Lajme

November 22, 2022

Ethet e Lotarisë së Shkëndijave të Pagesave miliardë dollarëshe

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Një fitues me fat ende nuk ka fituar 1.3 miliardë dollarë Xhekpoti i lotarisë Mega Millions në gusht. Vëzhguesit e lotarisë presin të shohin se kush e fitoi çmimin. Deri atëherë, vëllimi i madh i vlerës së çmimit ka ngjallur interesim të ri për blerjen e biletave të lotarisë në mbarë botën. Si çmimi më i mirë për një ose dy dollarë, çmimet e mëdha të lotarisë tërheqin miliona konsumatorë që blejnë bileta çdo javë. Xhekpote të mëdha që thyejnë rekord grumbullohen kur lojtarët blejnë bileta, por askush nuk fiton. 

Ethet e Lotarisë së Shkëndijave të Pagesave miliardë dollarëshe

Xhekpoti kalon në data e tërheqjes së ardhshme dhe vazhdon të grumbullohet derisa dikush të zgjedhë numrat fitues. Këtu është një listë e çmimeve më të mëdha në historinë e lotarive moderne.

Xhekpotet më të vlefshme në botë vijnë nga Spanja, ku Lotaria Spanjolle e Krishtlindjeve po ofron xhekpotet më të mëdha në botë. Në vitin 2012, grupi i përgjithshëm i çmimeve ishte 4.25 miliardë dollarë në dollarë amerikanë në 2022. 

Megjithatë, çmimet ndahen midis fituesve të shumtë në të gjithë vendin. Në vitin 2016, grupi më i madh i çmimeve ishte ekuivalenti me rreth 2.4 miliardë dollarë. Në vitin 2020, çmimi më i madh ishte rreth 2.89 miliardë dollarë. Biletat janë të printuara paraprakisht me numra 5-shifror. Çdo grup numrash u shitet blerësve të ndryshëm, duke rezultuar në disa fitues për çmimin kryesor.

Shtetet e Bashkuara

Të apasionuarit pas llotarisë në të gjithë globin marrin pjesë në Mega Millions të Amerikës dhe Lojëra lotarie Powerball. Në janar 2016, tre fitues të Powerball nga Kalifornia, Tenesi dhe Florida ndanë një xhekpot prej 1.586 miliardë dollarësh, xhekpoti më i madh në botë deri më sot. Në vitin 2018, një fitues i vetëm i Mega Millions nga Karolina e Jugut u largua me 1.537 miliardë dollarë para taksave.

Në Shtetet e Bashkuara, shërbimi i të ardhurave të brendshme merr 24% të të gjitha fitimeve të llotarisë prej më shumë se 600 dollarë. Për fituesit nga jashtë vendit, fatura e taksave është më e pjerrët në 30%. 

Historikisht, çmimet e lotarisë filluan si pagesa vetëm pensioni, të cilat u shpërndaheshin fituesve çdo vit. Megjithatë, me popullaritetin e lotarisë në nivel global, drejtuesit tani po ofrojnë opsione të parave. Fituesit e lotarisë shpesh pranojnë opsionin e parave, i cili e vendos menjëherë një individ në një grup taksash më të lartë me të sapopasurit.

Bashkimi Europian

Për fat të mirë për fituesit evropianë, jackpot-et në rajon janë pa taksa. Qeveria gjen mënyra të tjera për të marrë fonde duke taksuar llotaritë jashtë fitimeve. Në MB, operatori i lojës dhe qeveria ndanë bastet. 

Camelot, operatori, vendos pjesën më të madhe të fitimeve të tij drejt operimit të lotarisë dhe mbajtjes së një fitimi. Qeveria përdor fondet për projekte të rëndësishme publike nën iniciativën e kauzës së mirë të Camelot. Deri më sot, xhekpoti më i madh në historinë e Evropës është një pagesë prej 235 milionë dollarësh Euromilionësh në vitin 2022.

Filipinet

Lotaria Online çmimet në Filipine meritojnë një përmendje të nderuar. Çdo çmim më shumë se 1 milion dollarë është një çudi. Në vitin 2018, dy fitues ndanë një xhekpot prej 21 milionë dollarësh, që ishte shuma më e madhe e fituar ndonjëherë në Filipine në atë kohë.

Fituesja më e madhe e xhekpotit në histori është Gloria Mackenzie. Para se Mackenzie të vdiste në vitin 2021, ajo u ngjit në librat e historisë në vitin 2013 si fituesja më e madhe e biletave të Powerball-it me një xhekpot prej 590 milionë dollarësh. Pasi mori opsionin e parave të gatshme dhe pagoi taksat, ajo mori në shtëpi 278 milionë dollarë. 

Ajo i dha gjysmën e fitimeve djalit të saj, i cili gjithashtu administroi paratë e saj si prokurë. Në vitin 2019, ajo paditi djalin e saj dhe këshilltarin financiar që ai zgjodhi për shkelje të detyrës së besnikërisë për zgjedhjen e një strategjie investimi, për të cilën ajo pretendoi se i kushtoi miliona tarifa me pak kthim. Në kohën e fitores, Gloria ishte një e ve 84-vjeçare me pak arsimim për menaxhimin financiar.

Është e rëndësishme të theksohet se çmimet e mëdha vijnë me përgjegjësi. Fituesit miliona dhe miliardë dollarësh kërkojnë këshilla nga avokatët dhe këshilltarët financiarë se si të menaxhojnë dhe investojnë fondet. Fituesit marrin kërkesa të shumta për donacione dhe fletëpalosje, gjë që është arsyeja që shumë pranojnë pagesa të mëdha në mënyrë anonime ose kërkojnë kohë për të rregulluar gjërat përpara se të dalin përpara për të kërkuar fitime të mëdha jackpot.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Simptomat mund të ndikojnë në jetën tonë të përditshme, por trajtimi është i disponueshëm!
2024-05-20

Simptomat mund të ndikojnë në jetën tonë të përditshme, por trajtimi është i disponueshëm!

Lajme