Lajme

October 2, 2023

Çmimi 1,04 miliardë dollarësh për rrëmbim pas shortit të fundit të Powerball

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Pas një shorti të mbajtur më 30 shtator 2023, jackpoti i Powerball kaloi kufirin 1 miliard dollarë. Kjo ndodhi pasi xhekpoti nuk u pretendua për të arritur në 1.04 miliardë dollarë, me një vlerë parash prej 478.2 milionë dollarësh për shortin e radhës të hënën mbrëma.

Çmimi 1,04 miliardë dollarësh për rrëmbim pas shortit të fundit të Powerball

Asnjë biletë nuk kishte të gjashtë numrat në shortin e Powerball të shtunën. Numrat fitues ishin 19, 30, 37, 44, 46 (topa të bardhë) dhe 22 (Powerball i kuq). Gjithashtu, shumëzuesi i Power Play ishte 2X.

Por shorti prezantoi një moment të gëzueshëm për më shumë se 2.5 milionë bileta në Shtetet e Bashkuara. Nga ky numër mahnitës, pesë bileta përputheshin me të pesë topat e bardhë për të fituar 1 milion dollarë secila.

Dy bileta të tjera, të shitura në Indiana dhe Karolina e Veriut, kishin të njëjtin kombinim me top të bardhë dhe fituan 2 milionë dollarë me funksionin Power Play, i cili kushton 1 dollarë shtesë për lojë. Fitoret e tjera të rëndësishme përfshinin 55 bileta që fituan 50,000 dollarë secila dhe nëntë bileta që fituan 100,000 dollarë secila.

Çmimi i madh i Powerball u fitua për herë të fundit më 19 korrik, kur një biletë fituese në Kaliforni kishte të njëjtat numra për të pesë topat e bardhë dhe të kuq, duke shënuar një 1.08 miliardë dollarë çmim i parë. Që atëherë, askush nuk e ka fituar xhekpotin për 32 vizatime radhazi.

Ky shpërblim është xhekpoti i dytë më i madh në lojë lotarie këtë vit dhe i katërti më i madhi në të gjithë historinë e lojës së lotarisë. Edwin Castro, një ish-nxënës i shkollës publike nga Kalifornia, Shtetet e Bashkuara, mban rekordin për fitorja më e lartë në Powerball pasi fitoi 2 miliardë dollarë në fund të vitit të kaluar.

Nëse një lojtar me fat Powerball fiton jackpot-in të hënën, ai do të ketë këto dy opsione:

  • Merrni një çmim me vlerë rreth 1.04 milionë dollarë në pagesa të anuluara
  • Merrni një shumë të përgjithshme të vlerësuar në 478.2 milion dollarë

Në rastin e parë, operatori i lotarisë thotë se lojtari do të marrë një pagesë të menjëhershme dhe më pas 29 pagesa vjetore që do të vazhdojnë të rriten me 5%. Vlerësimet për dy opsionet nuk përfshijnë taksat.

Një biletë Powerball kushton 2 dollarë dhe është e disponueshme në 45 shtete, District of Columbia, Puerto Rico dhe Ishujt e Virgjër të SHBA. Vizatimet transmetohen drejtpërdrejt nga studioja e tërheqjes së Lotarisë në Florida në Tallahassee të hënën, të mërkurën dhe të shtunën në orën 10:59 EST. Lojtarët mund të transmetojnë gjithashtu shortin e shortit në faqen e internetit Powerball.com.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini
2024-05-14

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini

Lajme