Lajme

November 29, 2022

Si të llogaritni shanset e Lotarisë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Llogaritjet matematikore vijnë në ndihmë kur shqyrton probabilitetin për të fituar një çmim të parë të lotarisë ose çmime të tjera të nivelit më të ulët. Po kështu, shumica e lojtarëve ekspertë mbështeten në llogaritjet kur përballen me një vendim se cila llotari duhet të luajë. Llogaritjet e informuara janë padyshim mënyra e vetme për të vlerësuar probabilitetin e fitimit të një lotarie.

Si të llogaritni shanset e Lotarisë

Formula për llogaritjen e koeficienteve të lotarisë mund të jetë paksa komplekse dhe kërkon njohuri të disa koncepteve të avancuara matematikore. Megjithatë, një i besueshëm faqe për renditjen e lotarisë u vjen në ndihmë lojtarëve që nuk janë të gatshëm të durojnë llogaritjet e gjata përpara se të zgjedhin llotaritë më të mira në internet. Megjithatë, lojtarët e interesuar për të bërë llogaritjet vetë mund të ndjekin këtë udhëzues.

Formula

Variablat e kërkuar për të llogaritur shanset e fitimit për një llotari janë totali numri i numrave të mundshëm të lotarisë (n) dhe numrin e kërkuar të numrave fitues të lotarisë (r).

Formula është n!/r!*(nr)! Ku pikëçuditja tregon funksionin faktorial.

Një mënyrë e thjeshtë për të kuptuar formulën është duke përdorur një shembull. Për një llotari që kërkon që lojtarët të zgjedhin dy numra nga pesë shifrat e mundshme, shanset e fitimit do të llogariten si 5!/2!*(5-2)! Kjo funksionon në 120/12, që është e barabartë me 10. The shanset për të fituar llotarinë pra do të jetë 1 në 10.

Kur të përdoret formula

Formula zbatohet vetëm kur lojtarët lejohen të zgjedhin numrat e biletave në asnjë rend të caktuar. Me fjalë të tjera, një biletë fituese ka të njëjtat numra me ato që shfaqen në short. Kjo është pavarësisht nga radha në të cilën janë tërhequr numrat. Lotaritë me një kufizim në rendin e përzgjedhjes përdorin një formulë të ndryshme që është më komplekse dhe zakonisht rezulton në shanse më të këqija.

Disa llotari mund të kenë gjithashtu rregulla të veçanta që e bëjnë formulën të pavlefshme. Për shembull, një llotari mund të përfshijë një numër unik që duhet zgjedhur nga një grup i vogël i veçantë numrash për çmimin e parë. Formula në një rast të tillë do të ndryshojë në lidhje me gjetjen e vlerës aktuale të n dhe r, por formula e përgjithshme do të mbetet e njëjtë.

Llogaritja e gjasave për të zgjedhur numrat fitues

Formula e lartpërmendur tregon shanset për të fituar, duke supozuar se një lojtar blen vetëm një biletë. Megjithatë, shanset përmirësohen me çdo blerje shtesë për të njëjtin barazim, kjo është arsyeja pse lojtarët elitë shpesh blejnë shumë bileta ose bashkohen me sindikatat e lotarisë. Veçanërisht, formula për llogaritjen e shansetve të fitimit kur luani bileta të shumta është e lehtë. 

Gjuajtësit duhet vetëm të zbresin numrin e biletave nga shanset e fitimit të një bilete dhe më pas ta ndajnë rezultatin me shanset e fitimit për një biletë.

A rrit pjesëmarrjen në shumë barazime shanset e fitimit të një lojtari?

Rezultatet e secilit shorti i shortit zakonisht janë të pavarura nga rezultatet e mëparshme. Kjo do të thotë të luash shumë herë nuk rrit domosdoshmërisht shanset për të fituar në ndonjë barazim të veçantë. Nga ana tjetër, mosblerja e një bilete zhvlerëson shanset e lojtarëve për të fituar. Kjo do të thotë që të luash në më shumë shorte ose llotari teknikisht rrit shanset për të fituar. 

Megjithatë, avantazhet matematikore janë disi të parëndësishme mbi shanset për të fituar në një barazim të caktuar. Prandaj, kostoja e blerjes së biletave të mjaftueshme për të fituar avantazhin matematikor gjithashtu nuk ia vlen të rrezikohet.

Mendimet Përfundimtare

Të gjitha llogaritjet e bëra për të përcaktuar koeficientët e inningut nuk janë asgjë më shumë se numra. Luajtja e lotarisë bazohet në fat dhe lojtarët mund të fitojnë pavarësisht se sa të mira apo të dobëta janë shanset. Ekspertët rekomandojnë që shanset e fitimit të përdoren vetëm për të zgjedhur llotaritë e përshtatshme në internet dhe jo për të marrë vendime financiare në lidhje me sasinë e biletave. Gjuajtësit duhet gjithashtu të marrin në konsideratë koston e blerjes së biletave kundrejt shansetave të fitimit kur zgjedhin një llotari që ofron shanse të përshtatshme.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini
2024-05-14

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini

Lajme