Lotaritë më të mira në internet në Shtetet e Bashkuara 2023

Lotaritë e Amerikës kanë një traditë të gjatë dhe të pasur për të mbështetur punë të rëndësishme publike dhe projekte të mirëqenies sociale. Që nga viti 1776, qeveria amerikane ka përdorur llotaritë për të mbledhur para, duke filluar me Luftën e Pavarësisë, e cila u financua me të ardhurat nga një nga llotaritë e para në vend.

Pas përdorimit të hershëm të llotarive për të mbledhur fonde për projekte të rëndësishme, ideja filloi. Paratë për financimin e projekteve të hershme amerikane si shtrimi i rrugëve dhe ndërtimi i kishave erdhën nga fondet e lotarisë.

Lotaritë më të mira në internet në Shtetet e Bashkuara 2023
Historia e lotarisë në Shtetet e Bashkuara
Historia e lotarisë në Shtetet e Bashkuara

Historia e lotarisë në Shtetet e Bashkuara

Në fakt, disa nga Etërit Themelues të vendit mbështetën përdorimin e fondeve të lotarisë, duke përfshirë Xhorxh Uashingtonin i cili u përpoq pa sukses të mblidhte fonde për ndërtimin e Rrugës Malore të Virxhinias. Edhe Thomas Jefferson i shihte lotaritë si 'të domosdoshme'. Benjamin Franklin u përpoq pa sukses të mblidhte fonde për të blerë një top të Luftës Revolucionare në Filadelfia.

John Hancock financoi me sukses rindërtimin e Faneuil Hall në 1761. Deri në vitin 1832, 420 lojëra llotarie u mbajtën në tetë shtete. Ishin të ardhurat e lotarisë që financuan ndërtimin e ndërtesave të kolegjit në Yale dhe Harvard. Në fakt, shtetet jugore financuan Rindërtimin me lotari pas përfundimit të Luftës Civile.

Nocioni i përdorimit të të ardhurave nga llotaria për financimin e projekteve qeveritare erdhi nga Anglia. Në vitet 1600, Anglia përdori të ardhurat e lotarisë për të financuar koloninë Jamestown.

Gjykata e Lartë vendosi në 1878 se lojërat e lotarisë ishin demoralizuese për qytetarët amerikanë dhe Kongresi e nxori të jashtëligjshme përdorimin e postës për të reklamuar lojërat e lotarisë. Megjithatë, këto veprime nuk i kanë ndaluar shumicën e shteteve në SHBA të legalizojnë lojërat e llotarisë të drejtuara nga qeveria.

Në 1898, Louisiana Lottery Company (LLC) monopolizoi llotaritë në shtetin e Luizianës, duke bërë më shumë se 20 milionë dollarë në shitje. Më shumë se 90 për qind e fondeve të llotarisë private të LLC ishin nga jashtë Luizianës. Trenat specialë transportuan mijëra fatura rregullisht në selinë qendrore të kompanisë në New Orleans. Meqenëse themeluesi i kompanisë pagoi ryshfet, biznesi iu shmang taksave.

LLC fitoi 48 për qind fitim, edhe pas ryshfeteve të mëdha që kompania pagoi. Duke shtuar biletat e pashitura në fuçinë nga ku u zgjodhën numrat fitues, kompania shpesh manipulonte sistemin për të fituar paratë e veta të çmimeve. Presidenti Benjamin Harrison denoncoi agjencitë e paskrupullta të lotarisë dhe Kongresi ndaloi lëvizjen e biletave të lotarisë nëpër linjat shtetërore ose me postë. Sistemi i mbushur me skandale i lotarisë së Luizianës e përkeqësoi opinionin e publikut kombëtar për llotaritë në përgjithësi.

Historia e lotarisë në Shtetet e Bashkuara
Lotaria moderne

Lotaria moderne

Në fillim të shekullit të 20-të, publiku filloi t'i shikonte më mirë lotaritë. Në vitin 1963, New Hampshire mblodhi para për arsimin me lotari. Në vitin 1967, Nju Jorku filloi një llotari, e cila bëri më shumë se 53 milionë dollarë të ardhura gjatë vitit të parë të funksionimit. Duke marrë parasysh suksesin në Nju Jork, dymbëdhjetë shtete nisën llotaritë deri në vitet 1970. Për qeveritë shtetërore që nuk duan të rrisin taksat, një llotari është një opsion i zbatueshëm.

Që nga vitet '60, lotaritë në Amerikë kanë evoluar duke përfshirë shumë forma të lojërave të fatit, të tilla si biletat me gërvishtje dhe me fitim të menjëhershëm. Vizatimet e shumëfishta të gjendjes, të tilla si Mega Millions dhe Powerball janë jashtëzakonisht të njohura.

Sot, qëndrimet ndaj shortit kanë bërë rrethin e plotë. Në fakt, disa studime raportojnë se shumica e amerikanëve e miratojnë lotarinë online. Edhe ata që nuk marrin pjesë kanë një pikëpamje pozitive për të luajtur llotarinë. Një sondazh i Gallup nga 2014 vuri në dukje se 62 përqind e popullsisë mendojnë se lotaria është e pranueshme moralisht. Lotaritë e drejtuara nga qeveria shtetërore janë forma më e njohur e lojërave të fatit në SHBA Në fakt, vetëm pesë shtete, duke përfshirë Utah, Nevada, Hawaii, Alaska dhe Alabama, nuk administrojnë llotaritë shtetërore.

Në vitin 2016, Nju Jorku raportoi të ardhurat më të larta nga llotaria nga të gjitha shtetet me më shumë se 8 milionë dollarë. Deri në vitin 2017, banorët e SHBA shpenzuan më shumë se 70 miliardë për blerjen e biletave të lotarisë. Shtetet pranë kufirit marrin një përfitim shtesë në para për shitje përtej kufirit, veçanërisht për jackpotet e mëdha Mega Millions dhe Powerball.

Lotaria moderne
E ardhmja e lotarisë në SHBA

E ardhmja e lotarisë në SHBA

Teknologjia e lotarisë vazhdon të zhvillohet. Qeveritë e shteteve po hetojnë blockchain si e ardhmja e lojrave. Për lotarinë, besimi është thelbësor. Teknologjia Blockchain është praktikisht e pamundur të hakohet ose ndryshohet. Për lojëra të menjëhershme, barazime dhe lojëra të tjera llotarie, teknologjia blockchain mund të rrisë besimin e lojtarëve në rezultatin e lojës. Megjithatë, ndryshimi i mënyrës se si konsumatorët luajnë llotarinë mund të marrë kohë.

Tani për tani, teknologjia e fundit në internet ofron një mënyrë alternative për bastorët që të blejnë bileta dhe të marrin pjesë në lojëra llotarie. Ndërsa tregu i lotarisë pritet të arrijë më shumë se 625 miliardë dollarë në vlerë gjatë viteve të ardhshme, rregullatorët, qeveria dhe administratorët po kërkojnë të përdorin fuqinë e teknologjisë për të gjurmuar shpenzimet e konsumatorit për bileta dhe për të lehtësuar një përvojë të pandërprerë nga fundi në fund për të gjithë të përfshirë.

Tërheqje

Shanset e lotarisë në internet janë jashtëzakonisht të dobëta në krahasim me opsionet e tjera të lojërave. Megjithatë, xhekpotet janë të mëdha, gjë që është tërheqja kryesore për blerësit e biletave të lotarisë në Shtetet e Bashkuara. Në veçanti, lotaritë e mëdha me pagesë, si Powerball rritin shitjet e biletave kur çmimi i parë vazhdon të rrokulliset. Amerikanët që blejnë bileta lotarie fantazojnë të bëhen milionerë të menjëhershëm.

Online

Fuqia e internetit shërben vetëm për të rritur shitjet. Në vitin 2011, shtetet morën autoritetin për të shpërndarë produkte të lotarisë në internet. Departamenti i Drejtësisë lëshoi një memorandum, i cili shpjegonte se Ligji Wire zbatohej vetëm për bastet sportive. Ky interpretim i ligjit hapi rrugën për lojërat e lotarisë online, të cilat disa shtete ua kanë ofruar banorëve të etur.

Ligjet

Historikisht, lojërat e fatit kanë ndihmuar entitetet publike dhe private për të mbledhur fonde në SHBA. Për shembull, në vitin 1765, Harvardi dhe Yale po bënin llotari për të mbledhur para. Harvardi filloi të mblidhte para me llotari gati një dekadë më parë në vitin 1747. Në vitet 1950, 11 shtete të SHBA-së mbështetën bingo legale. Sot, faqet më të mira të lotarisë janë legale në 48 shtete, Puerto Rico, Ishujt e Virgjër dhe Distrikti i Kolumbisë. Wyoming filloi së fundi operacionet e lotarisë në 2013. Të gjitha lotaritë e biletave janë shtetërore në SHBA dhe janë të licencuara nga komisionet shtetërore të lotarisë.

E ardhmja e lotarisë në SHBA
Lotaritë e njohura në Shtetet e Bashkuara

Lotaritë e njohura në Shtetet e Bashkuara

Powerball

Powerball është popullor në të gjithë vendin, duke tërhequr lojtarë që janë të interesuar të fitojnë jackpot-et e mëdha. Me dy barazime në javë të shtunën dhe të mërkurën, lojtarët zgjedhin pesë numra nga 1 në 69 për një shans për të fituar, plus numrin e Powerball midis 1 dhe 26.

Xhekpoti i lojës fillon me 20 milionë dollarë dhe vazhdon të rrokulliset derisa dikush të fitojë. Ata që humbasin mund të fitojnë edhe çmime të tjera, duke u dhënë lojtarëve një shans 1 në 25 për të fituar diçka. Fituesit e jackpot-it të Lotarisë së Powerball të SHBA-së mund të zgjedhin të marrin paratë në një pagesë vjetore për gati 30 vjet ose të pranojnë një shumë të madhe parash.

Mega Miliona

Si një lojë e njohur globalisht, Mega Miliona u ofron lojtarëve një mundësi për të fituar miliona me vizatime të premten dhe të martën. Lojtarët zgjedhin pesë numra midis 1 dhe 70, plus një numër Mega Ball midis 1 dhe 25. Ashtu si shumica e lojërave të lotarisë, konsumatorët mund të lejojnë sistemin kompjuterik të lotarisë të zgjedhë një numër të krijuar rastësisht.

Nëse një lojtar ka gjetur numrin fitues ose ka goditur xhekpotin e lotarisë amerikane me numra të rastësishëm, ai mund të mbledhë fitimet e tij. Megjithatë, shanset e jackpot-it të Mega Millions janë të dobëta, vetëm 1 në 302 milionë. Për fat të mirë, me nëntë nivele çmimesh, shanset që një lojtar të fitojë disa para është 1 në 24. Ashtu si Powerball, fituesit zgjedhin nëse do të pranojnë një pagesë të plotë në para ose pagesa vjetore.

Lotto e Nju Jorkut

New York Lotto ofron çmimet kryesore, xhekpoti më i madh arriti në 72.5 milionë dollarë. Për një shans për të marrë në shtëpi jackpote të ngjashme, lojtarët blejnë bileta për llotarinë dy herë në javë. Duke zgjedhur gjashtë numra midis 1 dhe 59, një blerës i biletave ka një shans për çmimin minimal prej 2 milionë dollarësh. Duke zgjedhur topin e saktë të bonusit, lojtarët mund të marrin në shtëpi çmimin dytësor. Megjithatë, nëse askush nuk fiton, jackpot-i vazhdon të rritet.

Lotaritë e njohura në Shtetet e Bashkuara
Mënyrat e pagesës së lotarisë në SHBA

Mënyrat e pagesës së lotarisë në SHBA

Deri më tani, MasterCard dhe Visa janë mënyrat më të njohura për të paguar biletat më të mira të lotarisë në internet në internet dhe në institucionet tokësore. Megjithatë, ndërsa lotoja amerikane evoluon dhe më shumë lojtarë po blejnë bileta nga faqet e internetit të internetit, mënyrat e pagesës po ndryshojnë gjithashtu. Këtu janë disa mënyra se si janë lojtarët e Lotarisë Amerikane duke paguar biletat.

Llogaria

Për të blerë një biletë lotarie në faqet më të mira të lotarisë, Lojtarët e SHBA duhet të hapin një llogari me një faqe interneti të autorizuar. Zakonisht, hapja e një llogarie është një proces i thjeshtë, që përfshin disa hapa të thjeshtë. Për shembull, një lojtar duhet të paraqesë informacionin e kontaktit, të konfirmojë një adresë emaili dhe të sigurojë informacionin e verifikimit të identitetit. Pasi informacioni të konfirmohet, shumica e faqeve online të lotarisë do t'i lejojnë lojtarit të blejë bileta.

E-Portofolin

Një portofol elektronik u jep klientëve mundësinë për të depozituar, mbajtur dhe transferuar para në internet. Duke përdorur një kartë krediti ose debiti, lojtari depoziton para në një portofol elektronik, të cilin faqja e lotarisë e pranon. Lojtarët gjithashtu mund të transferojnë para në një portofol elektronik me një transfertë bankare. Lojtarët shpesh përdorin kuleta të tjera elektronike për të financuar një llogari të portofolit elektronik. Duke depozituar fonde në një llogari llotarie amerikane me një portofol elektronik, një lojtar mund të blejë bileta pa i zbuluar llogarinë e tij bankare ose informacionin e kartës së kreditit në lotari

Mënyrat e pagesës së lotarisë në SHBA
Pyetjet e shpeshta

Pyetjet e shpeshta

Cili është xhekpoti më i madh i Powerball i fituar ndonjëherë në Amerikë?

Rekordi i jackpotit të Powerball është 1.58 miliardë dollarë. Ajo u nda nga tre fitues të cilët secili bleu një biletë në Tenesi, Florida dhe Kaliforni. Më 13 janar 2016, Marvin dhe Mae Acosta nga Kalifornia, John dhe Lisa Robinson nga Tenesi dhe David Kaltschmidt dhe Maureen Smith nga Florida fituan 528 milionë dollarë përpara detyrimeve tatimore.

Të gjithë fituesit zgjodhën të pranojnë opsionin e shumës së plotë prej 327 milionë dollarësh. Në vitin 2019, një fitues me fat mori xhekpotin më të madh për një fitues në historinë e lojës. Anuitetet prej 768 milionë dollarësh të fituesit duhet të nënkuptojnë se banori i Wisconsin është vendosur për jetën.

Si zgjedhin fituesit midis pagesave të pensionit dhe një pagese në para në shumën e përgjithshme?

Për fituesit e lotarisë online në SHBA, pagesa ofrohet në dy mënyra, pagesa e plotë me para në dorë ose pagesa vjetore të shpërndara në 29 vjet. Anuiteti ka një vlerë më të lartë se pagesa e shumës së përgjithshme. Zgjedhja midis dy opsioneve të pagesës varet nga objektivat e fituesit. Një fitues shpesh zgjedh opsionin e shumës së përgjithshme, sepse ai ose ajo dëshiron të kontrollojë se si investohen paratë.

Pagesat e njëpasnjëshme mund t'i ndihmojnë fituesit e jackpot-it të shmangin detyrimet tatimore afatgjata dhe t'i japin fituesit para për të investuar në aksione, pasuri të paluajtshme dhe opsione të tjera me rendiment të lartë. Sidoqoftë, pagesat afatgjata nga një pension vjetor kanë përfitime tatimore. Taksat federale mbi pagesën e shumës së përgjithshme do të marrin menjëherë një pjesë të konsiderueshme të fitimeve të lotarisë.

A ka ndonjë mënyrë për të garantuar fitimin e lotarisë në Shtetet e Bashkuara?

Po, një blerës i biletave të lotarisë është i garantuar të fitojë, nëse ai ose ajo blen bileta për çdo kombinim të numrave të lotarisë. Për shumicën e lojtarëve, ky sistem i lojës së lotarisë në internet nuk është realist. Megjithatë, dikush që ka miliona për të kursyer mund të blejë çdo kombinim për një shans prej 1 miliard dollarësh ose më shumë.

Kur jackpot-i rritet, shumica e lojtarëve do të blejnë bileta në një grup me anëtarët e familjes ose bashkëpunëtorët, duke rritur shanset për të fituar me sa më shumë bileta që grupi blen.

Pyetjet e shpeshta