Italy Lotto Lotari më e mirë në 2024

Italia Lotto është një lojë llotarie e gjatë në Itali. Rezultatet përfshijnë dhjetë barazime rajonale dhe një barazim kombëtar, me pesë numra të tërhequr nga çdo rrotë. Të martën, të enjten dhe të shtunën, bileta e lotarisë tërhiqet në internet ndërmjet orës 20:00 dhe 20:30 CET. Lotto është loja më e njohur kombëtare e llotarisë në Itali, me një format unik që u jep lojtarëve shanse të shumta për të fituar. Të luash në internet Itali Lotto përfshin zgjedhjen e 11 grupeve të numrave, një nga një rrotë kombëtare lotarie dhe dhjetë të tjera nga rrota të emërtuara sipas qyteteve të ndryshme italiane.

Lojtarët kanë mundësinë e zgjedhjes së numrave të caktuar nga rrota specifike, ose zgjedhjes së numrave të rastësishëm nga rrotat e rastësishme. Kur luani Itali Lotto në internet, lojtarët fitojnë çmime nëse është tërhequr numri i saktë, si dhe numrat menjëherë para ose pas numrit të zgjedhur; për shembull, nëse zgjidhet numri 9, lojtarët fitojnë nëse numrat 8, 9 ose 10 janë tërhequr.

Italy Lotto Lotari më e mirë në 2024
Isabella Garcia
ExpertIsabella GarciaExpert
ResearcherAishwarya NairResearcher

Ku të blini bileta për Lotarinë e Lotos në Itali

Blerja e një bilete SuperEnalotto është në fakt mjaft e thjeshtë. E vetmja gjë që duhet të bëjë një lojtar është të shkojë në uebsajti i lotarisë online. Ata vendosin për numrin e biletave për të blerë dhe numrin e preferuar të barazimeve. Lojtarët thjesht mund të blejnë biletat e lotarisë në internet duke përdorur metoda pagese si Ideal.

Një nga përfitimet e blerjes së një bilete llotarie në internet është se çmimi i lotarisë në internet transferohet menjëherë. Lojtarët madje njoftohen kur fitojnë. Si rezultat i internetit, ata nuk duhet të presin më për të shijuar çmimin e tyre.

Lotaria e Historisë së Italisë

Origjina e Lotto-s daton në shekullin e 16-të në Xhenova. Ata kanë qenë gjithmonë një zakon i basteve për rezultatet e ngjarjeve dhe lojëra loto në Itali. Njerëzit do të vendosnin bast mbi rezultatet e pesë zyrtarëve të një qyteti të caktuar, të zgjedhur rastësisht nga 120 fisnikë. Ky numër përfundimisht u reduktua në 90. Lotaria u bë më e strukturuar me përdorimin e numrave në vend të emrave.

Ky format me 90 numra u bë shpejt i popullarizuar në të gjithë vendin. Në atë kohë, juridiksionet binin nën disa territore, duke përfshirë Dukatin e Milanos dhe Mbretërinë e Napolit. Më e famshmja nga këto tradita lokale të lotos është Smorfia napolitane.

Lotaria e Italisë u përfshi për herë të parë në buxhetin zyrtar të shtetit më 27 shtator 1863 dhe me Edikt Mbretëror në janar 1864, ajo u zgjerua për të përfshirë pesë tërheqje të tjera të qytetit. Kur rrota e Romës u shtua në vitin 1871, shortet bëheshin çdo të shtunë dhe rrota e Barit u shtua në 1874. Rrota e Cagliarit dhe rrota e Genovas u bënë pjesë e lojës në 1939, duke kompletuar 10 rrotat e qytetit që janë ende në përdorim sot.

Epoka moderne

Më 12 mars 1997 u shtua një tjetër short javor. Një vit më vonë u bënë disa ndryshime më të rëndësishme. Rrota Kombëtare e cila ka shortin e saj në Romë u zhvillua për herë të parë më 4 maj 2005. Një muaj më pas, miratoi tre barazimet e saj aktuale në javë. Shorti i së mërkurës së fundit u zhvillua më 15 qershor 2005. Shortet u zhvendosën të martën, të enjten dhe raundi i fundit të shtunave duke filluar nga e marta, 21 qershor 2005.

A është e ligjshme Lotaria e Lotos në Itali?

Pati një debat të gjatë nëse bastet ishin të ligjshme, por në 1734, Venecia prezantoi a lojë lotarie që u rregullua dhe miratohej plotësisht nga qeveria. Fillimisht, shortet bëheshin vetëm dy ose tre herë në vit, përpara se të bëheshin dy javë më 1807. Që atëherë, lotaria e Lotos në Itali ka qenë e ligjshme.

Si të luani Lotarinë Italiane të Lotos

Për të luajtur biletën e lotarisë në internet Super Jackpot Italian, lojtarët duhet së pari të zgjedhin gjashtë numra nga një grup prej një deri në nëntëdhjetë. Ka tre mënyra për të luajtur këtë lojë. Kur një lojtar përdor funksionin e "Luajtjes së shpejtë", gjenerohen numra të rastësishëm dhe shtohen në shportën e tyre të blerjeve. Lojtarët mund të zgjedhin gjithashtu numrat e tyre ose të përdorin numrat e preferuar të ruajtur më parë kur blejnë këtë biletë lotarie në internet.

Përputhja e dy topave është e mjaftueshme për të fituar një çmim në cilindo nga gjashtë divizionet e çmimeve. Për të fituar xhekpotin, lojtarët duhet të përputhen me gjashtë numrat e parë të tërhequr. Vizatimi i shtatë topave shtesë "Jolly" përcakton fituesin e çmimit të dytë, i cili kërkon që të përputhen pesë topa plus "Jolly". Kjo biletë llotarie në internet ofron jackpote mbresëlënëse tri herë në javë të mërkurën, të premten dhe të dielën, pa kufi se sa herë mund të rrokulliset xhekpoti.

Cilat janë shanset për të fituar Lotarinë e Lotos në Itali?

Shanset për të arritur xhekpotin në loton italiane SiVince Tutto janë 1 në 622,614,630. Kur goditen pesë numra, shanset janë 1 në 1,235,346.

Opsionet e pagesës kur dikush fiton Lotarinë e Lotos së Italisë

Italia ka një nga strukturat më të ndërlikuara të taksave të lotarisë në botë, me tarifa të ndryshme të aplikuara për lojëra të ndryshme. Të gjitha çmimet e lojërave EuroJackpot dhe Lottomatica tatohen me 8%. Uebsajtet e Lottomatica reklamojnë çmime para dhe pas taksimit, kështu që lojtarët duhet të kontrollojnë dy herë përpara se të luajnë llotarinë në internet.

Të gjitha SuperEnalotto fitimet mbi 500 € i nënshtrohen një tatimi prej 20%. Të gjitha taksat zbriten në burim, pavarësisht nga tarifat e ndryshme, kështu që lojtarët kanë pak për të bërë në këtë drejtim. Megjithatë, lojtarët ndërkombëtarë duhet të kontrollojnë ligjet e tyre tatimore lokale për të parë nëse u kërkohet të deklarojnë fitimet e tyre në shtëpi.

Për t'u njoftuar kur publikohen rezultatet e Lotto-s, lojtarët mund të regjistrohen për njoftime fituese falas përmes emailit dhe SMS. Nëse fitojnë, fitimet do të kreditohen në llogaritë e tyre sapo t'i marrë operatori zyrtar italian i lotarisë online. Çmimet më të mëdha mund të kenë nevojë të mblidhen personalisht.

Paratë e çmimit paguhen në territorin e vendit në të cilin ishte lojtari kur ai ose ajo fitoi biletën e lotarisë në internet. Nëse lojtari është gjithashtu shtetas i një shteti tjetër, ata mund të marrin paratë vetëm nga vendi ku ishin gjatë shortit. Në të njëjtën kohë, shtetësia e tyre nuk ka asnjë ndikim në të drejtën e tyre ligjore për shpërblim. Banorët e çdo vendi mund të blejnë një biletë lotarie në Itali online.

Këshilla dhe truket për të luajtur Lotarinë Italiane të Lotos

Numrat në biletat e lotarisë online zgjidhen në mënyrë të rastësishme. Megjithatë, numrat e gjeneruar rastësisht formojnë modele që mund të gjurmohen dhe shfrytëzohen. Duke ekzaminuar me përpikëri të gjitha rezultatet e tërheqjes nga më shumë se 200 llotari të ndryshme në internet në mbarë botën, që datojnë që nga viti 1955, lojtarët në internet të biletave të Lotto Italisë mund të dalin me modele përfundimtare.

  • Përdorni numra tek-çift. Lojtarët duhet të synojnë për një përzierje mjaft të barabartë të numrave tek dhe çift kur zgjedhin numrat e tyre të biletave të Super Lotto Italiane. Të gjithë numrat tek ose të gjithë çiftet vizatohen rrallë, duke ndodhur vetëm 4% të rasteve. Dy tek dhe katër çift, katër tek dhe dy çift, ose tre tek dhe tre çift, janë kombinimet më të mira. Një nga këto tre modele do të shfaqet në 84 përqind të vizatimeve.

  • Këshilla për numrat Lotto të lartë-të ulët. Numrat fitues zakonisht shpërndahen në të gjithë fushën e numrave. Lojtarët mund të marrin gjysmën e ulët dhe gjysmën e lartë kur ndajnë një fushë me numra në gjysmë. Numrat 1 deri në 45 janë në gjysmën e poshtme të një loje me 90 numra si SuperEnaloto, ndërsa numrat 46 deri në 90 janë në gjysmën e sipërme. Të gjithë numrat e lartë ose të gjithë të ulët janë të rrallë dhe ndodhin vetëm 2% të rasteve. Kombinimi më i mirë është dy ngritje dhe katër ulje, katër ngritje dhe dy ulje, ose tre ngritje dhe tre ulje. Në 79 përqind të të gjitha vizatimeve, këto tre modele prodhojnë grupe numrash fitues.

  • Strategjitë e numrit të biletave të Lotos në grup

Kur një lojtar shqyrton një listë të numrave fitues të mëparshëm për SuperEnalotto italiane, ai ose ajo shpesh do të vërejë se një ose më shumë nga grupet e numrave mungon. Nuk ka të 20-ta në kombinimin 5-14-17-32-38-46, për shembull. Ndjekja dhe studimi i grupeve të numrave mund t'i ndihmojë lojtarët në internet të biletave të lotarisë në përcaktimin e grupeve që duhet të kapërcejnë dhe cilat të kenë përparësi.

About the author
Isabella Garcia
Isabella Garcia
About

Isabella Garcia, e njohur me dashuri si 'Lucky Lotti' në LottoRanker, kombinon dhuntinë e saj në Amerikën e Jugut me ekspertizën e thellë në llotaritë globale. Nga plazhet e mbushura me diell të Rios, Isabella dekodon ndërlikimet e llotarive, duke u sjellë lojtarëve këshillat dhe truket më të mira.

Send email
More posts by Isabella Garcia