Lajme

November 21, 2023

Fitimet më të mëdha të xhekpotit të lotarisë të të gjitha kohërave

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Imagjinoni të zgjoheni një ditë për të zbuluar se keni fituar një shumë të pabesueshme parash - të mjaftueshme për të ndryshuar jetën tuaj përgjithmonë. Kjo nuk është vetëm një ëndërr për disa me fat. Në të gjithë botën, lotaritë kanë krijuar milionerë të menjëhershëm dhe madje edhe miliarderë. Në këtë postim, ne do të eksplorojmë disa nga fitimet më befasuese të lotarisë në histori. Nga Shtetet e Bashkuara në Evropë, këto histori nuk kanë të bëjnë vetëm me fatin, por me fuqinë që ndryshon jetën e një bilete të vetme.

Fitimet më të mëdha të xhekpotit të lotarisë të të gjitha kohërave

Jackpots

Në Shtetet e Bashkuara, lotaria është një argëtim popullor, ku jackpot-et shpesh arrijnë shuma befasuese. Le të shohim disa nga fitoret më të mëdha:

🏆 Fitorja rekord prej 2,04 miliardë dollarësh në Powerball (2022)
Në nëntor 2022, u fitua xhekpoti më i madh në historinë e lotarisë amerikane - një çmim marramendës prej 2.04 miliardë dollarësh Powerball. Bileta me fat u ble në Kaliforni. Vetëm imagjinoni se çfarë mund të bëni me ato lloj parash!

🏆 Jackpot Powerball prej 1,586 miliardë dollarësh (2016)
Në janar 2016, jackpoti i Powerball arriti në 1.586 miliardë dollarë. Ai u nda midis tre fituesve nga Kalifornia, Florida dhe Tenesi. Secili fitues mori në shtëpi një copë nga kjo byrek gjigant, duke dëshmuar se ndonjëherë, ndarja është me të vërtetë kujdes.

🏆 Mega Millions Jackpot prej 1,537 miliardë dollarësh (2018)
Mega Millions gjithashtu u bë tituj në tetor 2018, kur një biletë e vetme në Karolinën e Jugut fitoi një shumë të madhe 1.537 miliardë dollarë. Kjo fitore mban rekordin për xhekpotin më të madh të fituar ndonjëherë me një biletë të vetme në SHBA.

Përtej Atlantikut, lotaritë evropiane kanë krijuar gjithashtu pasuri masive për disa individë me fat:

🏆 SuperEnalotto e Italisë: Një fitore prej 371,1 milion € (2023)
Në shkurt 2023, lotaria italiane SuperEnalotto arriti një rekord me një çmim të parë prej 371.1 milionë euro. Ky çmim u nda mes 90 lojtarëve, duke treguar ndikimin e jashtëzakonshëm të lotarisë në jetën e një grupi njerëzish.

🏆 Rekordi i EuroMillions 230 milion € Jackpot (2022)
EuroMillions, një llotari e njohur pan-evropiane, arriti kulmin e saj në korrik 2022 me një çmim të parë prej 230 milionë euro. Ky çmim u pretendua nga një mbajtës i biletave në Mbretërinë e Bashkuar, duke vendosur një rekord të ri për lotarinë dhe duke e bërë dikë në Britani tepër të pasur.

🏆 Eurojackpot-i i Gjermanisë: 120 milionë euro fitore (2023)
Në qershor 2023, Eurojackpot, një tjetër llotari evropiane, dha xhekpotin më të lartë prej 120 milionë euro për një biletë të vetme në Gjermani. Kjo fitore nxjerr në pah tërheqjen e gjerë të lojërave të lotarisë në të gjithë Evropën.

konkluzioni

Historitë e këtyre fitimeve monumentale të lotarisë janë më shumë se thjesht numra. Ato përfaqësojnë ëndrrat që bëhen realitet dhe jetët që transformohen brenda natës. Ndërsa shanset për të fituar shuma kaq masive janë të pakta, këta fitues me fat na kujtojnë se ndonjëherë, e pamundura ndodh. Qoftë në SHBA apo Evropë, një biletë e vetme me të vërtetë mund të ndryshojë gjithçka.

Pra, herën tjetër ju blej një biletë lotarie, mbani mend këto histori të pabesueshme. Kush e di, fituesi i radhës që thyen rekordet mund të jeni ju!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Simptomat mund të ndikojnë në jetën tonë të përditshme, por trajtimi është i disponueshëm!
2024-05-20

Simptomat mund të ndikojnë në jetën tonë të përditshme, por trajtimi është i disponueshëm!

Lajme