Lajme

May 4, 2024

Gara për pasuri: Mega Miliona dhe Jackpot Powerball ngrihen në lartësi marramendëse

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Në një varg të paprecedentë fati - ose fatkeqësie, në varësi të mënyrës se si e shikoni - të dy jackpotet e Mega Millions dhe Powerball janë rritur në shuma mahnitëse, duke mahnitur kombin dhe duke ndezur ëndrra për pasuri të paimagjinueshme. Që nga e marta, çmimi i parë i Mega Millions është rritur në 875 milionë dollarë, me opsionin e parave të gatshme prej 413.5 milionë dollarësh, ndërsa çmimi i parë i Powerball nuk është shumë prapa, duke qëndruar në 687 milionë dollarë, me një vlerë parash prej 327.3 milionë dollarësh.

Gara për pasuri: Mega Miliona dhe Jackpot Powerball ngrihen në lartësi marramendëse

Marrëdhëniet kryesore:

  • Xhekpoti i Mega Millions ka arritur rreth 875 milionë dollarë, duke shënuar vetëm herën e gjashtë në historinë e tij gati 22-vjeçare për t'u ngjitur në këtë nivel.
  • Xhekpoti i Powerball është rritur në 687 milionë dollarë, duke vazhduar një seri barazimesh pa një fitues të çmimit të madh që nga janari.
  • Pavarësisht se nuk ka fitues të çmimeve të mëdha, vizatimet e fundit kanë nxjerrë miliona fitues më të vegjël, duke theksuar ndikimin e përhapur të këtyre lotarive.

Pritja rritet me afrimin e vizatimit të Mega Millions, pas një sërë shortesh që e kanë lënë të pakapshëm çmimin e madh. Sipas njoftimit të fundit për shtyp, dështimi për të "përputhur të gjashtë numrat e tërhequr të premten mbrëma" e ka çuar xhekpotin në shumën e tij marramendëse aktuale. Është një ngjarje e rrallë, ku lotaria thekson: "Është hera e gjashtë në historinë gati 22-vjeçare të lojës që çmimi i parë ka arritur këtë nivel; vetëm pesë jackpote që tejkalojnë 1 miliard dollarë kanë qenë më të larta."

Ndërsa çmimi i madh mbetet i pakonkuruar, vizatimi i të premtes Mega Millions nuk ishte pa fituesit e tij. Një numër mbresëlënës prej 1,587,100 biletash fituese u shpërndanë, duke përfshirë një fitore prej 1 milion dollarësh të nivelit të dytë për një biletë me fat në Nju Jork dhe 39 fitore të nivelit të tretë në të gjithë vendin. Eksitimi nuk kufizohet në Mega Millions. Xhekpoti i Powerball ka parë gjithashtu pjesën e tij të veprimit, me mbi 872,000 bileta që kanë fituar çmime në para në shortin e fundit, pavarësisht se nuk ka fitues të çmimit të parë që nga 1 janari.

Kjo sagë emocionuese e fatit dhe e fatit nënvizon jo vetëm shumat masive në lojë, por pjesëmarrjen dhe shpresën e përhapur që frymëzojnë lotaritë si Mega Millions dhe Powerball. Me vizatimet e vendosura për të martën (Mega miliona) dhe të mërkurën (Powerball), të gjithë sytë janë te çmimi, duke pritur të shohin se kush, nëse dikush, do të dalë fitimtar në këtë garë për pasuri.

Për ata që janë magjepsur nga drama dhe ëndërrojnë fitoren e tyre të jackpot-it, mbani mend: Shanset janë astronomike, por joshja e pasurisë transformuese vazhdon të tërheqë miliona në lojë. Pavarësisht nëse e shihni atë si një valëvitje të padëmshme apo një spektakël magjepsës, nuk mund të mohohet që jackpotet e Mega Millions dhe Powerball janë bërë një fenomen kulturor, duke ndezur biseda, ëndrra dhe madje edhe një ndjenjë komuniteti në kërkimin e përbashkët të fatit.

(Raportuar për herë të parë nga: People, Date)

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini
2024-05-14

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini

Lajme