotari dhe bingo të gjitha kanë origjinën në Kinë më shumë se 2000 vjet më parë. Lotaria e parë në Francë u lejua nga Francis I në 1539 në këmbim të një tarife vjetore. Lotaritë u alternuan midis statusit të ligjshëm dhe të paligjshëm për shekujt në vijim. Lotaritë dhe lojërat e tipit llotari më në fund u legalizuan në vitin 1933 në Francë dhe vazhdojnë të lejohen deri më sot.

Keno (FR) u luajt për herë të parë në 1993 dhe fillimisht luhej vetëm një herë në javë të enjten. Dy vjet më vonë, u shtua një tjetër short që do të bëhej të martën, duke e bërë atë një short dyjavor. Një vit më pas në 1996 filloi të vizatohej çdo ditë të javës.

Në 2003, Keno Soir u shtua për të bërë dy barazime në ditë. Loja u bë e njohur si Keno Lifetime Winner në 2013. Disa nga shumëzuesit origjinalë janë hequr për të lënë tre; x2, x3 dhe x5. Lojtarët në Francë kanë qenë në gjendje të luajnë Keno dhe lotari të tjera në internet ligjërisht që nga viti 2009.

A është e ligjshme Keno (FR)?

Lotaritë, duke përfshirë Keno, janë të ligjshme si brenda dhe jashtë linje në Francë, duke u licencuar dhe rregulluar nga qeveria franceze. Lojtarët duhet të jenë 18 vjeç ose më të vjetër për të luajtur dhe do të kërkohet dëshmi e moshës. Lotaritë kanë qenë të ligjshme në Francë që nga viti 1933, dhe kumari në internet ka qenë i ligjshëm që nga viti 2009 për shkak të Aktit të Lojërave (2010-476).

Megjithatë, vetëm lojtarët në Francë mund të luajnë Keno (FR), pavarësisht nëse janë shtetas francezë ose vizitorë. Për më tepër, vetëm qytetarët francezë mund të luajnë online pasi është e paligjshme që operatorët francezë të regjistrohen lojtarë nga vende të tjera, duke përfshirë BE-në.

Si të luani Keno

Lojtarët vendosin se sa numra mes dy dhe 10 duan të zgjedhin nga një grup në 70. Më pas ata duhet të zgjedhin shumën e bastit nga një, dy, tre, pesë ose 10 euro. Ekziston gjithashtu mundësia për të zgjedhur një shumëzues që do të dyfishojë shumën e bastit që duhet paguar (për shembull, një bast euro + shumëzues = dy euro).

Edhe pse basti origjinal dyfishohet me shumëzuesin, fitimet aktuale mund të shumëzohen me tre ose pesë nëse zgjidhen këto. Sa më shumë numra të përputhen dhe sa më i lartë të jetë basti, aq më shumë do të jetë shuma e çmimit.

Kur tërhiqen topat, do të zgjidhen 20 topa, të ndjekur nga shumëzuesi, i cili mund të jetë x2, x3 ose x5. Lojtarët duhet të sigurohen që t'i blejnë biletat e tyre të paktën një orë përpara orarit të shortit, që është ora 13:00 për mesditën dhe 20:00 për shortin e mbrëmjes. Lojtarët me bileta fizike duhet të mbajnë faturat e tyre në një vend të sigurt pasi do t'u kërkohet të kërkojnë çdo çmim.

Joker+

Në një lojë dytësore, Joker+ mund t'i shtohet biletës Keno për një ose dy euro shtesë sipas bastit të zgjedhur. Lojtarët nuk i zgjedhin vetë numrat, pasi ato gjenerohen automatikisht nga Sistemi Flash kur lojtarët vërtetojnë lojën. Për të fituar, lojtarët duhet të përputhen me të shtatë shifrat sipas renditjes që janë tërhequr për të fituar 500,000 euro.

Orari i shortit të Kenos së Francës

France Keno ofron shorte të rregullta gjatë gjithë javës, duke u ofruar lojtarëve mundësi të shumta për të provuar fatin e tyre. Orari i saktë i tërheqjes mund të ndryshojë në varësi të platformës ose ofruesit që zgjidhni. Megjithatë, shumica e platformave ofrojnë barazime çdo disa minuta, duke ofruar një përvojë lojërash me ritme të shpejta dhe emocionuese.

Duke kuptuar orarin e shortit, ju mund të planifikoni lojën tuaj dhe të siguroheni që të mos humbisni kurrë një shans për të marrë pjesë në emocionet e France Keno.

Shanset e fitimit të keno në Francë

Keno franceze është një nga lotaritë më të mira në internet për shkak të gjasave të saj të favorshme. Xhekpoti maksimal për përputhjen e numrave 10/10 me një bast 10 euro pa shumëzues është dy milionë euro. Shanset që kjo të ndodhë janë 1 në 2,147,181.

Shanset për të fituar ndryshojnë sipas sasisë së numrave të zgjedhur nga lojtari dhe sa prej tyre janë goditje. Fitimet mund të rriten duke vënë baste më të mëdha dhe duke aktivizuar shumëzuesin.

Shanset për përputhjen e numrave 2/2 janë 1 në 13, ndërsa shanset për përputhjen e numrave 4/4 është 1 në 189. Përputhja e saktë e numrave 8/8 ka shanse 1 në 74,941, që do të japë një çmim prej 8,000 euro për një 1 euro bast.

Opsionet e pagesës nëse fitoni Keno

TĂ« gjitha çmimet duhet tĂ« pretendohen brenda dy muajve nga data e shortit. Çdo çmim mbi 2,000 euro do t'i kĂ«rkojĂ« lojtarit tĂ« paraqesĂ« dokumente identiteti pĂ«r tĂ« qenĂ« nĂ« gjendje tĂ« pretendojĂ« çmimin. NĂ«se lojtarĂ«t janĂ« me fat qĂ« tĂ« pĂ«rputhen saktĂ« me numrat 9/9 ose 10/10, ata kanĂ« mundĂ«sinĂ« tĂ« marrin njĂ« shumĂ« tĂ« pĂ«rgjithshme ose anuitete pĂ«r jetĂ«n.

Lojtarët që kanë luajtur në një shitës me pakicë FDJ do të duhet të shkojnë në një qendër pagese në La Francais des Jeux dhe ata që kanë luajtur online do të marrin një email që përshkruan hapat e ardhshëm. Të opsionet e pagesës ndryshojnë sipas metodës në të cilën është luajtur loja.

Nëse luhet me një shitës me pakicë

Fitimet prej 300 euro ose mĂ« pak mund tĂ« kĂ«rkohen nga çdo shitĂ«s me pakicĂ« i FDJ, por fitimet mbi kĂ«tĂ« shumĂ« do tĂ« kĂ«rkojnĂ« qĂ« lojtari tĂ« shkojĂ« nĂ« njĂ« qendĂ«r pagese nĂ« La Francaise des Jeux. Çmimet nga 300 deri nĂ« 30,000 euro mund tĂ« paguhen drejtpĂ«rdrejt nĂ« llogarinĂ« bankare tĂ« lojtarit me transfertĂ« bankare nĂ« disa nga POS-et.

Nëse luhet në internet ose nëpërmjet aplikacionit celular

Fitimet prej 2000 euro ose më pak do të kreditohen automatikisht në llogarinë e lojtarit. Fitimet mbi këtë shumë do të kërkojnë paraqitjen e dokumenteve të identitetit përpara se të transferohen drejtpërdrejt në llogarinë bankare të lojtarit.

Këshilla dhe truket për të luajtur Keno France

Keno, si lojëra të tjera lotarie, është një lojë fati, por disa lojtarë mund të dëshirojnë të përpiqen të zhvillojnë strategji specifike bazuar në statistikat e lojës. Për shembull, një përqindje e lartë (rreth një e treta deri në gjysmë) e numrave të tërhequr përsëriten nga ndeshja e fundit ose ndeshja para kësaj.

Prandaj, këta numra të nxehtë janë të arsyeshëm për t'u luajtur, por ndoshta jo nëse janë barazuar për tre herët e mëparshme radhazi. Koha kur të luani numra të veçantë mund të jetë gjithashtu një strategji fitimprurëse. Lojtarët mund të gjejnë statistikat e Keno (FR) në faqen e internetit të FDJ për t'i ndihmuar ata të identifikojnë numrat e nxehtë dhe të ftohtë.

Strategjitë e numrave

Disa lojtarĂ« pĂ«lqejnĂ« tĂ« zgjedhin tĂ« luajnĂ« numra tĂ« ftohtĂ«, tĂ« cilĂ«t janĂ« numra qĂ« nuk zgjidhen shumĂ« shpesh. Luajtja e kĂ«tyre numrave mund tĂ« jetĂ« e dobishme thjesht sepse ato janĂ« tĂ« vonuara pĂ«r t'u tĂ«rhequr. ËshtĂ« gjithashtu njĂ« e vĂ«rtetĂ« statistikore qĂ« jo tĂ« gjithĂ« numrat do tĂ« jenĂ« çift ose tĂ« gjithĂ« tek, por njĂ« pĂ«rzierje e tĂ« dyjave.

Prandaj, fitimet janë më të mundshme nëse lojtari zgjidh një bilanc të numrave tek dhe çift. E njëjta gjë vlen edhe për numrat e ulët ose të lartë. Kjo do të thotë se lojtarët mund të kenë më shumë përparësi nëse luajnë një kombinim të barabartë të numrave të ulët dhe të lartë.

About the author
Isabella Garcia
Isabella GarciaAreas of Expertise:
Lotaria
About

Isabella Garcia, e njohur me dashuri si 'Lucky Lotti' në LottoRanker, kombinon dhuntinë e saj në Amerikën e Jugut me ekspertizën e thellë në llotaritë globale. Nga plazhet e mbushura me diell të Rios, Isabella dekodon ndërlikimet e llotarive, duke u sjellë lojtarëve këshillat dhe truket më të mira.

Send email
More posts by Isabella Garcia

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

ÇfarĂ« Ă«shtĂ« Keno Franceze?

French Keno është një lojë popullore llotarie e disponueshme në Francë. Ai përmban lojëra fleksibël dhe barazime të shpeshta, zakonisht dy herë në ditë. Lojtarët zgjedhin numra nga një gamë e caktuar, zakonisht midis 1 dhe 70 ose 1 dhe 80, dhe më pas një barazim përcakton numrat fitues. Tërheqja e lojës qëndron në rregullat e saj të drejtpërdrejta dhe lirinë që ajo ofron në shumat e basteve dhe zgjedhjet e numrave.

Ku mund të blej bileta për French Keno?

Ju mund të blini bileta French Keno në shitësit lokalë të autorizuar si dyqanet e duhanit dhe stendat e gazetave në Francë, nëpërmjet faqes zyrtare të llotarisë, nëpërmjet aplikacioneve celulare për pajisjet iOS dhe Android, ose në makinat shitëse të biletave të lotarisë që gjenden në qendrat tregtare dhe zona të tjera me trafik të lartë. Sigurohuni gjithmonë të blini nga burime me reputacion.

A mund të luaj në internet French Keno?

Po, ju mund të luani French Keno online. Faqja zyrtare e Lotarisë Kombëtare Franceze ofron një platformë online për blerjen e biletave. Sidoqoftë, mund t'ju duhet të jeni banor i Francës ose në vend për të hyrë në sit dhe për të blerë bileta.

Cilat janë shanset për të fituar keno franceze?

Shanset për të fituar në keno franceze ndryshojnë në bazë të numrit të numrave që zgjidhni dhe përputheni. Për shembull, shanset për të përputhur 2 nga 2 numrat e zgjedhur janë 1 në 13, ndërsa shanset për të përputhur 8 nga 8 janë 1 në 74,941. Loja njihet për shanset e saj të favorshme në krahasim me lotaritë e tjera.

A ka ndonjë lojë shtesë në Keno Franceze?

Po, ka një lojë shtesë të quajtur Joker+ që mund të shtohet në biletën tuaj Keno për një tarifë shtesë. Në Joker+, numrat gjenerohen automatikisht dhe përputhja me të shtatë shifrat në renditjen e tërhequr mund t'ju fitojë deri në 500,000 euro.

Cili është xhekpoti maksimal në keno franceze?

Xhekpoti maksimal në keno franceze për përputhjen e 10 nga 10 numrat me një bast 10 euro (pa shumëzues) është dy milionë euro. Shuma mund të ndryshojë në bazë të numrit të numrave të përputhur dhe shumës së bastit.

Si funksionon opsioni i shumëzuesit në Keno franceze?

Opsioni i shumëzuesit në Keno Franceze i lejon lojtarët të rrisin fitimet e tyre të mundshme. Kur zgjidhet, ajo dyfishon koston e biletës, por mund të shumëzojë fitimet me 2, 3 ose 5 herë, në varësi të shumëzuesit të tërhequr.

A është e ligjshme keno franceze?

Po, keno franceze Ă«shtĂ« e ligjshme. ËshtĂ« e licencuar dhe e rregulluar nga qeveria franceze. LojtarĂ«t duhet tĂ« jenĂ« 18 vjeç ose mĂ« tĂ« vjetĂ«r pĂ«r tĂ« luajtur, dhe kumari nĂ« internet nĂ« FrancĂ« ka qenĂ« i ligjshĂ«m qĂ« nga viti 2009.

Si mund të pretendoj fitime nga Keno franceze?

Fitimet duhet tĂ« pretendohen brenda dy muajve nga data e shortit. PĂ«r shumat mbi 2000 euro duhen dokumente identiteti. Çmimet mund tĂ« kĂ«rkohen nĂ« shitĂ«sit e FDJ pĂ«r shuma mĂ« tĂ« vogla ose nĂ« qendrat e pagesave La Francaise des Jeux pĂ«r fitime mĂ« tĂ« mĂ«dha. LojtarĂ«t nĂ« internet do tĂ« marrin udhĂ«zime me email.

A ka ndonjë strategji për të luajtur French Keno?

Ndërsa Keno është një lojë fati, disa lojtarë shikojnë statistikat e lojës për të zgjedhur numrat 'të nxehtë' ose 'të ftohtë'. Kohët e fundit janë tërhequr numrat 'të nxehtë', ndërsa numrat 'të ftohtë' jo. Balancimi i zgjedhjes suaj midis numrave tek dhe çift, ose numrave të ulët dhe të lartë, mund të rrisë gjithashtu shanset tuaja. Megjithatë, nuk ka asnjë strategji të garantuar për të fituar.