Lajme

February 12, 2024

Legalizimi i mundshëm i Alabamës i basteve sportive, llotarisë dhe kazinove: një mundësi që ndryshon lojën

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Alabama është në prag të legalizimit potencial të basteve sportive, një llotarie shtetërore dhe krijimit të deri në 10 kazinove. Legjislacioni i propozuar për lojërat e fatit pritet të votohet këtë javë, duke shënuar përpjekjen e parë për legalizim që nga refuzimi i një lotarie në 1999.

Legalizimi i mundshëm i Alabamës i basteve sportive, llotarisë dhe kazinove: një mundësi që ndryshon lojën

Legalizimi i mundshëm

Nëse legjislacioni kalon nga ligjvënësit, banorët e Alabamës do të kenë mundësinë të votojnë për këtë çështje në zgjedhjet e përgjithshme të ardhshme në nëntor. Legjislacioni synon krijimin e një llotarie shtetërore, si për baste sportive offline ashtu edhe në internet, si dhe hapjen e 10 kazinove të reja që ofrojnë lojëra tavoline dhe automate.

Procesi legjislativ

Legjislacioni, i depozituar në Dhomën e Përfaqësuesve, përbëhet nga dy projektligje shtesë. Një projekt-ligj do t'i paraqitet Kushtetutës së Alabamës dhe do të shërbejë si legjislacioni parësor për legalizimin e lojërave të fatit në shtet. Projektligji tjetër do të mbulojë detajet operacionale dhe të vendndodhjes së kazinove të propozuara.

Mbështetje dhe miratim

Andy Whitt, një Përfaqësues Republikan dhe udhëheqës i krijuesve të legjislacionit, pret që komiteti të marrë një vendim këtë javë. Për të pasur sukses, avokatët do të kenë nevojë për mbështetje si nga republikanët ashtu edhe nga demokratët.

Vendndodhjet e kazinove

Nga 10 kazinotë e propozuara, tre do të vendosen në tokë fisnore në pronësi të Poarch Band of Creek Indians. Këto kazino do të vendosen në Atmore, Wetumpka dhe Montgomery. Gjashtë kazinotë e mbetura do të vendosen në qarqet Jefferson, Greene, Mobile, Macon, Lowndes dhe Houston. Licenca përfundimtare do t'i lëshohet Poarch Creeks për të ndërtuar një kazino në tokë jo fisnore.

Përfitimet për shtetin

Sipas legjislacionit të propozuar, të ardhurat nga lojërat do të tatohen me një normë prej 24%, ndërsa të ardhurat nga bastet sportive do të tatohen me 17%. Megjithëse pritjet zyrtare të të ardhurave janë të panjohura, mbështetësit vlerësojnë se shteti mund të fitojë mbi 800 milionë dollarë në vit.

Të ardhurat e krijuara do të ndahen në dy fonde të reja: Fondin e Lotarisë për Arsimin dhe Fondin e Mirëbesimit të Lojërave. Ligjvënësit do të kenë autoritetin të përcaktojnë se si këto fonde përdoren çdo vit.

Fondet do të mbështesin kryesisht arsimin, duke përfshirë bursa për kolegje dyvjeçare, shkolla teknike, shkolla lokale dhe programe kërkimore në universitete. Gjithashtu, fondet do të ndahen për programet e kujdesit shëndetësor rural, asistencën për individët me të ardhura të ulëta, projektet e infrastrukturës si rrugët dhe urat dhe mirëmbajtjen e parqeve shtetërore.

Rregullorja dhe Mbikëqyrja

Operacionet e propozuara të lojërave të fatit në Alabama do të rregullohen nga Komisioni i Lojërave të fatit në Alabama, një agjenci e sapokrijuar përgjegjëse për lëshimin e licencave dhe mbikëqyrjen e të gjitha aktiviteteve të lojërave të fatit. Komisioni do të përbëhet nga nëntë anëtarë dhe do të përfshijë një Divizion të Zbatimit të Lojërave. Për më tepër, një bord prej shtatë anëtarësh do të mbikëqyrë Korporatën e Lotarisë Alabama.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut
2024-04-15

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut

Lajme