Lajme

February 8, 2022

Si të luani Powerball; një udhëzues fillestar

Clara Williams
WriterClara WilliamsWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Powerball është një nga lotot më të mëdha në botë. Ndërsa shanset për të arritur jackpotin janë të pakta, ka pasur shumë fitues të Powerball. Gjëja më e mirë në lidhje me Powerball është se nëse nuk ka fitues në ndonjë short, shuma e jackpot-it rritet. Ky udhëzues i ka të gjitha për ata që duan të provojnë fatin e tyre në Powerball.

Si të luani Powerball; një udhëzues fillestar

Çfarë është Powerball?

Powerball është një nga lotaritë më të mëdha në botë. Kjo është si për sa i përket madhësisë së jackpot-it ashtu edhe për vendin ku është i disponueshëm. Deri më tani, shuma më e konsiderueshme e xhekpotit të Powerball të fituar ndonjëherë është 1.586 miliardë dollarë. Megjithatë, ajo u nda në tre fitues. Gjithsesi, fituesit kishin diçka për të buzëqeshur.

Powerball është i disponueshëm në 45 shtete të SHBA plus tre juridiksione të tjera; Ishujt e Virgjër të SHBA, Distrikti i Kolumbisë dhe Puerto Riko. Ndërsa është një llotari amerikane, çdokush mund të marrë pjesë, pavarësisht nga vendndodhja e tij, për sa kohë që është në moshë madhore. Ka shumë tregtarë në internet që blejnë bileta lotarie në emër të lojtarëve që nuk janë në juridiksionet ku shiten biletat.

Si të luani Powerball

Tani, si luhet Powerball? Epo, Powerball është e thjeshtë për të luajtur; nuk kërkohen aftësi të veçanta. Së pari, lojtarët duhet të blejnë bileta të disponueshme në dyqane komoditeti, sende ushqimore dhe siç u përmend më herët, ato mund të blihen edhe në internet. Kostoja e një bilete Powerball është 2 dollarë, por më pas, në disa juridiksione, lojtarët mund të shkojnë për Powerball Power Play me 1 dollarë shtesë. Powerball Power Play është një veçori ekskluzive që rrit deri në dhjetë herë fitimet pa çmim të parë.

Loja e lojës

Ashtu si në MegaMillions, ka dy bateri në Powerball. Njëra daulle ka topa të bardhë (WB) të shënuara nga një deri në 69, ndërsa tjetra ka topa fuqie (PB) të shënuara nga një deri në 26. Objektivi i lojës është të përputhet me numrat fitues; pesë nga daullja e parë dhe një nga daullja e dytë

Shortet bëhen tri herë në javë. Si fillim, shortet e Powerball janë ngjarje kur kompania shpall kombinimet fituese. Ndërsa arritja e jackpot-it është qëllimi përfundimtar, ka tetë mënyra të tjera për të fituar.

Cilat janë shanset për të fituar?

Siç u përmend më lart, fitimi i Powerball është mjaft i vështirë. Më poshtë janë shanset për të fituar:

  • Çmimi i Madh 40 milionë dollarë+ (5WB + PB): një në 292,201,338
  • 1,000,000 dollarë (5 WB): një në 11,688,053
  • 50,000 dollarë (4WB + PB): një në 913,129
  • 100 dollarë (4 WB): një në 36,525
  • 100 dollarë (3WB + PB): një në 14,494
  • 7 dollarë (3 WB): një në 580
  • 7 dollarë (2WB + PB): një në 701
  • 4 dollarë (1WB + PB): një në 92
  • 4 dollarë (vetëm PB): një në 38

Fitimet e jackpot-it në Powerball mund të paguhen në dy mënyra; një shumë e madhe ose pension vjetor. Shumat e përgjithshme janë më të ulëta se shuma e fituar, ndërsa anuitetet janë më shumë se shuma e fituar.

Këshilla dhe truket për Powerball

Powerball është një lojë fati, por ka disa këshilla dhe truke që rrisin shanset për të fituar.

Një nga strategjitë është sigurisht blerja e shumë biletave, padyshim me kombinime të ndryshme. Kjo mund të jetë e kushtueshme, por rrit probabilitetin për të goditur një nga kombinimet fituese. Një këshillë tjetër është t'i bashkoheni pishinave të Powerball. 

Shpresojmë që një anëtar të fitojë lotarinë dhe më pas t'i ndajë të ardhurat mes të tjerëve. Së fundi, identifikimi i numrave të përbashkët fitues mund të shkojë shumë. Faqet e lotos si p.sh Lotto Ranker keni shumë këshilla të tjera për t'i ndihmuar lojtarët të fitojnë Powerball.

Kjo është e gjitha, një udhëzues thelbësor se si të luani Powerball. Edhe pse është e vështirë të fitosh shumë, ia vlen të provosh. Kanë qenë me dhjetëra fitues që nga fillimi i kësaj shorti, ndaj fitimi nuk është i pamundur. Por atëherë, lojtarët duhet të sigurohen që të luajnë me përgjegjësi. Powerball është problematik dhe nuk duhet të zëvendësojë punën ose shkollën.

About the author
Aishwarya Nair
Aishwarya Nair

Aishwarya Nair, e quajtur "Lotto Lorekeeper" në LottoRanker, shfrytëzon aftësitë e saj të përpikta kërkimore dhe thellësinë kulturore nga Kerala, Indi, për të hedhur dritë mbi fenomenet globale të lotarisë. E pajisur me një sens të mprehtë të detajeve dhe një prirje për të dhëna, ajo zhytet thellë në botën e lotarisë, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe modele në trend.

Send email
More posts by Aishwarya Nair

Të rejat e fundit

Shpenzimet e Lotarisë në mbarë botën: Tendencat dhe ndikimet
2023-11-21

Shpenzimet e Lotarisë në mbarë botën: Tendencat dhe ndikimet

Lajme