Udhëzuesi i dobishëm për fituesit e EuroMillions

Udhëzime

2023-03-28

Katrin Becker

Lotaria EuroMillions është një fenomen global dhe një gur i çmuar i industrisë evropiane të lojërave të fatit. Lojtarët në këtë llotari mbarë evropiane mund të hyjnë për vetëm dy euro, me çmimin kryesor prej 190 milionë euro.

Udhëzuesi i dobishëm për fituesit e EuroMillions

Edhe nëse nuk e fitoni çmimin e parë, EuroMillions ofron disa shpërblime mbresëlënëse ngushëllimi. Nëse dëshironi të mësoni më shumë, lexoni më tej.

Ky udhëzues gjithëpërfshirës i lotarisë do t'i përgjigjet çdo pyetjeje që mund të keni në lidhje me EuroMillions, si dhe SuperDraws, lojëra bonus, çmime dhe më shumë.

Çfarë është EuroMillions?

Që nga fillimi i saj në 2004, lotaria transnacionale e njohur si EuroMillions ka mahnitur lojtarë nga e gjithë bota. Kjo llotari është masive, duke u renditur në top pesëshen për nga madhësia. Nëse shikoni numrin e pjesëmarrësve dhe paratë e fituara, ai është më i madhi në Evropë.

EuroMillions drejtohet nga organizatat kombëtare të lotarisë të nëntë vendeve pjesëmarrëse. Lojtarët në këto kombe kanë të gjithë të njëjtën goditje për çmimin e madh, jo me disa ndryshime delikate në çmimet e biletave dhe lojërat bonus.

Më në fund, gjërat kanë filluar të nxehen.

EuroMillions ka një pagesë bazë prej 17 milionë euro dhe një pagesë maksimale prej 190 milionë euro. Ky çmim ofrohet dy herë në javë - vlen shumë më tepër se çdo llotari kombëtare në Evropë.

Kur e mban shortin EuroMillions?

Shorti i EuroMillions mbahet dy herë në javë, të martën dhe të premten, në orën 20:45 me orën e Parisit. Rezultatet e lotarisë EuroMillions u publikohen shitësve me pakicë dhe mediave çdo të premte dhe të martë në orën 23:00.

Të gjitha faqet e internetit kryesore të lotarisë do të sigurojë rezultatet më të fundit të EuroMillions, dhe ju mundeni përdorni një kontrollues të dedikuar për të kontrolluar dy herë saktësinë e atyre numrave. Kontrolli do të përcaktojë shpejt dhe me lehtësi nëse numrat tuaj të zgjedhur përputhen me kombinimin fitues.

Publiku televiziv nuk është më i mahnitur nga llotaritë siç ishin dikur. Rezultatet e lotarisë EuroMillions nuk do të shpërndahen më në programet televizive kombëtare ose në faqet e para të gazetave. Megjithatë, interneti i ka bërë ato më të aksesueshme se kurrë më parë.

Kur është EuroMillions SuperDraw?

Nga të gjitha vizatimet e EuroMillions, SuperDraw është ai që dëshironi të fitoni më shumë. Të jesh fitues i EuroMillions nuk është vetëm një çështje zgjedhjeje, pa dyshim, edhe pse nëse do të përpiqesh më shumë, tani është koha.

Pra, çfarë e veçon saktësisht SuperDraw?

 • Një përfitim është se çmimi është gjithmonë të paktën nëntë shifra. Kjo është një minimum prej njëqind milionë euro.
 • Ka një sasi të madhe vëmendjeje dhe zhurme që rrethon EuroMillions SuperDraw. Shkakton një rrëmujë për të blerë bileta llotarie dhe e rrit çmimin në 100 milionë euro të pabesueshme.
 • Nëse jackpot-i i EuroMillions nuk fitohet, ai rrokulliset dhe vrapimi i çmendur për biletat vazhdon. Pasi të arrijë 190,000,000 €, rritjet e mëtejshme do të ndërpriten.
 • SuperDraw ka prodhuar disa nga fitimet më të mëdha në historinë e EuroMillions, dhe ndërsa lotaria rritet në popullaritet dhe shpërndarje, këto shorte ndodhin më shpesh.

Mbani një sy në ndarjen e historive të EuroMillions për të përcaktuar se kur do të jenë vizatimet e ardhshme.

Si funksionon EuroMillions?

Shumë njerëz që nuk kanë luajtur kurrë një llotari e shohin EuroMillions, dhe të tjerëve u pëlqen të jetë pak mister.

Çfarë lloj mbështetjeje lokale mund të pritet nga një lotari që funksionon në shumë vende evropiane? Pse janë disa kombe të drejtë për lojëra bonus ndërsa të tjerët jo? Nëse mund të blini bileta vetëm nga shitës të autorizuar, si janë ato të aksesueshme në internet?

Lexoni për përgjigjet e këtyre pyetjeve dhe më shumë.

Aksesueshmëria

Asnjë kompani nuk ka pronësinë e lotarisë EuroMillions. Në vend të kësaj, është një përpjekje bashkëpunuese e udhëhequr nga operatorët më të mëdhenj kombëtarë të lotarisë në vendet pjesëmarrëse, si Camelot në Mbretërinë e Bashkuar.

Lotaria shtetërore përkatëse ka miratuar çdo kompani të furnizojë lojëra të ligjshme llotarie. Për të formuar EuroMillions, ata thjesht kanë rënë dakord të bashkojnë burimet e tyre në një llotari të vetme masive.

Bleni një biletë EuroMillions në Mbretërinë e Bashkuar. Camelot do të marrë një pjesë të të ardhurave dhe do t'i përdorë ato për të financuar projekte në Mbretërinë e Bashkuar, saktësisht siç ndodh me Lotton në Mbretërinë e Bashkuar. Për të njëjtin efekt, nëse e blini biletën tuaj në Francë.

Kjo është gjithashtu mënyra se si mund të zhbllokoni lojëra shtesë. Camelot ka të ngjarë të zhvillojë një lojë shtesë për të rritur shitjet, sepse ata llogaritën të ardhurat shtesë më shumë sesa të mbulonin shpenzimet shtesë.

Ngjarje shtesë EuroMillions në Mbretërinë e Bashkuar

Irlanda, Franca, Spanja, Portugalia, Austria, Belgjika, Luksemburgu dhe Zvicra janë ndër vendet e tjera që ofrojnë lotarinë EuroMillions. Megjithatë, lojërat e mëposhtme janë ekskluzive për Mbretërinë e Bashkuar.

Prodhuesi i milionerëve në MB

Kur blini një biletë EuroMillions në Mbretërinë e Bashkuar, përfshiheni gjithashtu në shortin e UK Millionaire Maker. Gjithçka që duhet të bëni për t'u bashkuar është të paguani tarifën e ulët prej 2,50 £.

Çdo rresht i numrave që zgjidhni ka kodin e tij të veçantë nëntëshifror. Ju mund ta gjeni këtë kod në fund të biletës tuaj EuroMillions.

Është e lehtë të verifikosh rezultatet e krijuesit të milionerëve. Nëpunësi i dyqanit ose kontrolluesi i EuroMillions mund të verifikojë biletën tuaj nëse e sjell atë. Të luash në internet do të thotë që do të marrësh një email nëse fiton. Për të kërkuar shpërblimin tuaj prej 1,000,000 £, duhet të futni saktë nëntë karakteret në sekuencën e specifikuar.

EuroMillions HotPicks

EuroMillions HotPicks është një lojë e pavarur llotarie. Megjithatë, rezultatet e tij bazohen në ato të EuroMillions. Çdo hyrje kushton 1,50 £ dhe mund të përpiqeni të përputheni diku nga një deri në pesë nga numrat kryesorë. Të gjithë numrat tuaj të zgjedhur duhet të përputhen me numrat fitues.

Nëse dëshironi të blini biletat tuaja personalisht, duhet ta bëni këtë nga një shitës i autorizuar në një nga vendet kualifikuese. Për shkak të kësaj, organizata greke e lotarisë nuk po merr pjesë, nuk mund të përfitojë dhe nuk është e interesuar të shesë bileta në Greqi.

Ku përshtaten dyqanet e lotarisë në internet?

Specifikat se si funksionojnë këta ofrues shërbimesh do të ndryshojnë sipas vendndodhjes. Lotaritë shtetërore zotërojnë ose janë përgjegjëse për disa kazino në internet. Nga ana tjetër, disa sajte ju lejojnë të "bastoni për rezultatin" e lotarive në të njëjtën mënyrë që mund të vendosni bast për rezultatin e një loje futbolli.

Bastet funksionojnë shumë si blerja e një bilete koncerti. Përveç kësaj, ato ofrojnë shpërblime që korrespondojnë me çmimet e divizionit EuroMillions. Gjithçka duket tamam ashtu siç do të ishte nga një shitës legjitim.

Rregullat e EuroMillions

Lojtarët zgjedhin pesë numra kryesorë nga 1 në 50 dhe dy numra Yll me fat nga 1 në 12. Për të fituar, ju duhet të përputhni numrat tuaj me fat të zgjedhur me ato të tërhequr. Nëse i përputhni të shtatë numrat, do të fitoni një pjesë të xhekpotit, i cili fillon nga 17 milionë euro (afërsisht 14 milionë funte) dhe mbartet nëse nuk pretendohet.

Përveç xhekpotit, ka 12 nivele më të vogla shpërblimi, kështu që ju mund të fitoni edhe nëse përputheni vetëm me dy nga numrat kryesorë.

Këtu janë çmimet dhe shanset e lotarisë EuroMillions.

Kombinimet e mundshme të numrave mbeten të njëjta pavarësisht nga numri i përgjithshëm i lojtarëve. Kur më shumë se një individ zgjedh numrat fitues, tenxherja ndahet në mënyrë të barabartë mes tyre.

Prandaj, nëse jeni duke luajtur për xhekpotin, a strategjia e bazuar në zgjedhjen e më pak numrave të zakonshëm mund të rrisë shanset tuaja për të fituar.

Ju gjithashtu mund të vëreni kompjuterin të zgjedhë numrat tuaj në mënyrë të rastësishme. EuroMillions i referohet kësaj zgjedhjeje si Ulja e Fatit.

Pretendimi i çmimeve EuroMillion

Ju duhet të tregoni biletën fituese për të marrë çmimin. Çmimet e fituara në EuroMillions pretendohen në disa mënyra, në varësi të vendit. Kjo tabelë detajon kur fituesit duhet të kërkojnë një shpërblim dhe pasojat nëse nuk e bëjnë këtë deri në datën e specifikuar.

Si të zgjidhni Strategjinë tuaj të Lotarisë EuroMillions

Në shortin e EuroMillions, çdo kombinim i mundshëm numrash ka shanse të barabarta për t'u përzgjedhur. Edhe pse mund të duket e pamundur, një biletë me shtatë numra të zgjedhur rastësisht të ndarë në mënyrë të barabartë ka të njëjtat shanse për të fituar si një biletë me shtatë numra të njëpasnjëshëm.

Shanset për të fituar EuroMillions janë të njëjta nëse përdorni një zhytje me fat ose një udhëzues online të lotarisë EuroMillions për të zgjedhur numrat tuaj.

Cilët janë numrat që vizatohen më shpesh?

EuroMillions dhe frazat e tjera kryesore të kërkimit të lotarisë shpesh përqendrohen në numrat e tërhequr më shpesh. Pyetjet e zakonshme në Google, Bing dhe motorët e tjerë të kërkimit përfshijnë "EuroMillions numrat më të mirë" dhe "cilat janë numrat më të shpeshtë të EuroMillions".

Më poshtë, ne do të kalojmë nëpër disa EuroMillions numra të nxehtë dhe të ftohtë për t'ju ndihmuar të përcaktoni se cilët të luani. Por këtu është fërkimi: pak nga kjo ndihmon fare.

Ka zero korrelacion midis rezultateve të kaluara të EuroMillions dhe rezultateve të ardhshme. Fakti që një biletë e caktuar EuroMillions është tërhequr disa herë në të kaluarën nuk është garanci se ajo do të zgjidhet përsëri së shpejti.

Nëse po pyesni veten pse shanset tuaja janë identike për çdo grup numrash, kjo ndodh sepse, siç e kemi treguar tashmë, është. Sidoqoftë, është një lexim i mirë dhe ka disa njohuri magjepsëse për t'u mbledhur në lidhje me numrat më të nxehtë dhe më të ftohtë të EuroMillions.

Numrat EuroMillion të Nxehtë dhe të Ftohtë

Është e lehtë të shihet se numrat më të shpeshtë dhe më pak të zakonshëm të EuroMillions janë shumë të ndryshëm gjatë shtatë viteve të para të shortit. 

 • Pavarësisht mbi 370 vizatimeve, numri "28" është paraqitur vetëm 26 herë, ndërsa numri "50" është vizatuar 54 herë.
 • Pesë vjet më vonë, "28" dhe "50" u bënë zgjedhje të njohura, me 67 dhe 60 barazime, respektivisht.
 • Midis majit 2011 dhe shtatorit 2016, shifra 10 ishte dukuri më e shpeshtë - 70 herë! Numri “41” ishte më i rrallë, i cili u shfaq vetëm 38 herë.
 • Në tërheqjen e 1225-të të EuroMillions në 2019, numri "46" ishte më pak i popullarizuari, pasi u shfaq më pak se 100 herë, ndërsa numri "50" ishte më i popullarizuari, duke u shfaqur 145 herë.
 • Statistikat e mësipërme të "të gjitha kohërave" tregojnë se numri më i ulët ka ndodhur në 7.8% të rasteve, ndërsa numri më i lartë ka ndodhur në 11.8% të rasteve.
 • Shifrat zyrtare zbuluan se numri "46" ishte më së paku i përzgjedhur në shortin e 1225-të të EuroMillions, i ndjekur nga numri "33", numri i dytë më i ftohtë. Kjo sugjeron që lojtarët të shikojnë rezultatet e kaluara të EuroMillions për të përcaktuar se cilët numra duhet të luajnë.

Numrat e yjeve me fat të nxehtë dhe të ftohtë të EuroMillions

Ekzistojnë vetëm 12 yje me fat. Një vështrim prapa në tërheqjet e kaluara të EuroMillions zbulon llojin e tendencës që mund të pritet.

 • Meqenëse nuk u shfaq në EuroMillions deri në shtator 2016, numri 12 ka bërë paraqitjet më të pakta. 
 • Më të ulëtat e radhës janë 10 dhe 11, por ato nuk u shfaqën deri në maj 2011. Prandaj, ata nuk konsiderohen numra "të ulët".

Deri në momentin e shkrimit të këtij shkrimi, Ylli me fat i tërhequr më shpesh ishte vetëm tre herë më i shpeshtë se Ylli i dytë me fat i tërhequr më shpesh dhe 47 herë më shpesh se Ylli me fat i tërhequr më pak.

Të rejat e fundit

BetGames nis lojën e saj inauguruese të Lotarisë Online Instant Lucky 7
2023-08-07

BetGames nis lojën e saj inauguruese të Lotarisë Online Instant Lucky 7

Lajme