Lajme

March 22, 2022

Biletat më të mëdha të Lotarisë të Padeklaruara

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Lotaritë kanë qenë këtu për dekada tani, me dhjetëra fitues që pretendojnë çmime të mëdha parash. Por më pas, disa fitime të mëdha parash kanë mbetur të pa kërkuara për një arsye ose një tjetër. Në këtë përmbledhje, zbuloni disa nga biletat më të mëdha të lotarisë të padeklaruara në historinë e lotove.

Biletat më të mëdha të Lotarisë të Padeklaruara

1. EuroMillions - 64 milion £

EuroMillions është xhekpoti më i madh në botë, por për fat të keq, një nga fituesit nuk arriti të pretendonte pasurinë e tij. Një lojtar bleu një biletë nga një dyqan i vendosur në zonën e Stevenage dhe Hitchin në vitin 2012. Por edhe pas disa apelimeve, më faqet e lotos madje edhe një fushatë billboard, blerësi i biletave nuk ka dalë kurrë. 

Ky mbetet çmimi më i madh i padeklaruar i lotarisë dhe pyetja e madhe është, a e di blerësi i biletës se e ka biletën fituese apo është vendosur gabim? Gjithçka u tha dhe u bë, bileta skadoi dhe paratë u shpenzuan për bamirësi. Është interesante se ky xhekpot u fitua me dy bileta. Për fat të mirë, pronari i dytë i biletës mori çmimin e tyre.

2. Powerball - 77 milionë dollarë

Çmimi i dytë më i madh i llotarisë i pakërkuar përfshin Powerball, një nga llotaritë më të mëdha në Shtetet e Bashkuara. Një biletë e blerë në Gjeorgji në një stacion kamioni në Tallapoosa fitoi 77 milionë dollarë në një short të vitit 2011. Fatkeqësisht, pas 180 ditësh, askush nuk erdhi për të kërkuar çmimin, kështu që paratë u kthyen në shtetet pjesëmarrëse. 

Pra, ku shkoi blerësi? A e dinin se kishin fituar, apo është një rast tjetër i vendosjes së gabuar të biletave? A e humbi fituesi biletën e tij në qytetin e vogël me një bukuri jugore, apo është ende e fshehur diku? Askush nuk e di!

3. Mega Millions - 68 milion dollarë

Së treti, në këtë listë është rasti i një blerësi bilete nga Nju Jorku. Fituesi i panjohur bleu një biletë Mega Millions në Nju Jork për një short të vitit 2002. Edhe pse Fritzner Bechette erdhi duke kërkuar çmimin pas skadimit të biletës, arsyeja e tij për të mos e kërkuar çmimin ishte e dobët. Nëse ishte e vërtetë apo e rreme, mësimi mbetet, mos humbisni një biletë lotarie. 

Pas një tërheqjeje të gjatë në sallat e gjyqit, doli se Fritzner Bechette ishte një mashtrues. Zyrtarët nuk gjetën një biletë që përputhej me përshkrimin e tij, kështu që ai përfundoi pa asgjë. Fituesi aktual mund të jetë ende atje, duke mos e ditur se ata do të kishin qenë milioner dy dekada më parë.

4. SuperLotto Plus - 63 milionë dollarë

Një tjetër rast i çuditshëm i një llotarie të padeklaruar ndodhi së fundmi në vitin 2016, kur një biletë SuperLotto e blerë në Kaliforni mori 63 milionë dollarë.

Pas skadimit të 180 ditëve, një tjetër mashtrim, Brandy Milliner, doli me armë duke thënë se ai ishte fituesi aktual i lotos dhe madje paraqiti një biletë. Me dorëzimin e biletës, ai mori edhe një mesazh urimi. Por e vërteta doli pas një shqyrtimi të thellë. Ai nuk ishte fituesi legjitim pasi bileta e tij nuk përputhej kurrë me biletën fituese!

5. Powerball - 51.7 milion dollarë

Në vendin e pestë në këtë listë të llotarive më të mëdha të padeklaruara është një biletë lotarie Powerball e blerë në Indiana në vitin 2002. Me vlerë 103 milionë dollarë, xhekpoti nuk u pretendua nga fituesi i dytë, megjithëse fituesi tjetër pretendoi se pjesa e tij arrinte në 51.7 milionë dollarë. Edhe pas transmetimit të reklamave, bileta më në fund skadoi dhe një lojtar me fat nga Indiana ishte i pafat!

Duke përfunduar

Më sipër janë biletat më të mëdha të lotarisë të pakërkuara në historinë e lotove. Një tjetër përmendje e denjë është një biletë Mega Millions me vlerë 46 milionë dollarë, e blerë në Nju Jork në vitin 2006. Pra, cili është mësimi i madh nga ky grumbullim - mos humbni kurrë një biletë lotarie dhe, më e rëndësishmja, mos humbisni kurrë shortin. 

Është interesante se disa lojtarë me fat humbën shortin, por prapë e mposhtën datën e skadimit të biletës. Për shembull, blerësi legjitim i biletës pretendoi çmimin prej 369.9 milionë dollarësh të lotarisë Powerball, por më pas, ai mbeti i pa kërkuar për mjaft kohë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Simptomat mund të ndikojnë në jetën tonë të përditshme, por trajtimi është i disponueshëm!
2024-05-20

Simptomat mund të ndikojnë në jetën tonë të përditshme, por trajtimi është i disponueshëm!

Lajme