Lajme

November 8, 2022

Fituesit e Lotarisë luajnë si profesionistë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Fitimi i xhekpotit është një mundësi e largët, por gjasat nuk i pengojnë lojtarët e shpeshtë të lotarisë të shfrytëzojnë shansin. Në fakt, shitjet e biletave po rriten çdo vit. Me më shumë para që derdhen drejt projekteve të punëve publike, arsimit dhe bamirësisë, blerja e një bilete është si të dhurosh për një kauzë të denjë. Ndërsa çmimet rriten në mënyrë eksponenciale në vlerë, lojtarët e lotarisë po gjejnë mënyra për të përmirësuar shanset. 

Fituesit e Lotarisë luajnë si profesionistë

Një lojtar i zgjuar përdor strategji të thjeshta për të lëvizur shanset në favor të tij. Është arsyeja që lojtarët profesionistë të lotarisë fitojnë shumë herë. Le të shqyrtojmë disa mënyra se si një blerës i biletës mund të përmirësojë shanset e tij për të fituar.

Bleni bileta shtesë

Ka kuptim që sa më shumë bileta të blejë një lojtar, aq më të mëdha janë shanset e tij për të fituar. Biletat kushtojnë 2 dollarë. Të lotaria është një lojë me numra. Në varësi të rregullave, një lojtar mund të kuptojë se sa bileta duhet të blejë për të fituar. Për shembull, gjasat që një blerës individual i biletave të fitojë lojën Mega Millions në SHBA janë të gjata. Me vetëm një fitues në 302,565,350, shanset janë që shumica e lojtarëve thjesht po dhurojnë për bamirësi kur blejnë një biletë.

Megjithatë, një blerës me fat mund të përmirësojë shanset e tij duke blerë dhjetë ose më shumë bileta. Pas blerjes së 20 biletave, shanset e një lojtari për të fituar rriten në 1 në 15,128,768. Blerja e 100 biletave rrit shanset në 1 në 302,575. Pas blerjes së një mijë biletave, shanset për të fituar janë 1 në 30,257.

Me 10 mijë Bileta Mega Millions në dorë, një lojtar ka shanse një në 3025 për të fituar. Sa e mrekullueshme është të fitosh të paktën 20 milionë dollarë pasi të kesh shpenzuar vetëm 20,000 dollarë? Meqenëse xhekpoti fillestar për Mega Millions është 20 milionë dollarë, një lojtar mund të fitojë të paktën çmimin minimal. Edhe pse nuk ka asnjë mënyrë të sigurt për të garantuar një fitore, është e mundur. Përmirësimi i gjasave i jep një lojtari një shans më të mirë.

Për fat të mirë, çmimi i parë nuk është çmimi i vetëm për Mega Millions. Në fakt, ka një shans 1 në 24 për të fituar një nga çmimet më të ulëta. Blerja e 24 biletave siguron që një lojtar mund të fitojë diçka. 

Megjithatë, të fitosh më pak se 10 dollarë pasi të shpenzosh 48 dollarë nuk është një mënyrë e shëndoshë fiskale për të luajtur. Është e rëndësishme që një lojtar të rishikojë buxhetin e tij për t'u siguruar që mund të përballojë blerjen e shumëfishtë bileta lotarie në internet. Ashtu si me të gjitha lojërat e fatit, lojtarët duhet të shpenzojnë vetëm të ardhura të disponueshme, të cilat nuk do të ndikojnë në cilësinë e jetës së tyre. (p.sh., një lojtar nuk duhet të shpenzojë para me qira për bileta lotarie.)

Zgjedhja e kombinimeve të numrave

Aspekti më i rëndësishëm i lojës së lotarisë është të vendosësh se cilët numra të zgjedhësh për biletën. Fituesit e lotarisë shpesh kanë disa nga të njëjtat strategji të përbashkëta për zgjedhjen e numrave.

Modelet e përjashtuara

Administratorët zakonisht tërheqin numra të rastësishëm. Modelet shfaqen rrallë gjatë vizatimit. Lojtarët që zgjedhin numrat në një model ulin shanset. Zgjedhja e numrave nga diapazoni i ulët dhe i lartë për t'u përzier rastësisht përmirëson shanset e mbajtësit të biletave. Një lojtar që zgjedh një numër modeli ka një shans 1 në 1000000 për të fituar. Përndryshe, ka një shans 1 në 10000 që numri fitues të jetë i rastësishëm.

Luaj me të njëjtin numër

Sa herë që një lojtar blen një biletë fituese me të njëjtin numër, ai ka një shans për të fituar lotarinë. Shanset nuk ndryshojnë shumë. Megjithatë, me më shumë se 300 milionë kombinime për Mega Millions, një numër mund të fitojë përfundimisht. Edhe numrat që administratorët i kanë nxjerrë tashmë përsëriten më shpesh nga sa e kuptojnë njerëzit. Pra, luajtja e të njëjtit numër përmirëson mundësinë e një blerësi të biletës për të fituar.

Blini shpesh bileta

Blerja e një bilete është e vetmja mënyrë për të fituar. Një blerës profesionist i biletave luan llotarinë në mënyrë sistematike dhe të vazhdueshme për të përmirësuar shanset e tij për të fituar.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut
2024-04-15

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut

Lajme