Lajme

February 15, 2024

Ish-guvernatori kundërshton propozimin e ri të lotarisë në Alabama

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Ish-guvernatori Don Siegelman foli së fundmi ekskluzivisht për WVUA 23 për propozimin e ri të lotarisë në Alabama. Ai shprehu shqetësimet e tij dhe deklaroi se nuk do ta mbështesë propozimin nëse nuk bëhen ndryshime të rëndësishme në projektligj.

Ish-guvernatori kundërshton propozimin e ri të lotarisë në Alabama

Projektligji i propozuar për lojërat

Projektligji i propozuar i lojërave synon të autorizojë deri në 10 faqe kazino me lojëra tavoline dhe automate, të krijojë një llotari shtetërore dhe të lejojë bastet sportive si personalisht ashtu edhe përmes platformave online.

Fatura e mëparshme e Lotarisë së Siegelman

Në vitin 1999, ish-guvernatori Siegelman prezantoi një faturë llotarie që u vendos në një fletëvotim referendumi, por në fund dështoi. Ai beson se projektligji i tij mori mbështetje sepse fokusohej në përfitimin e arsimit publik në shtet. Megjithatë, ai argumenton se ligji aktual i lojërave të fatit nuk i jep prioritet arsimit.

Kundërshtimi i kazinove

Kundërshtimi i guvernatorit Siegelman ndaj projektligjit shtrihet përtej shortit. Ai këmbëngul se nëse përfshihen kazinotë, çdo licencë duhet të ofrohet publikisht për të siguruar transparencë dhe për të parandaluar favorizimin. Ai ngre shqetësime në lidhje me konfliktet e mundshme të interesit dhe shkeljen e detyrimit fiduciar ndaj taksapaguesve.

Mungesa e fokusit në arsim

Siegelman thekson se projektligji i propozuar nuk i jep prioritet arsimit. Ai beson se përfshirja e kazinove është një dhuratë për subjekte të panjohura dhe miliarda dollarë po mbeten në tryezë për shkak të mungesës së ofertave publike për licencat e kazinove.

Shqetësimet për Mbikëqyrjen

Guvernatori Siegelman shpreh gjithashtu shqetësime për komisionin e lojërave që do të mbikëqyrte operacionin. Ai shqetësohet se komisioni mund të përbëhet nga të emëruar politikë dhe jo nga profesionistë të kualifikuar të biznesit, të cilët do të merrnin vendime në interesin më të mirë të taksapaguesve.

Historia e Lotarisë së Alabamës

Alabama është një nga pesë shtetet që aktualisht nuk ka llotari. Nëse legjislatura e miraton propozimin, do të ishte referendumi i dytë i lotarisë në historinë e shtetit.

Si përfundim, ish-guvernatori Don Siegelman kundërshton propozimin e ri të lotarisë nëse nuk bëhen ndryshime të rëndësishme për t'i dhënë përparësi arsimit, për të siguruar transparencë në licencimin e kazinove dhe për të krijuar një komision të kualifikuar të lojërave. Ai i kërkon legjislativit që t'i marrë parasysh këto shqetësime përpara se të marrë një vendim.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut
2024-04-15

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut

Lajme