Lajme

February 12, 2024

Rënia e të ardhurave dhe bursave të kolegjit: Shqetësime për Lotarinë e Bursave në Arkansas

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Prezantimi

Lotaria e Bursave në Arkansas ka pësuar një rënie të të ardhurave dhe shumës së mbledhur për bursa të kolegjit. Në janar 2023, të ardhurat e lotarisë ishin 56.1 milionë dollarë, por muajin e kaluar, ato ranë në 46.7 milionë dollarë. Në mënyrë të ngjashme, shuma e mbledhur për bursat e kolegjit ra nga 11.9 milionë dollarë në një shumë të pazbuluar.

Rënia e të ardhurave dhe bursave të kolegjit: Shqetësime për Lotarinë e Bursave në Arkansas

Të ardhurat

Të ardhurat e Lotarisë së Bursave të Arkansas kanë parë një rënie të ndjeshme. Në janar 2023, lotaria gjeneroi 56.1 milionë dollarë të ardhura. Megjithatë, muajin e kaluar, të ardhurat ranë në 46.7 milionë dollarë. Kjo rënie e të ardhurave mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në fondet e disponueshme për bursat e kolegjit.

Bursat e Kolegjit

Shuma e mbledhur për bursat e kolegjit nga Lotaria e Bursave në Arkansas është ulur gjithashtu. Në janar 2023, lotaria mblodhi 11.9 milionë dollarë për bursa. Megjithatë, shuma e saktë e mbledhur muajin e kaluar është e pazbuluar. Kjo ulje e fondeve për bursat e kolegjit mund të ketë një ndikim negativ tek studentët që mbështeten në këto bursa për të ndjekur arsimin e tyre.

konkluzioni

Rënia e të ardhurave dhe shuma e mbledhur për bursat e kolegjit nga Lotaria e Bursave në Arkansas është shqetësuese. Kjo ulje e financimit mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në disponueshmërinë e bursave për studentët. Është e rëndësishme që lotaria të adresojë këtë rënie dhe të gjejë mënyra për të rritur të ardhurat për të mbështetur arsimin universitar në Arkansas.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut
2024-04-15

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut

Lajme