Lajme

April 12, 2022

Fituesit më të rinj të lotarisë të të gjitha kohërave

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Ndërsa shumica e fituesve të lotarisë me para të mëdha priren të jenë të moshuarit, disa lojtarë të rinj kanë fituar gjithashtu çmimet kryesore. Ky artikull shqyrton jetën e fituesve më të rinj të lotarisë të të gjitha kohërave, paratë e tyre të çmimeve dhe ku janë ata sot.

Fituesit më të rinj të lotarisë të të gjitha kohërave

Jonathan "Jay" Vargas (19) - 35.3 milion dollarë

Jonathan Vargas, i njohur si Jay, ishte vetëm 19 vjeç kur u largua me 35.3 milionë dollarë në vitin 2018, pasi përputhej me pesë topat e bardhë dhe topin e kuq në US Powerball, një nga lotaritë më të mëdha në botë. Jeta e ish-punëtorit të ndërtimit kishte ndryshuar papritur, por më pas, historia e tij nuk përfundoi mirë. Ai jetoi shumë dhe pasuria e tij u pakësua shumë shpejt edhe pse u regjistrua për një kurs për financat personale. Ai investoi në një shfaqje mundjeje vetëm për femra, por shfaqja ra në arkë vetëm pas një sezoni të vetëm. Ky ishte fillimi i fundit të tij. Sot, thuhet se Xheji është i prishur!

Shane Missler (20) - 451 milion dollarë

Një tjetër fitues i ri me fat i lotarisë është Shane Missler, i cili në moshën 20-vjeçare u bë milioner pasi fitoi xhekpotin e Mega Millions në 2018. Ai ishte fituesi i vetëm i Jackpot-it Mega Millions prej 451 milionë dollarësh, por ai zgjodhi të merrte në shtëpi një shumë totale prej 281,874,999 dollarë. Fatmirësisht për Missler, ai mori një kurs për menaxhimin financiar dhe përmes avokatit të tij, ai ia doli të qëndrojë në këmbë, ndryshe nga të rinjtë e tjerë fitues të lotarisë që shpërtheu pasurinë e tyre.

Michael Carroll (19) - 9.7 milionë funte

Michael Carroll, në moshën 19-vjeçare, fitoi 9.7 milionë funte në një Lotari Kombëtare të vitit 2002. Megjithatë, si me shumicën e fituesve të rinj të lotos, historia e tij ishte e trishtuar. Banori i Norfolk-ut më pas shkoi në një zbavitje shpenzimesh, duke blerë një rezidencë me gjashtë dhoma gjumi prej 340,000 £, përpara se të fillonte një jetë të shthurur. Ai gjithashtu humbi shumë nga makinat që bleu në derbi rrënimi në oborrin e shtëpisë së tij. Nuk kaloi shumë dhe fati i keq e zuri. Ai i shpërdoroi të gjitha paratë e tij dhe u kthye në punën e tij si binman.

Ianthe Fullagar (18) - 7 milionë funte

Në vetëm 18 vjeç, Fullagar mori një pjesë të një jackpoti të Euromillions, duke marrë në shtëpi 7 milionë funte në vitin 2008. Në atë kohë, adoleshenti ishte në një punë 4,75 £/orë si kameriere. Por, ndryshe nga shumë fitues të lotarisë që shpërdoruan paratë e tyre, Fullagar bëri disa investime të mençura. Dy vjet pasi arriti çmimin e parë, ajo u rendit personi i 27-të më i pasur në listën e të pasurve në 2010 në MB.

Tracey Makin (16) - 1 milion €

Ndër fituesit më të rinj të lotarisë është Tracy Makin, e cila mori një çmim prej 1 milion eurosh në një short të lotarisë Lucky Dip në 1998. Ish-punonjësja e supermarketit e la menjëherë punën dhe u fokusua në investimin e parave të saj. Me ndihmën e prindërve, ajo mori disa vendime të mençura, të cilat i kanë mundësuar të qëndrojë në këmbë gjatë gjithë këtyre viteve.

Callie Rogers (16) - 1.9 milionë funte

Historia e Callie Rogers, shtetases me fat britanike që fitoi 1.9 milionë funte në vitin 2003, është gjithashtu e trishtuar. Në vetëm 16 vjeç, ajo ishte një milionere, por gjërat filluan të shkojnë në jug pothuajse menjëherë pasi arkëtoi paratë e saj. Ajo shkoi në pazare të bollshme. Ajo fillimisht bëri një operacion për zmadhimin e gjoksit prej 11.500 £, bleu një shtëpi njëkatëshe prej 180.000 £, shpenzoi 250.000 £ për kokainë dhe 300.000 £ për rroba. Vite më vonë, me të gjitha paratë e shpenzuara, ajo tentoi të bënte vetëvrasje, por për fat të mirë, ajo shpëtoi. Deri në vitin 2013, asaj i kishin mbetur vetëm 2000 £.

Më sipër janë disa nga fituesit më të rinj të lotarisë të të gjitha kohërave. Përmendje të tjera të vlefshme përfshijnë Stuart Donnelly (17) – 2 milion £ dhe Jane Park (17) – 1 milion £. Në të vërtetë, fitimi i një xhekpoti të lotarisë mund të jetë një arritje që të ndryshon jetën, por më pas, pa vetëdijen e duhur financiare, paratë mund të shkojnë po aq shpejt sa erdhën, duke i lënë fituesit në mjerim.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini
2024-05-14

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini

Lajme