Lajme

September 13, 2022

Lotaritë me shanset më të mira të fitimit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Lojtarët e lotarisë kanë mundësi të mëdha kur zgjedhin se cilën llotari do të luajnë. Falë shitësve ndërmjetës të biletave dhe sindikatave të lotarisë, ata mund të përdorin pothuajse çdo llotari globalisht. Përzgjedhja e lotarisë më të mirë kërkon disa konsiderata, duke përfshirë shumën e çmimit të çmimit të parë dhe koston e biletave. 

Lotaritë me shanset më të mira të fitimit

Megjithatë, konsiderata më e rëndësishme duhet të jenë shanset e fitimit, të cilat informojnë probabilitetin e fitimit të xhekpotit ose ndonjë niveli tjetër çmimi. Disa nga faqet e lotarisë online me shanset më të mira të fitimit janë theksuar më poshtë.

Loto franceze

Loto franceze njihet se ofron shanse të pakrahasueshme për të fituar, me barazimet që zhvillohen tri herë në javë. Gjuajtësit kanë një shans një në gjashtë për të fituar një çmim. Shanset tërheqëse nuk ofrohen si një kompromis i shumave të çmimeve për kategoritë e ndryshme të çmimeve. 

Shuma minimale e xhekpotit për këtë llotari është 2 milion €, me 1 milion € që i shtohet shumës së xhekpotit çdo javë derisa një lojtar me fat të fitojë. Shanset për të fituar xhekpotin e Lotto Franceze janë një në 19 milionë, që është akoma më e mirë se ajo që ofrojnë shumë llotari të tjera.

Loto spanjolle

Lotto spanjolle gjithashtu e tregton veten si një nga llotaritë kryesore që ofron shanset më të mira të fitimit. Shkalla më e ulët e çmimeve, e cila është vetëm për ndeshjen e Superballit, ka një shans 1 në 16. Megjithatë, çmimi i biletës është 1,75 €, por çmimi për të fituar shanset 1 në 16 është vetëm 1,5 €. Kjo e bën atë më shumë një ngushëllim për humbjen sesa një çmim të vërtetë.

Sidoqoftë, çmimet janë shumë më të mira për nivelet më të larta të çmimeve. Për të fituar xhekpotin, lojtarët duhet të përputhen me pesë numra dhe një Superball, duke pasur një shans 1 në 31,625,100 për të fituar. Shuma fillestare e xhekpotit është 5 milionë euro, e cila kalon çdo javë. Shanset për të fituar ndonjë çmim në Lotton Spanjolle janë 1 në 10. Shortet zhvillohen dy herë në javë.

Loto Kombëtare e Mbretërisë së Bashkuar

Lotoja Kombëtare e Mbretërisë së Bashkuar është ndër llotaritë më të mëdha në Evropë, duke u mburrur me jackpot-et e saj të mëdha. Shanset dikur ishin më tërheqëse se shumica e lotarive të tjera konkurruese përpara vitit 2015. Loja u ri-inxhinierua në vitin 2015 për të rritur grupin e numrave nga 49 në 59, nga të cilët lojtarët duhet të përputhen me gjashtë numra. 

Si rezultat, shanset e jackpot-it ndryshuan nga 1 në 15 milionë në 1 në 45 milionë. Megjithatë, numri i kategorive të çmimeve gjithashtu u rrit, me kategoritë e çmimeve më të ulëta që kanë shanse tërheqëse për të fituar. Shanset e përgjithshme të fitimit për çdo çmim në Lotton Kombëtare janë 1 në 9.3.

EuroMillions

EuroMillions është ndër llotaritë më të mëdha dhe më të njohura në kontinentin evropian. Është i njohur për çmimet e tij të mëdha të çmimit, të cilat mund të fitohen duke përputhur pesë numra nga një grup prej 50 dhe dy numra të tjerë nga 12. Shanset për të fituar xhekpotin janë relativisht të ulëta, afërsisht 1 në 139.8 milionë. 

Megjithatë, llotaria ka 13 nivele çmimesh, ku niveli më i ulët i çmimeve kërkon që lojtarët të përputhen vetëm me dy numra kryesorë me koeficient 1 në 22. Shumë nivele çmimesh rezultojnë në shanse 1 në 13 për të fituar çdo çmim.

Mini lloto

Mini Lotto është një llotari e shquar polake. Lotaria është më pak e famshme për shkak të ofertave më të vogla të çmimit të parë, zakonisht rreth 50,000 €. Megjithatë, çmimet e çmimeve të ulëta ofrohen në shanset tërheqëse për të fituar prej rreth 1 në 850,000. Për më tepër, blerja e një bilete kushton deri në 25 p. Kjo e bën më të lehtë për lojtarët që të blejnë shumë bileta për një barazim të caktuar, duke rritur edhe më tej shanset e tyre për të fituar.

Lotaritë e tjera me shanse fitimprurëse që ia vlen të përmenden janë Australian Lotto me 1 në 12 shanse, MegaMillions me 1 në 24 shanse, PowerBall me 1 në 24.8 dhe Eurojackpot me 1 në 26 shanse. Më shumë informacion mbi llotaritë më të mira mund të gjenden në faqet e renditjes së llotarive.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini
2024-05-14

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini

Lajme