Lajme

July 26, 2022

Lotaritë më të mëdha të Azisë për të luajtur sot

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Lotaritë janë ndër lojërat më të përhapura për t'u luajtur në të gjithë botën. Azia është e famshme globalisht për lojërat e lotarisë dhe ka disa nga vendpushimet më ekzotike të lojërave të fatit në botë. Lojtarët mund të marrin pjesë në disa nga llotaritë më të njohura të Azisë, si offline ashtu edhe online.

Lotaritë më të mëdha të Azisë për të luajtur sot

Loto 6 në Japoni

Lotto 6 në Japoni është ndër llotaritë më të mëdha të Azisë, me disa jackpote shumë bujare. Shortet bëhen të hënën dhe të martën në orën 6:45 të mbrëmjes me orën lokale. Lotto 6 ofron një mundësi e mirë për të fituar të mëdha me një xhekpot minimal të garantuar prej 200 milionë jenësh japonezë, rreth 1.8 milionë dollarë.

Fatkeqësisht, kufiri i çmimit për Lotto 6 është 600 milionë jen japonez, ose rreth 5.5 milionë dollarë. Pjesëmarrësit mund të përdorin vetëm një pagesë të vetme për të kërkuar një shpërblim llotarie në Lotto 6. Megjithëse shpërblimet e lotarisë nuk tatohen në Japoni, lojtarët mund të jenë të detyruar për tatimin në vendin e tyre.

Si të luani Lotto 6

Lojtarët duhet të zgjedhin gjashtë numra të ndryshëm nga një grup prej 1-43. Një shifër shtesë do të tërhiqet automatikisht. Lojtarët fitojnë xhekpotin duke përputhur të gjashtë numrat e tyre të biletave me numrat fitues të zbuluar në short. Pjesëmarrësit gjithashtu mund të fitojnë çmime duke përputhur numrat gjashtë, pesë dhe pesë plus Topin e Bonusit, katër dhe tre numra. Shanset 1 në 6,096,454 për të fituar xhekpotin konsiderohen të arsyeshme.

Loto 7 në Japoni

Lojtarët duhet të zgjedhin shtatë numra nga një vazo 1-37. Ekzistojnë teknika të ndryshme për zgjedhjen e numrave të lotarisë kur luani në internet. Në shumicën e rasteve, lojtarët mund të zgjedhin biletat e lotarisë me dorë. Lojtarët mund të përdorin gjithashtu zgjedhjen e Quick-Pick për të gjeneruar një zgjedhje të rastësishme numrash.

Karakteristikat unike të Lotto 7

Përveç kësaj, zgjidhen dy topa për të identifikuar fituesit e çmimit dytësor. Në lotarinë Japan Lotto 7, ka gjithsej gjashtë ndarje shpërblimesh. Për të fituar xhekpotin në Lotto 7, pjesëmarrësit duhet të përputhen me të shtatë numrat e tyre me ato të tërhequra. Përputhja e gjashtë kombinimeve me ose pa Topin e Bonusit mund të fitojë gjithashtu çmime.

Gjithashtu, përputhja me pesë ose katër numra mund të fitojë disa shpërblime. Përveç kësaj, lojtarët mund të arrijnë tre shifra plus një Top Bonus për të marrë shpërblime. Lotto 7 ka një çmim fillestar prej 600 milion jen dhe një tavan çmim i parë i vendosur në një miliard jen, afërsisht 9 milion dollarë. Shanset për të fituar ndonjë nga shpërblimet në këtë llotari janë 1 në 42.

Mark Six në Hong Kong

Lotaria Mark Six në Hong Kong është gjithashtu një nga lojërat më të njohura të jackpot-it në Azi. Nuk ka asnjë kapak transferimi ose çmim i parë, dhe çmimi i parë më i ulët është 8 milionë HK$. Të luash Mark Six është mjaft e thjeshtë. Pjesëmarrësit duhet të zgjedhin vetëm gjashtë numra nga një tenxhere prej 1-49. Numrat e biletave të lojtarit duhet të përputhen me numrat fitues të tërhequr për të fituar çmimin.

Cilat janë shanset për të fituar me Mark Six?

Lojtarët e Mark Six kanë një shans 1 në 13,983,816 për të fituar. Nëse lojtarët nuk e fitojnë xhekpotin, ata kanë ende gjashtë mundësi të tjera për të fituar çmime kur luajnë Mark Six. Kur lojtarët përputhen me 5, 4 dhe 3 me ose pa një top shtesë, ata kanë një shans për të fituar çmime të caktuara. Shorti bëhet të martën, të enjten dhe të dielën në orën 21:30 me orën lokale. Shanset për të fituar ndonjë nga çmimet janë 1 në 54. Hong Kongu, ashtu si Japonia, nuk vendos taksa për fitimet e lotarisë.

Ultra Lotto 6/58 në Filipine

Xhekpoti në këtë llotari fillon me 49,500,000 pesos filipinase, që është afërsisht 923,000 dollarë. Lojtarët kanë mundësinë për të fituar çmime të rëndësishme. Fitorja më e madhe ndonjëherë e çmimit të parë Ultra Lotto 6/58 ishte në vitin 2018. Kjo ishte 1.18 miliardë pesos Filipine, rreth 22 milionë dollarë. Është fitorja më e madhe e xhekpotit të llotarisë në Filipine deri më sot.

Si të luani Ultra Lotto 6/58

Gjuajtësit mund të luajnë Ultra Lotto dhe të fitojnë shumë duke zgjedhur gjashtë numra nga një vazo 1-58. Për të fituar, lojtarët duhet të përputhen me të gjashtë numrat e tyre të biletave me ato të specifikuara në short. Për fat të mirë, lojtarët mund të fitojnë duke përputhur 5, 4 ose 3 shifra në krye të çmimit të parë. Shorti bëhet çdo të martë, të premte dhe të diel në orën 21:00 me orën lokale të Manilla.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini
2024-05-14

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini

Lajme