Lajme

March 14, 2023

433 fitues të xhekpotit në një short të lotarisë - A është e papranueshme?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Raportet se 433 persona në Filipine kishin fituar çmimin e madh të një tombole të mbështetur nga qeveria, që arrinte në 236 milionë pesos (afërsisht 4 milionë dollarë), bëri që më shumë se disa njerëz të ndaleshin në gjurmët e tyre.

433 fitues të xhekpotit në një short të lotarisë - A është e papranueshme?

Kjo, disi e parashikueshme, ka nxitur kërkesat për një hetim mbi origjinën e këtij rezultati "pothuajse të pamundur". Megjithatë, ky skenar nuk është aq i largët sa mund të duket pasi të keni marrë parasysh disa baza të probabilitetit dhe natyrës njerëzore.

Si funksionon Lotaria?

Në thelb, është mjaft e drejtpërdrejtë. Njerëzit paguajnë disa dollarë për një biletë llotarie me një seri numrash të shtypur në të. Lotaria, e cila zakonisht kryhet nga një qeveri shtetërore ose vendore, zgjedh një koleksion numrash në mënyrë të rastësishme një herë në ditë. Nëse shifrat tuaja përputhen me ato në biletën e llotarisë, do të fitoni një pjesë të të ardhurave ndërsa qeveria ruan pjesën e mbetur.

Ju keni një shans 1 në 13,983,816 duke fituar xhekpotin në një llotari kur zgjidhni gjashtë shifra nga një përzgjedhje prej 49 numrash. Ekziston një mundësi prej një në 14 milionë që kjo të ndodhë. Ju mund të shpresoni të fitoni vetëm një herë në 269,000 vjet nëse blini bileta lotarie një herë në javë.

Por e vërteta fatkeqe është se shanset në disa llotari janë dukshëm më të këqija se sa u përmend. Mega Millions, një llotari e madhe me shumë shtete, me shanse rreth 1 në 175,711,536.
Duke pasur parasysh se sa njerëz fitojnë llotarinë, disa mund të konsiderohen me fat me 175,711,536 shanse.

Fitues të shumëfishtë të Lotarisë — A janë të mundshëm 433 Jackpot?

Nuk ka asnjë mënyrë për të llogaritur shanset e vërteta për të marrë një nga 433 biletat fituese pa përcaktuar se sa bileta janë shitur.

Këtë javë, një vlerësim qesharak i ulët i "një nga një i ndjekur nga 1224 zero" u shpërnda gjerësisht bazuar në supozimin se do të shiteshin 10 milionë bileta. Ju keni një probabilitet më të mirë për të marrë koka 2000 herë radhazi me një monedhë standarde sesa të merrni koka kaq shumë herë.

Ka shumë të dhëna rreth teorive dhe sjelljes psikologjike që ky përafrim nuk i merr parasysh. Ekzistojnë 28,989,675 kombinime të mundshme numrash, por kjo llogaritje nënkupton që çdo person që blen një biletë ka një probabilitet të barabartë për të zgjedhur një nga ata numra.

Disa çifte janë shumë më të spikatura se të tjerat në të gjithë botën.

Për shkak të kësaj, Përdorimi i një gjeneruesi të numrave të rastësishëm inkurajohet fuqimisht nga shumica e ekspertëve të industrisë sa herë që është praktike. Edhe pse nuk do t'i rrisë shanset tuaja për të shënuar numrat fitues, mund të zvogëlojë gjasat për të ndarë tenxheren me të tjerët nëse fitoni. 

A është mashtruar Lotaria?

Shitja e 433 biletave fituese nuk ofron as prova të mjaftueshme të paligjshmërisë për të garantuar hetime të mëtejshme. Do të ishte intriguese të mësosh se sa individë kanë blerë këtë grup të veçantë numrash gjatë javëve të mëparshme ose nëse konfigurimet e tjera numerike shesin gjithashtu disa qindra bileta.

Me shumë mundësi, kjo shifër nuk është e zakonshme, duke pasur parasysh informacionet anekdotike nga llotaritë e mëparshme.

Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh mijëra e mijëra llotaritë identike të mbajtura çdo vit në mbarë botën, shumica dërrmuese e të cilave nuk raportohen kurrë në lajmet ndërkombëtare. Ndërsa rezultate të tilla nuk kanë gjasa të ndodhin në çdo short të vetëm, ato nuk janë aspak të pamundura të ndodhin në asnjë llotari të vetme.

Teoritë e konspiracionit janë të shumta sa herë që një person fiton një llotari. Megjithatë, shembulli më i spikatur është kur i madhi i FC Barcelona, Xavi, fitoi një llotari sekrete për pak kohë pasi u zhvendos në Katar.

Megjithatë, ka shumë të ngjarë që e vetmja e çuditshme e vërtetë statistikore në lojë është se përshtypja e rastësisë së kaq shumë njerëzve i shtyu ata të ndiqnin modelin e numrave identikë. Megjithatë, ndoshta nuk është ide e mirë të mbarosh dhe të blesh menjëherë një biletë lotarie.

Për më tepër, duhet të mbani mend se kombinimi me fat në lotarinë e Filipineve nuk është më pak i mundshëm për t'u tërhequr në krahasim me çdo kombinim tjetër. Shanset që numrat 9, 18, 27, 36, 45 dhe 54 të zgjidhen janë identike me numrat e tjerë, si 1, 18, 19, 28, 30 dhe 46.

Një listë e shpejtë e pazakonshme e fituesve të lotarisë

Sigurisht, çdo short lotarie është një marrëveshje e madhe për fituesit dhe çdo çmim i parë është një shkak për festim, por shpeshherë vijnë numra që janë shumë të pazakontë për t'u injoruar. Ka disa fitues, ose modeli i numrave është shumë i parregullt. Disa rezultate të pabesueshme të mëparshme janë renditur më poshtë.

133 njerëz thyejnë Jackpot

Të shtunën, më 14 janar 1995, 133 lojtarë ndanë një çmim prej 16.2 milion £ Lotto pasi arritën shifrat 7, 17, 23, 32, 38 dhe 42. A u zgjodhën rastësisht këta numra në dukje të rastësishëm nga kaq shumë blerës të biletave? U zbulua se të gjitha ato shfaqeshin në kolonat e mesit të fletëve të lojës. Secilit fitues iu dha një shumë e konsiderueshme prej 122,510 £.

Pak Lotto Deja Vu

Kur numrat 4, 15, 23, 24, 35 dhe 42 u hodhën në lotarinë e Bullgarisë më 10 shtator 2009, ngjarja tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare. Normalisht nuk do të ngrinte vetullat, por shorti i mëparshëm ishte katër ditë më parë dhe ishin shfaqur edhe numra identikë. Zgjedhja e të njëjtave shifra që janë shfaqur kohët e fundit është raportuar të jetë një strategji e përbashkët mes shumë lojtarëve; ndërsa asnjë nuk fitoi më 6 shtator, një maksimum prej 18 personash ndanë çmimin e madh javën e ardhshme. Probabiliteti që kjo të ndodhë në lotarinë bullgare vlerësohet të jetë një në katër milionë.

Shtatë me fat

Ndërsa askush nuk e fitoi xhekpotin në shortin e Lotos të së mërkurës, 4,082 persona fituan duke përputhur pesë numrat kryesorë. 

  • Më 15 mars 2017, vetëm 30 persona që blenë bileta dhe kontrolluan saktë numrat e tyre përputheshin me të pesë numrat kryesorë. 
  • Pesë nga numrat më të shquar, 7, 14, 21, 35, 41 dhe 42, janë shumëfisha të shtatë, shpesh konsiderohen si një shifër me fat.
  • Për shkak të natyrës së ndryshueshme të pagesës së kategorisë së çmimeve të Ndeshjes 5 bazuar në numrin total të fitoreve dhe madhësinë e tenxhere, të gjithë fituesit në këtë kategori morën 15 £ secili.
  • Ata mund ta kishin ndarë çmimin mes atyre 4,082 lojtarëve nëse 41 do të ishin 28, me kusht që të gjithë të kishin zgjedhur të luanin shumëfishin e shtatë të mëpasshëm.

Çfarë na tregojnë të gjitha këto

Për shkak se ka kaq shumë lotari dhe fituesit zgjidhen rastësisht, është praktikisht e sigurt që përfundime të çuditshme ose të rastësishme do të shfaqen me raste. Kjo është për shkak të natyrës së rastësishme të procesit të vizatimit. Lojtarët që zgjedhin numrat e tyre bazuar në tendencat ose rezultatet e mëparshme kanë një shans më të mirë për të fituar. Megjithatë, vizatime të papritura si këto tregojnë se shumë pjesëmarrës të tjerë miratojnë të njëjtën strategji.

Është më mirë të largoheni nga sekuenca të tilla dhe të zgjidhni në vend të diçkaje më të rastësishme, pasi duke vepruar kështu do të ketë më pak gjasa që do t'ju duhet të ndani një shpërblim të madh me dikë tjetër nëse zgjidhen numrat tuaj. Për shkak se çdo kombinim i mundshëm ka një probabilitet të barabartë për t'u tërhequr, varet tërësisht nga ju që të zgjidhni numrat tuaj në çdo mënyrë që e shihni të arsyeshme. Përpara shortit tjetër madhor, ju mund të zgjidhni numrat tuaj në internet ose duke vizituar një dyqan të autorizuar.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut
2024-04-15

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut

Lajme