Lajme

November 9, 2023

Fakte interesante rreth Bingos që nuk i dinit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

A ju pëlqen të luani lojëra kazino? Atëherë nuk keni nevojë të njiheni me Bingo. Për ata që ende nuk e kanë luajtur këtë lojë, është një lloj argëtimi "ulëse" ku lojtarët përputhen me numrat në një kartë të printuar. Por nëse doni të fitoni më shpesh, të mësoni disa fakte rreth kësaj loje është një fillim i mrekullueshëm. Pra, sa dini për Bingo? Më poshtë janë disa fakte argëtuese për shqyrtimin tuaj. 

Fakte interesante rreth Bingos që nuk i dinit

Bingo filloi në Itali në vitet 1530

Besohet se Bingo u shpik ne Itali në vitet 1530. Në atë kohë, kjo lojë luhej si një lojë lotarie i quajtur II Giuoco del Lotto d'Italia. Loja u pjekur në Gjermani dhe Francë, duke u bërë me të drejta autori në 1933. Që atëherë, Bingo është bërë e njohur në kazinotë tokësore dhe kazinotë online. Disa njerëz luajnë Bingo për argëtim, ndërsa të tjerët luajnë për para.

Bingo quhej 'Beano'

Në shekullin e 20-të, Bingo quhej "Beano" - një emër i dhënë nga Edwin Lowe, një sipërmarrës amerikan. Tabela e lojës bingo kishte 5 rreshta dhe 5 kolona, ​​me vetëm katrorin në qendër të rrjetit që nuk kishte një numër të printuar. Pas përfundimit të një rreshti fitues, fituesit bërtasin "Beano", prandaj emri Beano. Por kjo ndryshoi kur një lojtar aksidentalisht bërtiti, "Bingo!"

Versioni në Mbretërinë e Bashkuar ka më shumë topa

Një version standard bingo në UK ka 9 kolona dhe 3 rreshta, me fitimet e paguara pas plotësimit të të paktën një rreshti të vetëm. Gjithashtu, loja luhet duke përdorur 90 topa. Nga ana tjetër, versioni amerikan luhet në një rrjet 5x5 me 75 topa. Është interesante se mund të gjeni edhe variante bingo me 80 dhe 30 topa. Sidoqoftë, variantet e Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA-së janë më të njohurit. 

Bingo ka më shumë fitues se çdo lojë

Këtu është një arsye e fortë për të filluar të luani Bingo. Sipas statistikave, lojtarët e bingos regjistrojnë norma më të larta të fitimit të përgjithshëm sesa lojtarët e tjerë të kazinosë. Në fakt, rreth 96% e lojtarëve të bingos kanë raportuar se kanë fituar disa herë. Nëse luani Bingo në internet, probabiliteti për të bërë një fitim është i lartë sepse loja ka disa mënyra fituese. 

Bingo ka disa variacione

Variacioni më i zakonshëm i Bingo quhet U-Pick'Em. Lojtarët marrin 3 letra me 25 numra me të gjitha 75 rezultatet e mundshme në këtë lojë. Një tjetër variacion bingo që ia vlen të luhet është A Roving L. Këtu, lojtarët duhet të mbulojnë rreshtin lart/poshtë dhe B-të ose rreshtin lart/poshtë dhe O-në. Variacione të tjera të zakonshme përfshijnë Facebook Bingo, Bonanza Bingo, Death Bingo dhe Table Bingo.

Slotet Bingo po bëhen të njohura

Slot machines janë padyshim lojërat më inovative për t'u luajtur. Zhvilluesit shpesh përpiqen të prezantojnë veçori dhe mekanika të reja për ta bërë lojën edhe më argëtuese. Me këtë tha, ju mund të luani lojëra elektronike bingo dhe të shijoni një përvojë slot-bingo. Për shembull, luaj Bingo Billions nga NextGen Gaming në një tabelë lojërash 5x5 dhe fitoni jackpot-in prej 5000 monedhash.

Zonjat luajnë Bingo më shumë se meshkujt

Hulumtimi i fundit nga YouGov tregon se femrat favorizojnë Bingo-n mbi lojërat e tjera të kazinosë. Studimi zbulon se gratë janë më të prirura se burrat për të blerë bileta lotarie (72% kundrejt 58% e burrave) ose për të luajtur bingo ose keno në internet (6% kundrejt 2% e burrave). Pra, është e sigurt të thuhet se Bingo është për gratë ajo që janë blackjack dhe poker për burrat. 

Bingo u bën thirrje mijëvjeçarëve

Sipas sondazhet e fundit, mosha mesatare e një lojtari bingo është 38 vjeç. Kjo është një surprizë, duke marrë parasysh se ka lojëra më moderne në tregun e lojërave të fatit. Por suksesi i Bingo mund të lidhet me aftësinë e tij për të metamorfozuar gjatë dekadave. Bingo ka arritur të tërheqë adhuruesit që ngrohën sallat e teatrit në vitet '30 dhe djemtë e rinj që kryesisht luajnë bixhoz në internet.

Shumica e njerëzve luajnë Bingo në internet

Fakti i fundit, por padyshim jo më pak argëtues për Bingo është se Bingo luhet kryesisht në internet. Por kjo nuk është befasuese, duke pasur parasysh se loja është e popullarizuar në mesin e të rinjve, të cilëve nuk u pëlqen ato sallat dhe klubet e mbushura me bingo. Gjithashtu, faqet online bingo mbështesin lojën falas duke u ofruar lojtarëve bonuse të mirëseardhjes dhe besnikërisë. Pra, luaj online sa herë që të mundesh!

konkluzioni

Tani ju dini disa fakte emocionuese rreth lojës. Mbani mend, kartat Bingo mund të ndryshojnë në varësi të demografisë suaj. Gjithashtu, gjithmonë mund të thuash "Beano!" sa herë që krijoni një linjë fituese dhe ia dilni me të. Dhe doni të dini diçka tjetër? Margaret është emri fitues më popullor në Bingo. Interesante!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Simptomat mund të ndikojnë në jetën tonë të përditshme, por trajtimi është i disponueshëm!
2024-05-20

Simptomat mund të ndikojnë në jetën tonë të përditshme, por trajtimi është i disponueshëm!

Lajme