Lajme

October 15, 2023

Biletë Powerball prej 1,76 miliardë dollarësh e shitur në Kaliforni pasi përputhen me të gjashtë numrat

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Më në fund ndodhi e pashmangshmja! Më 12 tetor 2023, një biletë e vetme e shitur në Kaliforni, Shtetet e Bashkuara, fitoi çmimin e parë të Powerball. Kjo ndodhi pasi lojtari me fat përputhej me të gjashtë numrat në shortin e së mërkurës për të fituar xhekpotin prej 1.765 miliardë dollarësh. Xhekpoti ka një vlerë parash prej 774.1 milionë dollarësh. 

Biletë Powerball prej 1,76 miliardë dollarësh e shitur në Kaliforni pasi përputhen me të gjashtë numrat

Sipas Powerball, vizatimi i së mërkurës, 11 tetor prodhoi grupin e mëposhtëm të topave të bardhë: 22, 24, 40, 52 dhe 64. Powerball i kuq ishte 10, ndërsa shumëzuesi i Power Play ishte 2x.

Interesante, kompania tha se shifra përfundimtare e shitjeve të biletave tejkaloi vlerësimin e reklamuar, duke rezultuar në një çmim prej 1.765 miliardë dollarësh në kohën e shortit. Ky çmim është i dyti më i madh në historinë e lojërave të lotarisë në Shtetet e Bashkuara. Është tejkaluar vetëm nga rekord botëror 2.04 miliardë dollarë Xhekpoti i Powerball i fituar në Kaliforni më 7 nëntor 2022.

Drew Svitko, Kryetar i Grupit të Produkteve në Powerball dhe Drejtori Ekzekutiv për Lotarinë e Pensilvanisë, e përgëzoi fituesin duke thënë:

"Urime miliarderit më të ri të Powerball dhe miliona lojtarëve të Powerball që fituan çmime të tjera në para në shortin e mbrëmshëm. Për 31 vjet, disa lojtarë që kanë ëndërruar të fitojnë një çmim të parë të Powerball kanë sfiduar shanset dhe duke e bërë këtë, kanë ndihmuar në gjenerimin financime kritike për shërbimet dhe programet publike të mbështetura nga llotaritë amerikane.

"Nëse keni blerë një biletë Powerball gjatë këtij jackpoti, ju lutemi dijeni se një pjesë e asaj bilete do të qëndrojë në shtetin tuaj për ta bërë atë një vend më të mirë për të jetuar."

Me fat shorti fituesi mund të marrë një çmim pensioni prej 1.765 miliardë dollarësh ose një pagesë të njëhershme prej 774.1 milion dollarësh, të dyja para zbritjeve tatimore. Nëse lojtari anonim zgjedh opsionin e pensionit, ai do të marrë çmimin për 30 vjet, duke u rritur me 5% në vit.

Siç pritej, operatori i lotarisë kujtoi pjesëmarrësit në të gjithë Shtetet e Bashkuara për të kontrolluar dy herë biletat e tyre për një nga nëntë çmimet e mundshme. Shorti i së mërkurës mbrëma rezultoi në mbi 5.3 milionë bileta fituese në mbarë vendin, me shtatë bileta nga Kalifornia, Florida, Nju Jorku, Oklahoma dhe Virxhinia që përputheshin me të pesë topat e bardhë për të fituar një çmim prej 2 milionë dollarësh. 

Kjo është hera e dytë radhazi që çmimi i madh i Powerball arrin shifrën miliarda dollarëshe. Në korrik të këtij viti, një lojtar nga Kalifornia përputhej me të gjashtë numrat për të fituar Çmimi 1.08 miliardë dollarë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini
2024-05-14

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini

Lajme