Lajme

August 4, 2023

Studimi i Paysafe pretendon se bankingu në internet mund të nxisë iLotaritë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Paysafe, një kompani lider bankare në internet, ka zbuluar se lojtarët modernë të lotarisë po largohen nga metodat standarde të pagesave drejt pagesave dixhitale. Ky studim u krye mbi industrinë pan-evropiane të lotarisë dhe tendencat përkatëse të sjelljes së konsumatorit.

Studimi i Paysafe pretendon se bankingu në internet mund të nxisë iLotaritë

Kompania thotë se metodat e reja të pagesës po lançohen në industrinë e e-commerce dhe sektori iLottery nuk bën përjashtim. Për të përmbushur kërkesën, operatorët e lotarisë duhet të ofrojnë opsione alternative pagese, si:

  • Kriptovalutat si Bitcoin, Litecoin, Dogecoin, USDT, etj.
  • Kuletat dixhitale si PayPal, Skrill dhe Neteller
  • Kuletat celulare si Apple Pay, Google Pay dhe Samsung Pay

Sipas Paysafe, opsionet e pagesës që përdorin lojtarët modernë po ndryshojnë me shpejtësi. Megjithatë, raporti pohon se kartat e kreditit/debitit si Visa dhe Mastercard janë ende format kryesore të pagesave në internet për lojtarët që kërkojnë të luajnë llotarinë online.

Paysafe ka këshilluar operatorët e rregulluar të lotarisë për të përfituar nga mundësitë që vijnë me metodat e reja të pagesës duke ofruar një përvojë "të pandërprerë dhe pa mundim" të bankingut në internet. Ofrimi i mënyrave të ndryshme të pagesës është një mënyrë e shkëlqyer për operatorët për të rritur shtrirjen e klientëve të tyre. Popullsia në rritje e evropianëve që janë pa banka/nënbanka mund të përfitojnë ndjeshëm nga zgjidhjet e parave online.

Sipas një Studimi i vitit 2021 nga Banka Botërore, 3.6% e popullsisë së BE-së është e përjashtuar financiarisht. Ndërsa ky është një përmirësim nga 8.2% në 2017, përkthehet në të paktën 13 milionë banorë pa bankë.

Siç pritej, ata që preferojnë para në internet mund t'i shohin përfitimet e sigurisë tërheqëse. Paysafe, e cila zotëron Paysafecard, theksoi se në mjedisin aktual të shfrenuar të sulmeve kibernetike, njerëzit vazhdojnë të ankohen për identitete të vjedhura në kartat e kreditit dhe llogaritë bankare të boshatisura. Kjo i bën kuletat elektronike dhe mënyrat e tjera të pagesës në internet më tërheqëse.

Paysafe shtoi:

“Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se për disa, ka ende një stigmë rreth luajtjes së llotarisë në internet dhe lojërave fituese të menjëhershme, por duke e bërë këtë me para të gatshme siguron anonimitetin që ata kërkojnë pasi pagesat me para në internet nuk shfaqen në një pasqyrë bankare. Për të tjerët , i lejon ata të kontrollojnë më mirë shpenzimet e tyre në internet, veçanërisht kur bëhet fjalë për shorte dhe lojëra. Vlen gjithashtu të përmendet se shumë lojtarë ende blejnë bileta në vendet e shitjes me pakicë me para në dorë, kështu që është e rëndësishme që operatorët të kapërcejnë hendekun me ofertën e tyre iLottery dhe lejoji këta lojtarë të blejnë bileta në internet me para të gatshme.”

Dokumenti përfundon me një vlerësim duke nënvizuar pesë avantazhe kritike që operatorët evropianë të lotarisë duhet t'i marrin parasysh kur miratojnë shërbimet e pagesave në internet:

  • Bizneset mund të zgjerojnë shtrirjen e tyre për të përfshirë lojtarët e parave.
  • Tërhiq klientët me pakicë në platformën e tyre online dhe ofro ekskluzive lojëra llotarie dhe produkteve.
  • Ofroni klientëve pagesa të shpejta, të thjeshta dhe të sigurta.
  • Zvogëloni rrezikun e kthimit të tarifave dhe mbroni metodat ekzistuese të pagesës nga kanibalizimi.
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Simptomat mund të ndikojnë në jetën tonë të përditshme, por trajtimi është i disponueshëm!
2024-05-20

Simptomat mund të ndikojnë në jetën tonë të përditshme, por trajtimi është i disponueshëm!

Lajme