Lajme

November 15, 2022

6 fakte interesante rreth llotarive

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Pavarësisht nëse dikush është një pragmatist që nuk do ta konsideronte kurrë të luante llotarinë ose një shpresëdhënës që ëndërron të bëhet i pasur brenda natës, një fakt kokëfortë është se lotaria është një bishë magjepsëse dhe numri i madh i njerëzve që hyjnë në faqet e lotarisë i thotë të gjitha. 

6 fakte interesante rreth llotarive

Përveç kësaj, është një industri masive që sjell miliarda dollarë çdo vit; prandaj, është më i madh se çdo formë tjetër argëtimi. Por çfarë i bën vërtet lotaritë kaq intriguese? Epo, ky artikull gërmon në gjashtë fakte interesante rreth lojëra llotarie.

Jackpoti më i madh i fituar ndonjëherë ishte mbi 1.5 miliardë dollarë

Disa mund të pyesin se sa i madh mund të jetë një çmim i parë i lotarisë. Rezulton se mund të jetë tepër i madh. Shumica e lojtarëve të lotarisë janë të njohur me Powerball SHBA, një lojë me shumë shtete që njerëzit mund ta luajnë pothuajse nga kudo në Shtetet e Bashkuara. Kjo llotari njihet për gjenerimin e xhekpotit më të madh në histori me 1.586 miliardë dollarë në vitin 2016. Fitimet u ndanë në tre bileta, por mund të imagjinohet nëse kjo do të ishte fituar nga një lojtar i vetëm.

Truri i njerëzve ndonjëherë mashtrohet për të blerë bileta llotarie

Shumë herë, truri i njerëzve mashtrohet blerjen e biletave të lotarisë. Kjo sepse ata shohin fitues dhe jo humbës të shpallur. Duke vepruar kështu, ofruesit e lotove mashtrojnë njerëzit duke menduar se mund të fitojnë. Në disa raste, lojtarët besojnë se mund të fitojnë pas një serie humbjesh. Të tjerë madje mendojnë se nëse luajnë për shumë vite (shumë vite), përfundimisht do të fitojnë. 

Veç kësaj, do të ishte turp që dikush që luan prej vitesh të ndalojë papritur. Ata preferojnë të vazhdojnë të luajnë për të mos u tallur nga bashkëmoshatarët.

Lojtarët nuk kanë më shumë gjasa të fitojnë sesa imagjinojnë

Epo, shanset për të fituar një xhekpot të lotarisë janë shumë të pakta për çdo lojtar. Megjithatë, lojtarët ndoshta nuk e kuptojnë këtë nëse po blejnë bileta. Për shembull, shanset që një lojtar të fitojë jackpotin e Powerball janë 1 në 292,201,338. Shanset bëhen edhe më të këqija kur bëhet fjalë për Mega Millions (1 në 302,575,350). Po, ndërsa të luash llotarinë është argëtuese, mund të jetë dekurajuese kur merr parasysh shanset.

Luajtja e çdo numri të mundshëm nuk garanton një fitore

Nëse një lojtar blen bileta të mjaftueshme për të luajtur çdo kombinim të mundshëm numrash, ai mund të përfundojë duke shpenzuar më shumë se sa mund të paguajë xhekpoti i lotarisë. Mega Miliona, për shembull, ofron rreth 302 milionë kombinime numrash të ndryshëm që mund të luajë, ku çdo biletë kushton 2 dollarë. Kjo do të thotë se dikush do të duhet të shpenzojë rreth 604 milionë dollarë nëse do të luante çdo kombinim të mundshëm. Kjo do të ishte shumë më e lartë se pagesa e çmimit të parë.

Jo të gjitha biletat fituese janë blerë

Sigurisht, një biletë lotarie fituese mund të ndryshojë jetën e kujtdo për mirë. Në fakt, lojtarët që besonin se nuk kishin asnjë shans nuk do të luanin më kurrë pas fitimit të lotarisë. Pra, nëse dikush luan, ata kontrollojnë biletën e tyre, apo jo? 

Por siç rezulton, disa llotari nxjerrin fitues që nuk mbërrijnë kurrë për të marrë fitimet e tyre dhe madje përpjekjet e organizatorëve për t'i arritur ato rezultojnë të kota. Si rezultat, njerëzit humbasin miliarda dollarë çdo vit. Prandaj, është e këshillueshme që lojtarët të kontrollojnë biletat e tyre sa herë që kanë luajtur; mund të kenë fituar.

Pothuajse gjysma e fituesve të Lotarisë vazhdojnë të punojnë

Fitimi i lotarisë, blerja e një shtëpie dhe makine të ëndrrave dhe heqja dorë nga një punë e lodhshme; kjo është fantazia për një lojtar mesatar llotarie. Megjithatë, e vërteta e çështjes është se jo çdo fitues i lotarisë e ndjek këtë rrugë. Rreth gjysma e fituesve të mëdhenj vazhdojnë të punojnë. Sigurisht, paratë nuk mjaftojnë kurrë dhe shumica e fituesve priren të abonohen në këtë shkollë mendimi.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini
2024-05-14

Jackpot Powerball rritet në 47 milion dollarë: Çfarë duhet të dini

Lajme