Lotaria

December 6, 2022

Historia e Lotarive

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Lotaritë kanë një histori të gjatë. Në fakt, e ditëve moderne llotaritë online, me tiparet e tyre të parezistueshme, të gjitha rrjedhin nga praktika e lashtë e tërheqjes nga shorti. Megjithëse përvoja e lotarisë ka evoluar në mënyrë të konsiderueshme gjatë viteve, bazat që mund të gjurmohen në qytetërimin e hershëm njerëzor mbeten të pandryshuara.

Historia e Lotarive

Të kuptuarit e origjinës së vetë fjalës, lotari, mund të ndihmojë në gjurmimin e prejardhjes së lojërave të ndryshme të lotarisë gjatë shekujve. Si fillim, lotaria botërore është huazuar nga një fjalë holandeze, 'lot', që do të thotë 'fat', e cila përshkruan shprehimisht se çfarë përfshijnë këto lojëra fati.

Lojëra të Lotarisë së Lashtë

Ndërsa emri mund të ketë një lidhje holandeze, ka prova të mjaftueshme që lojërat e llotarisë ishin rreth e rrotull shumë përpara se holandezët të krijonin frazën në shekullin e 15-të. Dëshmitë historike pohojnë se lotaritë kanë ekzistuar për më shumë se 2000 vjet.

Loja e parë e lotarisë mund të gjurmohet në Kinë, "loja e pëllumbave të bardhë" e organizuar në dinastinë Han perëndimore ose dinastinë Qin. Loja e lashtë mund të krahasohet me Keno-në moderne. Në atë kohë, kinezët u lidhnin letra pëllumbave, të cilat jepnin rezultate në vende të largëta.

Ka edhe prova që tregojnë se llotaritë ishin gjithashtu të njohura në Romën e lashtë. Megjithatë, lojërat e lotos ishin ekskluzive për elitën. Këto shorte luheshin gjatë darkave speciale, ku fituesit me fat u treguan me dhurata nga nikoqiri. 

Gjatë sundimit të Cezar Augustit, qytetarëve u lejohej të merrnin pjesë në llotari me plaçkë lufte të ofruara si para çmimesh. Një pjesë e të ardhurave të këtyre lotarive u kanalizua drejt ndërtimit të Perandorisë Romake.

Lojëra llotarie të moshës së mesme

Megjithëse lotaritë ekzistonin në historinë e lashtë, ato u krijuan vetëm rreth shekullit të 15-të në Belgjikë dhe Holandë. Në këtë kohë, lajmet për këtë 'lojë të re' u përhapën shpejt në vendet fqinje evropiane. Dhe së shpejti, lotaritë u rishfaqën në Itali. Venecia, Roma dhe Firence janë ndër qytetet e para italiane që organizuan lotari. 

Qeveria përkatëse i shihte këto lojëra fati si një mundësi për të mbledhur para për financimin e projekteve infrastrukturore. Ekzistojnë gjithashtu të dhëna se disa individë lojëra të bazuara në lot, ofrojnë shpërblime të ndryshme, duke përfshirë paratë, mallrat dhe pronat.

Në Angli, Mbretëreshës Elizabeth I vlerësohet me organizimin e lotarisë së parë kombëtare në vitin 1566. Mbretëresha ishte e përfshirë drejtpërdrejt në lotarinë e vitit 1956. Një short u zhvillua në vitin 1959, ku u shpërndanë 10,000 shpërblime për fituesit me fat, me Mbretëreshën që zgjidhte vetë topat fitues.

Lotaritë e hershme

Tendenca e lotarisë u shfaq në Francën e 17-të, me qytete dhe grupe të vogla që organizuan lotari në një përpjekje për të mbledhur fonde për rindërtimin e strukturave. Megjithatë, Mbreti Luigji XVI, i gjallë ndaj kërcënimeve të mundshme nga lojërat e fatit të parregulluara, vendosi të ndalojë të gjitha lojërat e lotarisë në vend, duke i zëvendësuar ato me një loto kombëtare.

Portugalia ishte vendi tjetër që u hodh në trendin e lotarisë në shekullin e 18-të, duke krijuar Loteria Clasica. Në Spanjë, lotaria e parë, El Gordo, u zhvillua në 1812. Është interesante se kjo spanjolle ekziston deri më sot, zakonisht mbahet rreth Krishtlindjeve.

Loto moderne

Historia e lotos moderne besohet të ketë filluar gjatë viteve 1880. Kjo ndodhi pasi shumë vende filluan të prezantonin llotaritë shtetërore. Dhe si e tillë, është e lehtë të ndiqet evolucioni i lojërave të lotarisë pas kësaj pike.

Për sa i përket rregullimit të industrive, ligjet janë përmirësuar me kalimin e kohës. Gjithashtu, çmimet janë përmirësuar me kalimin e kohës. Si të tilla, lotaritë janë përhapur në mbarë botën, me shumica e vendeve kanë versionin e tyre të lojës loto.

Në shekullin e 21-të, lotaritë janë përhapur, veçanërisht me ardhjen e llotarive online. Nga lotaria gjigante amerikane Mega Millions, Powerball dhe Lotto Suedeze te shorti i Mega-Sena në Brazil, është e qartë se lotaritë vazhdojnë të tërheqin shumë interes si kurrë më parë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Bashkohuni me Lotarinë Pompey dhe Mbështetni Akademinë dhe Komunitetin
2024-02-16

Bashkohuni me Lotarinë Pompey dhe Mbështetni Akademinë dhe Komunitetin

Lajme