Lajme

April 19, 2022

Si i shpenzojnë paratë fituesit e lotarisë?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Ëndrra për të arritur një fitore masive është zakonisht e gjallë në shumicën e lojtarëve të lotarisë. Ndërsa qëllimi mund të jetë disi i largët, ai shpesh shfaqet kur pritet më pak. Si rezultat, çdo lojtar duhet të ketë gjithmonë një plan se si të shpenzojë një fitim llotarie, vetëm në rast se Lady Luck vjen duke thirrur.

Si i shpenzojnë paratë fituesit e lotarisë?

Me kalimin e viteve, lotaritë kanë bërë milionerë mijëra lojtarë të lotarisë. Disa fitues kanë pasur gjithashtu fatin të fitojnë lotarinë disa herë. Stephan Mendel është një nga lojtarët më me fat në historinë e lojërave të lotarisë, pasi ka fituar 14 herë të pabesueshme.

Tani që është evidente se fitimi i një llotarie si p.sh Mega Miliona është e mundur, lojtarët gjithashtu duhet të mësojnë një ose dy gjëra rreth mënyrës sesi fituesit e kaluar i përdorin pasuritë e tyre. Disa lojtarë morën vendimet e duhura, ndërsa të tjerë morën vendime të tmerrshme. Këtu është një përmbledhje se ku shpenzojnë paratë e tyre shumica e fituesve të lotarisë.

Prona

Prona është padyshim zona më e njohur për fituesit e lotarisë. Si fillim, shumica e fituesve zgjodhën të investonin fillimisht në shtëpi luksoze. Me bazat tashmë të përmbushura, përdorimi i dytë më i popullarizuar i parave të lotarisë ishin investimet në pasuri të paluajtshme që sigurojnë të ardhura në të ardhmen.

Në një studim mbi fituesit e lotarisë, ishte gjithashtu e qartë se një pjesë e këtyre parave shkon në industrinë e pasurive të paluajtshme kur fituesit paguajnë hipotekat për miqtë dhe familjen e tyre.

Për më tepër, lojtarët e lotarisë gjithashtu bëjnë përpjekje të mëdha për t'i mbajtur shtëpitë e tyre në gjendje të mirë. Ata jo vetëm që investojnë në rinovime të shtrenjta, por punësojnë edhe kopshtarë dhe amvise që të kujdesen për investimet e tyre.

Investimet

Pas blerjes së pronës, fituesit e lotarisë fillojnë të mendojnë për investime pothuajse menjëherë. Ata fillojnë të kërkojnë mundësi që do t'u ofrojnë atyre të ardhura. Zgjedhja e investimit është zakonisht një vendim personal.

Shumica e fituesve shkojnë në rrugë të ndryshme kur bëhet fjalë për investime. Disa fitues zgjedhin të investojnë në aksione, kriptovaluta ose pasuri të paluajtshme. Ndërsa disa fitues kanë bërë pasuri në tregjet financiare, pasuritë e paluajtshme shpesh shihen si një rrugë më e sigurt dhe më e sigurt.

Fituesit e lotarisë që investojnë në pasuri të paluajtshme rrallë gabojnë, duke pasur parasysh se industria po lulëzon pothuajse në çdo pjesë të botës.

Luks

Fituesit e kaluar kanë konfirmuar se mundësitë për të shpenzuar para janë të pafundme. Disa shpenzime luksoze përfshijnë gjithçka, nga rrobat e stilistëve, pallatet, makinat luksoze, kuajt e garave dhe aeroplanët e deri te pistat lokale të garës.

Jim Hayes është një fitues që vendosi të investojë në luks pasi fitoi një llotari prej 2.5 milionë dollarësh në vitin 2002. Nga fitorja e tij rekorde, Hayes bleu një fermë kuajsh prej 1.3 milionë dollarësh dhe vazhdoi të rinovonte ndërtesat e vjetra në shtëpi mikpritëse.

Kauza bamirëse

Disa fitues të lotarisë zakonisht nuk janë pas pasurive dhe investimeve. Në shumicën e rasteve, vetëm ata që duan të marrin vendime të mençura investimi mund të ridrejtojnë disa nga paratë e tyre për kauza të mira dhe bamirësi. Në dritën e kësaj, këtu janë disa fitues të lotarisë që fituan dhe dhanë mbrapsht.

  • Bob Erb: Fitoi 25 milionë dollarë nga Lotto Max Jackpot dhe dhuroi afër 8 dollarë për qëllime bamirësie
  • László Andraschek: Fitoi 1.7 milionë dollarë (636 forinta hungareze), duke i zotuar shumicën e fitimeve të tij për fondacionin e tij që mbështette alkoolistët dhe gratë e dhunuara
  • Tom Christ: Fitoi 40 milionë dollarë Lotto Max dhe vendosi ta dhurojë të gjithë shumën për bamirësi

Mendimet Përfundimtare

Sipas studimeve të kryera nga Bordi i Standardeve për Planifikues Financiar të Certifikuar, është e qartë se pothuajse një e treta e fituesve të lotarisë me shuma të mëdha përfundojnë në falimentim brenda pak vitesh. Historitë e fituesve të lotarisë që përfunduan të varfër për shkak të vendimeve të pamenda financiare do të jenë gjithmonë intriguese.

Lotarive këshillohen të marrin seriozisht të ardhmen e tyre financiare nëse vjen dita. Ndërsa të mësuarit se çfarë bëjnë fituesit e lotarisë me paratë e tyre mund të jetë një mënyrë e mirë për t'u përgatitur, punësimi i konsulentëve ligjorë dhe financiarë është gjithmonë i këshillueshëm.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut
2024-04-15

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut

Lajme