Sportka Sazka Lotari më e mirë në 2024

Tre nga katër të rritur në Republikën Çeke kanë luajtur herë pas here lojëra fati. Shumica marrin pjesë në lojëra llotarie për argëtim dhe përfitime të herëpashershme financiare. Ashtu si sportet e tjera, lotaria është e popullarizuar në të gjithë vendin sepse gjeneron një emocion dhe mundësinë për të fituar të mëdha.

Tri herë në javë, vizatimet e Sportka Sazka mbahen të mërkurën, të premten dhe të dielën. Në orën 1900 të ditës së shortit, bastet mbyllen. Lojtarët mund t'i shikojnë rezultatet në faqen e internetit të Sazka. Përndryshe, lojtarët mund të shikojnë një video barazimi, të kontrollojnë numrat fitues dhe të shohin nëse basti i tyre kualifikohet për ndonjë çmim.

Sportka Sazka Lotari më e mirë në 2024
Evelyn Thompson
ExpertEvelyn ThompsonExpert
ResearcherAishwarya NairResearcher

Si të blini një biletë Lotarie Sportka Sazka në internet

Individët janë të mirëpritur të shikojnë vizatimin live në Studio Pokrok. Shorti bëhet pasi të ketë kaluar koha e caktuar për një transmetim televiziv. Pronarët ftojnë të gjithë të interesuarit në studio për të parë vetë. Megjithatë, ofrohen vende të kufizuara për çdo short.

Loja është e disponueshme si në internet ashtu edhe përmes vendeve të shitjes me pakicë të Sazka. Procedura bazë është e drejtpërdrejtë. Lojtarët zgjedhin numrat e tyre, blejnë online biletat e Lotarisë Sportka Sazka dhe presin shortin. Dikush ka mundësinë të marrë pjesë në cilëndo nga tre ditët e shortit, dy ditë të njëpasnjëshme të shortit ose të treja.

Sportka është ndër lotaritë më të mira në internet në Republikën Çeke. Është gjithashtu më e lira, e cila është një faktor kontribues në suksesin e saj të vazhdueshëm. Një bast i vetëm në Sportka kërkon një investim minimal prej 20 CKZ (0,8 dollarë). Për më tepër, nëse lojtarët zgjedhin të rrisin shanset e tyre për të fituar, ata mund të shpenzojnë më shumë.

Historia e Sportka Sazka

Lotaria në Republikën Çeke ka një histori të gjatë që daton në fund të viteve 1940. Fillimisht, Staska, një biznes bastesh i krijuar në vitin 1948, menaxhonte lotarinë kombëtare në Republikën Çeke. Staska u dha bastorëve mundësinë për të fituar duke vendosur baste në ngjarje sportive.

Në ato ditë, shteti drejtonte edhe llotaritë për mbledhjen e fondeve, si Lotaria e Klasit Çekosllovak. Megjithatë, pas ndryshimit të monedhës në vitin 1953, të gjitha llojet e lojërave të fatit u konsideruan të ndaluara.

Tre vjet më vonë, qeveria komuniste vendosi të zbatojë disa legjislacione për të ndaluar lojërat e paligjshme të vazhdueshme. Më 15 shtator 1956, qeveria i dha Saszka Entertainment AG dritën jeshile për të menaxhuar llotarinë kombëtare.

Lotaria Sportka u themelua nga Saszka në 1957 dhe luhet edhe sot. Sportka mori emrin e saj pasi secili nga 49 topat e përdorur kishte një emër që lidhej me një sport specifik.

A është e ligjshme për të luajtur Sportka Sazka?

Sport Sazka është i ligjshëm dhe lojtarët mund të marrin pjesë pa u shqetësuar për përballjen me ligjin. Që kur Republika Çeke u shkëput nga BRSS në vitin 1990, lotaritë janë lejuar atje.

Akti 1 i lojërave të fatit i vitit 2016, i cili zëvendësoi Ligjin e 1990 për Lotaritë, rregullon si vendet fizike ashtu edhe ato në internet të lotarisë. Në vitin 2012, lojërat e fatit në internet u lejuan dhe në vitin 2016, u ofruan më shumë opsione bastesh. Për më tepër, çekët mund të marrin pjesë në llotaritë ndërkombëtare në internet pa frikë nga shkelja e ligjit.

Tregu i lojërave të fatit është i aksesueshëm për të gjithë, megjithëse të gjitha lotaritë janë të detyruara të sigurojnë të ardhura nga taksat. Prandaj, operatorët e lotarisë kërkojnë një licencë të dytë. Llojet e lojërave dhe madhësive të jackpot-it që operatorët mund të ofrojnë ndikohen nga autoritetet komunale. Çdo grup çmimesh që tejkalon 100,000 CSK (3988 dollarë) duhet të dorëzohet për miratim në bashkinë e qytetit.

Si të luani Lotarinë Sportka Sazka në internet

Sportka nuk është e vështirë për lojtarët e lotarisë që tashmë janë në dijeni të rregulloreve standarde. Edhe pse mund të ketë ndryshime të vogla, shumica e lojërave kanë rregulla të ngjashme. Hapi i parë përfshin zgjedhjen e një grupi numrash nga një gamë e caktuar.

Individët duhet të zgjedhin gjashtë shifra në Sportka që variojnë nga 1 deri në 42. Gjithashtu, mund të zgjidhni numra të caktuar ose t'i krijoni ato në mënyrë të rastësishme. Sa më shumë numra të përzgjedhur përputhen me numrat e tërhequr, aq më i lartë është çmimi, sipas udhëzimeve. Megjithatë, për të fituar një çmim, lojtarët përfitojnë nëse kanë të paktën tre ndeshje të sakta.

Vizatimet e Sportka përfshijnë gjithashtu një numër të dytë që vizatohet. Shtatë numra janë tërhequr në çdo short të Sportkas, që është një devijim i lehtë nga lojërat tipike të lotarisë. Për shembull, dallimi midis pozicionit të dytë dhe të tretë ndikohet nga numrat e ndryshëm.

Lojtarët fitojnë vendin e tretë kur hamendësojnë saktë pesë shifra. Megjithatë, nëse një individ merr me mend saktë pesë numra përveç tjetrit, ata ngjiten në vendin e dytë. Fitimet gjithashtu mund të kalojnë nga niveli i jackpot-it në nivelin e super-xhakpotit si rezultat i numrit shtesë.

Super-xhakpoti mund të vlejë qindra miliona korona, ndërsa vlera e çmimit të parë normalisht është në intervalin e miliona koronave.

Cilat janë shanset për të fituar Sportka Sazka

Pavarësisht nga një super-çmim i parë, çmimi i çmimit të parë është një shumë e konsiderueshme në vetvete. Zakonisht, është të paktën disa milionë korona. Duke pasur parasysh madhësinë e çmimit, fitimi i çmimit është sfidues. Lojtarët duhet të vlerësojnë siç duhet gjashtë numra në mënyrë që të fitojnë.

Shanset mund t'u japin pjesëmarrësve një ide më të mirë se sa sfiduese do të jetë arritja e jackpot-it. Në Sportka, shanset për të fituar xhekpotin janë 1 në 285,384. Edhe pse është shumë e pazakontë, është e mundur që të jetë me fat dhe jeta të ndryshojë në mënyrë drastike.

Opsionet e pagesës për fituesit e Sportka Sazka

Pavarësisht se sa fitojnë individët, nëse kanë blerë një biletë lotarie në internet, ata mund të marrin ende paratë e tyre të shpërblimit duke përdorur një qasje pa para. Edhe nëse individët tërheqin vetëm 5000 korona çdo ditë, ata përsëri mund të pretendojnë për shpërblimin në pikat e shitjes Sazka.

Për më tepër, një opsion i tërheqjes pa para është i disponueshëm çdo javë për deri në 500,000 korona. Paratë gjithashtu mund të transferohen menjëherë në një llogari bankare që i përket lojtarit. Nëse pjesëmarrësit vënë bastin e tyre në një pikë shitjeje, procedura është paksa e ndryshme.

Në këtë situatë, duhet të shkoni ose në pikën e shitjes ose në zyrën e korporatës Sazka për të kërkuar fitimet e tyre. Mund të fitohen deri në 250,000 kurora dhe lojtarët mund të kërkojnë çmimin e tyre në një pikë shitjeje Sazka. Pretendimi i më shumë se 1000 koronave në të njëjtën kohë kërkon që lojtarët të planifikojnë një kohë paraprakisht.

Për më tepër, lojtarët që fitojnë një çmim prej më shumë se 250,000 korona duhet të kërkojnë çmimin e tyre në zyrat e korporatës Sazka. Për të kërkuar çmimin, caktoni një takim me ta dhe sillni biletën dhe identifikimin zyrtar.

Këshilla dhe truke për të luajtur Sportka Sazka

  • Çmimi super-xhekpot fitohet kur gjashtë numrat bazë dhe numri tjetër janë përzgjedhur saktë. Vetëm çmimi jackpot mund të fitohet duke zgjedhur saktë gjashtë numrat e parë.
  • Duke bërë baste të sistemit dhe duke vendosur baste të përsëritura, pjesëmarrësit mund të rrisin shanset e tyre për të fituar. Bastet e sistemit përfshijnë zgjedhjen e më shumë numrave sesa një bast konvencional.
  • Lojtarët zakonisht zgjedhin gjashtë numra, por nëse vendosin një bast sistemi, ata mund të zgjedhin më shumë numra. Shanset për të fituar rriten sepse ka më shumë kombinime me gjashtë numra.
  • Pishina përdoret rastësisht për të zgjedhur çdo numër. Megjithatë, të dhënat nga tërheqjet e mëparshme zbulojnë një model intrigues. Marrja e numrave të njëpasnjëshëm në të njëjtin barazim është mjaft e pazakontë.
  • Lojtarët e rinj duhet të mësojnë se si të blejnë bileta për Lotarinë Sportka Sazka duke qenë të etur për të përdorur një sërë numrash nga grupi që është i aksesueshëm. Lojtarët nuk duhet të zgjedhin vetëm një grup dhe të shmangin zgjedhjen bazuar në një tendencë.
  • Ndërsa ka një shans të barabartë që çdo numër të tërhiqet, zgjedhja e numrave më pak të njohur zvogëlon shanset për të fituar pjesërisht xhekpotin. Prandaj, kur zgjedhin, lojtarët duhet të mendojnë jashtë numrit të përbashkët 31. Me këto numra, fituesit nuk kanë gjasa të ndajnë çmimin me dikë.
About the author
Evelyn Thompson
Evelyn Thompson
About

Evelyn Thompson, ose "Lucky Evie", siç njihet në LottoRanker, kombinon mentalitetin e saj analitik britanik me pasionin për numrat për t'u sjellë lexuesve strategjitë më të mira të lotarisë. Nga rrugët simpatike të Londrës, ajo analizon të dhënat e lotarisë, duke u siguruar që lojtarët të kenë gjithçka që u nevojitet për të marrë vendime të informuara.

Send email
More posts by Evelyn Thompson