Lajme

March 8, 2022

Pesë raste të çuditshme të fituesve të lotarisë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Meqenëse llotaritë u bënë të rëndësishme, fituesit janë të panumërueshëm. Mega Millions, EuroMillions, Powerball dhe pjesa tjetër kanë sjellë në qendër të vëmendjes persona dikur të panjohur. Por atëherë, kjo pjesë ka të gjitha llojet e personazheve. Ka shumë histori suksesi për fituesit e lotos dhe gjithashtu të çuditshme. Ky artikull ndan pesë histori të çuditshme të fituesve të lotarisë.

Pesë raste të çuditshme të fituesve të lotarisë

Gerald Muswagon

Një nga historitë më të çuditshme të lotove është Gerald Muswagon, një fitues i lotarisë 10 milionë dollarë në një short të vitit 1998. Kur burri i familjes Winnipeg mori çmimin, ai shkoi në një zbavitje pazari duke blerë familjen dhe miqtë e tij makina luksoze dhe duke investuar në një shtëpi pallati që ishte në modalitetin e festës 24/7. Ai ishte i përfshirë edhe në disa incidente me ligjin, nga BDI e deri te sulmet seksuale. Përfundimisht, ai u prish dhe filloi të bënte punë të rëndomta për mbijetesë përpara se më vonë të merrte jetën e tij. Shtatë vjet pas goditjes së lotarisë, Muswagon ishte zhdukur.

Urooj Khan

Një tjetër fund tragjik ishte i Urooj Khan, i cili u vra për pasurinë e tij, por shkaku i vërtetë i vdekjes së tij doli vite më vonë. Khan ishte një biznesmen i suksesshëm në biznesin e pastrimit kimik kur ai goditi Lotarinë prej 1 milion dollarësh në Illinois në një short të vitit 2012. 

Ai vendosi të shkojë për një shumë prej 424,500 dollarësh në vend të një pensioni. Ai nuk e dinte që paratë do të çonin në vrasjen e tij. Mjerisht, Khan vdiq në më pak se një muaj pasi fitoi lotarinë. Në mënyrë intriguese, ai vdiq vetëm një ditë pasi çeku i tij u dërgua me postë. Ajo që u cilësua si një vdekje natyrore më vonë u zbulua se ishte helmimi me cianid.

Jack Whittaker

Një xhekpot i lotarisë nuk duhet të jetë burimi i problemeve, por jo për Jack Whittaker, një fitues prej 314.9 milionë dollarësh në Powerball. Në kohën kur ai po fitonte çmimin e parë, Whittaker kishte një vlerë rreth 17 milionë dollarë dhe po jetonte një jetë mjaft të mirë si president i një firme kontraktuese me performancë të lartë. Por kur ai fitoi fitimin e tij në loto, i gjithë ferri shpërtheu. 

Whittaker citohet duke thënë se nuk kishte kontroll për lakminë që kur fitoi lotarinë. Ai spërkati para dhe i shpenzoi në klube striptizi. Ai u bë pijanec dhe shpesh hynte në zënka dhe probleme me ligjin. Në kohën e vdekjes së tij në vitin 2020, u raportua se Whittaker ishte i thyer.

Billie Bob Harrell Jr.

Punonjësi i Home Depot Billie Bob Harrell Jr. kishte parë reklama loto në TV, tabela, faqet e lotos, madje edhe gazetat dhe u bë e rregullt. Kur ai arriti një xhekpot prej 31 milionë dollarësh do të thoshte se ai nuk do të vazhdonte të grumbullonte raftet. Në vend të kësaj, ai filloi një jetë të tepruar, duke shpërndarë para për miqtë dhe familjen, kishat dhe bamirësitë. 

Harrell nuk e kuptoi se paratë e tij ishin ato që donin të gjithë. Në vitin e parë, gjërat filluan të prisheshin kur mësoi se nuk kishte më para. Martesa e tij filloi të pakësohej dhe më në fund, atij iu desh të bënte punë të rëndomta për të përballuar jetesën. Më në fund, nga zhgënjimi, Harrell qëlloi veten më pak se dy vjet pasi kishte fituar llotarinë.

Abraham Shakespeare

Jeta e punëtorit të rastësishëm Abraham Shakespeare ndryshoi kur ai fitoi Lotton e Floridës duke arkëtuar 17 milionë nga 31 milionë çmimi i parë. Problemet nisën kur kolegu i tij, me të cilin kishte blerë biletat, e paditi. Fatkeqësisht, ky nuk ishte fundi i telasheve të tij. 

Ai filloi të shpërndante para pa kujdes dhe vetëm disa muaj pas fitores së tij në lotari, e vetmja pronë e tij e mbetur ishte një shtëpi prej 1 milion dollarësh dhe disa makina. Në vitin 2009, ai u shpall i humbur, por vitin e ardhshëm u gjet i vdekur. Një e njohur, Dorice Moore, u dënua për vrasjen e tij dhe u dënua me burgim të përjetshëm. Cili ishte motivi i saj? Paratë e Shekspirit, të cilat ajo i kishte përvetësuar.

Më sipër janë disa nga historitë më të çuditshme të fituesve të lotarisë. Një tjetër histori e çuditshme por qesharake është e reporteres spanjolle Natalia Escudero. Ajo ishte aq e emocionuar që kishte një biletë fituese, saqë la punën e saj në TV live vetëm për të kuptuar se kishte fituar vetëm 5,500 dollarë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Bashkohuni me Lotarinë Pompey dhe Mbështetni Akademinë dhe Komunitetin
2024-02-16

Bashkohuni me Lotarinë Pompey dhe Mbështetni Akademinë dhe Komunitetin

Lajme