Lajme

August 23, 2022

Fituesi i Lotarisë lufton për të kërkuar çmimin 270 mijë dollarë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Një përzierje e fatit dhe dhimbjes i ka rënë një algjeriani pasi fitoi një 270,000 dollarë shorti fat i papritur në Belgjikë. 28-vjeçari i paidentifikuar fitoi çmimin e madh nga një kartë gërvishtëse me vlerë vetëm 5 dollarë. Megjithatë, ai ka vështirësi për të kërkuar çmimin e tij sepse është një person i paregjistruar në Belgjikë.

Fituesi i Lotarisë lufton për të kërkuar çmimin 270 mijë dollarë

Mungesa e tij e letrave do të thotë se ai nuk mund të hapë një llogari bankare, e cila është e nevojshme për të marrë pagesa llotarie që kalojnë 100,000 dollarë. Kjo e ka lënë në dilemë mashkullin, duke menduar nëse është me fat apo i pafat për momentin.

Kanalet alternative të kërkesave

Fituesi i lotarisë, i dëshpëruar për të mbledhur atë që ai e sheh si një shumë që ndryshon jetën, u përpoq të përdorte një mik që kishte dokumentacionin e duhur për të marrë çmimin për të në Bruksel. Megjithatë, autoritetet arrestuan mikun e përmendur dhe një të njohur nën dyshimin për vjedhjen e biletës. Të dy u liruan më vonë pasi fituesi pranoi se po përpiqeshin me miratimin e tij.

Fituesi tani ka marrë shërbimet e një avokati, Alexander Verstraete, për ta ndihmuar atë në ndjekjen e tij. Verstraete tashmë ka bërë përparim. Ai ka bërë që autoritetet të angazhohen që të mos deportojnë fituesin derisa të ketë pasur qesen e tij të pasurisë. Avokati po ndihmon fituesin të kontaktojë me të afërmit e tij në Algjeri në një përpjekje për të përpunuar dokumentacionin e saktë. Raportet e AFP tregojnë se shorti nuk u zbuloi atyre dokumentacionin e nevojshëm për të përpunuar pagesën.

Është interesante të shikosh se si përfundon ngjarja e prillit 2022, por të paktën dashamirësia e autoriteteve belge për ta lënë atë të rrijë përreth është e lavdërueshme.

Një gjueti e furishme për fat

Ndërsa fitimi i lotarisë është një goditje e pastër fati, algjeriani e ka ndjekur vërtet atë. Ai u largua nga shtëpia e tij vendi në fillim të vitit dhe udhëtoi për në Spanjë me varkë. Kalimi më i shkurtër midis dy vijave bregdetare është një udhëtim 9-orësh, i cili mund të shkojë deri në 15 orë. Dhe kjo është në një anije të mirë dhe të ligjshme.

Më pas ai kaloi në këmbë duke përshkuar Spanjën dhe Francën përpara se të hynte në Belgjikë, ku bleu biletën me fat në portin Zeebrugge. Është interesante të mendosh se çfarë duhet të ketë kaluar në mendjen e tij teksa bleu biletën, ndoshta i ngecur në para dhe i lodhur. Një gjykatë në Bruges, rajoni ku është blerë bileta, po e mban biletën derisa çështja të zgjidhet.

Destinacioni fillestar i fituesit ishte Britania e Madhe, por fati i zonjës duket se e ka bindur atë të vendoset në Belgjikë. Ai thotë se do t'i përdorë paratë e çmimit për të bërë një jetë për veten e tij në Belgjikë. Ai kërkon të gjejë një grua dhe të krijojë një familje. Në një ndjenjë humori që tregon qëndrueshmërinë e tij, ai thekson se dëshiron të gjejë një grua me zemrën e tij dhe jo me paratë e tij.

Kushtet e Lotarisë qëndrojnë përsëri në rrugën e duhur

Ky incident nxjerr sërish në pah se si termat dhe kushtet mund të jenë një pengesë edhe me një fitore legjitime. Kur bleu biletën, kërkesat e pagesës ishin ndoshta gjëja e fundit në mendjen e algjerianit. Tani atij i duhet të kalojë një luftë tjetër për të kërkuar paratë e tij.

Ndërsa është një dhimbje e këndshme të jesh në të, është gjithmonë e rëndësishme që lojtarët të familjarizohen me kushtet e konkurrencës përpara se të fillojnë të luajnë. Aty ku është e mundur, respektoni gjithmonë këto kushte që nga fillimi. Ai kursen shumë dhimbje dhe kosto në rast të një fitoreje të madhe.

Shpresojmë që algjeriani (ndoshta belgu i ardhshëm) do të marrë çmimin e tij pa shpenzuar shumë për procesin e mëpasshëm. Dhe realizoni dëshirën e tij për një jetë të mirë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini
2024-05-14

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini

Lajme