Lajme

March 15, 2022

Si të luani Mega Millions në 2022

Clara Williams
WriterClara WilliamsWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Keni dëgjuar ndonjëherë për Mega Millions? Ky është një nga çmimet më të mëdha të lotos në Shtetet e Bashkuara, duke tërhequr shuma në shumën miliarda. Për shembull, në vitin 2018, një biletë e shitur në Karolinën e Jugut fitoi 1.537 miliardë dollarë, ndërsa në vitin 2021, një biletë e Miçiganit fitoi 1.05 miliardë dollarë.

Si të luani Mega Millions në 2022

Nëse Mega Millions tingëllon si diçka në të cilën ia vlen të marrësh pjesë, ka disa gjëra që lojtarët duhet të kuptojnë. Kjo është ajo që pjesa e sotme ka të bëjë.

Si të luani Mega Millions

Loja e Mega Millions është pothuajse e njëjtë me atë të Powerball-it, një tjetër llotari më e lartë që mban rekordin për çmimin më të madh të lotos në histori; 1.586 miliardë dollarë. Të dyja janë llotaritë më të përfolura faqet e renditjes së lotos dhe bota e lotarisë.

Loja e lojës

Në Mega Millions, ka dy bateri. I pari ka topa të shënuar nga 1 deri në 70 (Topa të Bardhë) - Powerball's është 69. Në pishinën e dytë, ka topa të shënuar nga 1 deri në 25 (Gold Mega Balls), ashtu si në Powerball.

Objektivi i lojës është të përputhet me gjashtë numrat fitues; pesë nga pishina e parë (topa të bardhë) dhe mega topi. Lojtarët mund të zgjedhin të zgjedhin manualisht topat ose të përdorin veçorinë Zgjedhja e shpejtë/Zgjidhja e lehtë dhe numrat do të zgjidhen automatikisht nga një gjenerues i numrave të rastësishëm.

Rreth biletave

Për të filluar, Mega Millions është në dispozicion në 45 shtete dhe dy juridiksione të tjera; Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara dhe Distrikti i Kolumbisë. Këto janë rajonet ku biletat mund të shiten ligjërisht në dyqane komoditeti, sende ushqimore, pika karburanti, etj. Megjithatë, pjesëmarrësit mund të blejnë ende bileta të Mega Millions në internet.

Një biletë e vetme Mega Millions kushton 2 dollarë. Për rekord, Mega Millions ka gjithashtu një veçori shumëzuese të njohur si Megaplier. Ajo funksionon në të njëjtën mënyrë si Power Play's Power Play, vetëm se këtë herë, shumëzuesit për çmimet jo-jackpot janë 2, 3, 4 ose 5 herë. Një biletë Megaplier kushton 1 dollarë.

Vetëm Jackpot

Ekziston gjithashtu një shtesë emocionuese në Mega Millions e njohur si Just the Jackpot. Për 3 dollarë, lojtarët marrin dy lojëra vetëm për çmimin e parë të Mega Millions. Këto shfaqje nuk kanë të drejtë për ndonjë çmim tjetër Mega Millions.

Shanset për të fituar Mega Millions?

Ashtu si të gjitha lotaritë e tjera, shanset për të fituar Mega Millions janë të pakta. Për shembull, shanset për të fituar xhekpotin janë 1 në 302,575,350, ndërsa ajo e çmimit prej 1,000,000 dollarësh është 1 në 12,607,306. Për të fituar 2 dollarë, shanset janë 1 në 37, ndërsa shanset e përgjithshme për të fituar çdo gjë janë 1 në 24. Në të vërtetë, është e vështirë të fitosh në Mega Millions, por mos harroni, shumë e kanë bërë atë.

Si paguan Mega Millions?

Mega Millions është një llotari legjitime që paguan të gjithë fituesit. Por atëherë, lojtarët duhet të kuptojnë se kjo llotari tërheq taksat. Në shumicën e shteteve, zbatohen rregullat federale dhe shtetërore të taksave. Por në disa shtete, zbatohen vetëm rregullat federale të taksave. Taksat e lotarisë janë goxha të larta, duke pasur parasysh se fituesi më i madh i Mega Millions mori në shtëpi vetëm 877.8 milionë dollarë nga 1.537 miliardë dollarë si shumë e përgjithshme pas një takse federale prej 37% dhe 7% të Karolinës së Jugut.

Ekzistojnë dy mundësi pagese. Fituesit mund të zgjedhin të marrin një shumë të përgjithshme ose pension vjetor. Në shumën e përgjithshme, të gjitha paratë paguhen menjëherë. Megjithatë, është më e vogël se shuma aktuale e fituar. Në opsionin e anuitetit, paratë paguhen me 30 këste. Bëhet pagesa e menjëhershme, e ndjekur nga 29 këste vjetore. Këtu, pagesa totale është më shumë se jackpoti aktual me 5%.

Duke marrë parasysh se bileta prej 2 Mega Milion dollarësh mund të grumbullojë miliarda, kjo është një llotari që ia vlen të provohet. Lojtarët mund të blejnë më shumë bileta ose të bashkohen në pishina dhe klube loto për të rritur shanset e tyre për të fituar.

About the author
Aishwarya Nair
Aishwarya Nair

Aishwarya Nair, e quajtur "Lotto Lorekeeper" në LottoRanker, shfrytëzon aftësitë e saj të përpikta kërkimore dhe thellësinë kulturore nga Kerala, Indi, për të hedhur dritë mbi fenomenet globale të lotarisë. E pajisur me një sens të mprehtë të detajeve dhe një prirje për të dhëna, ajo zhytet thellë në botën e lotarisë, duke zbuluar gurë të çmuar të fshehur dhe modele në trend.

Send email
More posts by Aishwarya Nair

Të rejat e fundit

Shpenzimet e Lotarisë në mbarë botën: Tendencat dhe ndikimet
2023-11-21

Shpenzimet e Lotarisë në mbarë botën: Tendencat dhe ndikimet

Lajme