Lajme

September 6, 2022

Xhpotet më të mëdha të Lotarisë në 2022

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Shumica e lojtarëve të lotarisë i kanë vënë sytë drejt arritjes së një fitimi të madh xhekpoti. Ndërkohë që ka gjithmonë një shans për t'u bërë milioner brenda natës, për sa kohë që dikush vazhdon të përpiqet, kjo ëndërr shfaqet vetëm tek ata pak me fat.

Xhpotet më të mëdha të Lotarisë në 2022

Të fitosh një llotari është një gjë, por të godasësh lotarinë më të madhe është një histori tjetër. Jackpot-et vijnë në të gjitha format dhe madhësitë. Disa llotaritë online janë të njohur për jackpot-et e tyre të larta fillestare, ndërsa të tjerët arrijnë në shifra rekord për shkak të mekanikës së lojërave, si numri i lojtarëve aktivë ose kohëzgjatja e jackpot-it.

Jackpot-et më të mëdha në botë

Përpara se të hulumtoni në disa nga jackpot-et më të mëdha sot, është thelbësore të hidhni një vështrim të fshehtë në disa nga jackpot-et më të mëdha fillestare të disponueshme sot.

Në mënyrë ideale, një çmim i parë fillestar është shuma fillestare e xhekpotit, zakonisht, e rivendosur pas një fitoreje. Shumica e llotarive me shumat fillestare të xhekpotit vazhdojnë të rriten me çdo xhirim derisa shuma e çmimit të parë të arrijë kufirin e lotarisë ose kufirin e sipërm.

Me kalimin e viteve, shumica e lotarive me shumën më të madhe fillestare, të cilat bëhen më të mëdhatë, janë nga Evropa dhe Amerika. Pra, çuditërisht, shumica e tifozëve të lotarisë vazhdojnë me jackpot-et më të mëdha në Evropë dhe Amerikë. Lexoni për të mësuar më shumë rreth disa prej jackpot-eve më të mëdha në Amerikë dhe Evropë.

Jackpot-et më të mëdha në botë

Jackpot Mega Miliona

Të Mega Miliona Jackpot është një nga lojërat më të mëdha Jackpot në Amerikë. Kjo llotari kryen shortet e saj dy herë në javë, duke u dhënë lojtarëve një shans të largohen me Jackpot dhe çmime të tjera në para. Lojtarët duhet të blejnë një biletë prej 2 dollarësh dhe të zgjedhin gjashtë numra nga pishina të veçanta, pesë topa të bardhë dhe një mega top të gjashtë të artë për të luajtur.

Më 20 korrik 2022, jackpoti i Mega Millions u rrit në një vlerë rekord prej 630 milionë dollarësh. Shtytja e fortë e biletave të lotarisë frymëzoi kryesisht këto vlera historike. Përveç kësaj, kjo fitore pason një xhekpot prej 20 milionë dollarësh të fituar më 15 prill 2022, me më shumë se 15.5 milionë bileta fituese në këtë hapësirë.

Powerball

Deri më sot, Powerball SHBA mban rekordin për fitimin më të madh të xhekpotit të vendosur në vitin 2016. Tre fitues ndanë këtë shumë rekord të xhekpotit.

Një linjë ose biletë në lotarinë Powerball zakonisht kushton 2 dollarë. Megjithatë, kostoja mund të rritet në 3 dollarë për lojtarët që përfshijnë disa lojëra shtesë si 'Power Play'. Për të fituar xhekpotin, një lojtar duhet të përputhet me pesë topa të bardhë në biletë, plus topin e kuq të fuqisë.

Meqenëse Powerball nuk është fituar për disa kohë, shorti i 16 korrikut pa vlerën e rritjes në 82 milionë dollarë, me opsionet e vlerës së parave me vlerë 46.6 milionë.

EuroMillions

Të EuroMillions jackpot luhet në nëntë vende evropiane. Kjo llotari i sheh lojtarët të zgjedhin pesë numra të rastësishëm nga një kuti me 50 numra dhe dy numra shtesë të njohur si Yjet me Fat zero nga një kuti me 11 numra.

Me tërheqjet të martën dhe të premten, lotaria EuroMillions ofron një shumë të garantuar të çmimit fillestar prej 17 milionë dollarësh, e cila mund të rritet në 240 milionë dollarë mbresëlënëse. Kohët e fundit, më 19 korrik 2022, një lojtar në Mbretërinë e Bashkuar fitoi 230 milionë dollarë, duke mposhtur rekordin e mëparshëm prej 220 milionë dollarësh. Megjithatë, kjo tani do të thotë se numëruesit janë rivendosur në shumën fillestare.

SuperEnalotto

Të SuperEnalotto është një llotari italiane më e njohur për shumat e saj masive të çmimit të parë. Xhekpoti fillon me një vlerë fillestare prej 2 milion €. Kjo lotari mban tre shorte çdo javë, të martën, të enjten dhe të shtunën, ku lojtarët përpiqen të zgjedhin gjashtë numra me fat nga një grup prej 90. Që nga 19 korriku 2022, shuma e çmimit të parë të SuperEnalotto është 241.3 milionë euro.

Dhe ndërsa jackpot-et më të mëdha të listuara këtu mund të jenë më të mëdhenjtë në botë, gjërat ndryshojnë shumë shpejt dhe rekordet thyhen çdo ditë tjetër. Kjo do të thotë që tifozët e lotarisë nuk duhet të kufizohen në emrat e theksuar më lart, por të vazhdojnë të eksplorojnë opsione të tjera.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut
2024-04-15

Nga gërvishtja në Jackpot: Fitimi 300,000 dollarë i një gruaje nga Karolina e Jugut

Lajme