Lotaritë më të mira në internet në Turqi 2024

Një aspekt tjetër që mund të shpjegojë pse shumica e lojtarëve turq pëlqejnë shortet e çmimeve është disponueshmëria e opsioneve. Ata nuk janë të kufizuar në llotarinë kombëtare sepse mund të regjistrohen faqet globale të basteve dhe aksesoni shumë lojëra loto, çmimet dhe rregullat e të cilave ndryshojnë.

Sigurisht, lojtarët me përvojë që bëjnë bast në këtë lojë në internet përdorin masa të ndryshme për të qëndruar të sigurt. Këto përfshijnë shkuarjen për platforma të licencuara dhe mbajtjen sekrete të detajeve të llogarive të tyre të basteve.

Veçanërisht, shumë turq gjithashtu nuk e kanë problem të regjistrohen në uebsajte të shumta pasi kjo u lejon atyre të eksplorojnë shumë shorte çmimesh, duke rritur përfundimisht argëtimin e tyre.

Lotaritë më të mira në internet në Turqi 2024
Lotaritë e preferuara të lojtarëve turq

Lotaritë e preferuara të lojtarëve turq

Këto janë lojërat më të preferuara të lotarisë ne Turqi:

Loto Sayisal

I lançuar nga Milli Piyango nĂ« vitin 1996, Sayisal Loto Ă«shtĂ« i preferuari pĂ«r shumĂ« turq. Çdo pjesĂ«marrĂ«s duhet tĂ« paguajĂ« njĂ« kosto hyrjeje prej 3 TRY dhe tĂ« ketĂ« njĂ« shans pĂ«r tĂ« fituar njĂ« çmim tĂ« parĂ« minimal prej 1.2 milion TRY. Ky i fundit mund tĂ« rrokulliset vetĂ«m tre herĂ«, dhe nĂ«se askush nuk ka fatin ta çojĂ« atĂ«, ndahet midis niveleve mĂ« tĂ« ulĂ«ta.

Xhekpoti më i madh i Sayisal Loto i dhënë ndonjëherë ishte 6,86 milion TRY në 2008. Megjithatë, kohët kanë ndryshuar dhe rregullat aktuale të rikthimit e bëjnë të vështirë grumbullimin e një çmimi kaq të madh. Nga ana tjetër, qeveria nuk vendos taksa mbi fitimet e kësaj loje.

NĂ« Numara

Këtu është një tjetër short i çmimeve që administron Millß Piyango İdaresi. Ai u prezantua në vitin 2002 dhe njihet për lehtësinë e tij për t'u luajtur. Futbollistët duhet të blejnë bileta nga agjentë me reputacion dhe të zgjedhin 22 numra midis 1 dhe 80 me dorë ose me opsionin e disponueshëm të Zgjedhjes së Shpejtë. Ata kualifikohen për xhekpotin vetëm nëse të paktën 6 nga zgjedhjet e tyre përputhen me shortin.

Të Në NumaraFituesi merr pagesën e tij si një shumë një herë pa taksa.

Vlen të përmendet se kjo llotari nuk është e disponueshme vetëm për turqit; lojtarët nga vende të tjera gjithashtu mund të bastojnë për të. A duhet të fitojnë pas shpallen rezultatet e lotos, ata mund të kenë nevojë për ndihmën e agjentëve në internet për të mbledhur jackpotet e tyre.

Super Loto 6/54

Super Loto turke u krijua në vitin 2007, dhe si Loto Sayisal, ajo gjithashtu gudulis fantazinë e shumë lojtarëve të fatit.

Çmimi minimal i garantuar i tij Ă«shtĂ« 900,000 TRY, qĂ« Ă«shtĂ« mĂ« i ulĂ«t se ai i shorteve tĂ« tjera tĂ« çmimeve nĂ« Turqi. MegjithatĂ«, shanset pĂ«r tĂ« fituar janĂ« tĂ« gjata, duke lejuar qĂ« jackpoti tĂ« rritet brenda njĂ« kohe tĂ« shkurtĂ«r.

Në vitin 2008, një lojtar Super Loto 6/54 fitoi 42.5 milionë TRY; në vitin 2009, një tjetër mori 34.1 milionë TRY. Këto janë xhekpotet më të mëdha të fituara ndonjëherë në historinë e këtij shorti turk.

Veçanërisht, të gjitha fitimet e Super Loto paguhen si shuma të pataksuara, dhe fituesit kanë një vit për t'i kërkuar ato.

Sans Topu

Turqit kanë vënë baste në Sans Topu që nga viti 2001 kur u lançua. Shorti i tij bëhet të mërkurën dhe të dielën. Dhe kumarxhinjtë duhet të paguajnë 2 TRY për të vendosur hyrjet e tyre përpara se të fillojë.

Shanset për të fituar këtë short janë 1 në 3,895,584. Për të luajtur, lojtarët duhet të zgjedhin pesë numra nga 1-34 dhe një numër bonus midis 1 dhe 14. Pesë zgjedhjet e tyre të para duhet të përputhen me atë të fundit që ata të fitojnë.

Lotaritë e preferuara të lojtarëve turq
Metodat e pagesës së Lotarisë në Turqi

Metodat e pagesës së Lotarisë në Turqi

Ka mënyra të ndryshme që turqit të depozitojnë ose të tërheqin fitimet prej tyre faqet e lotarisë online. Shikoni opsionet më të njohura sot:

 • PayPal
 • Skrill
 • ecoPayz
 • Neteller
 • Transferta me tela
 • Viza
 • Mastercard
 • UnionPay
 • BKM Express
 • American Express
 • Kriptovalutat si Bitcoin, Tron dhe Litecoin

Pra, cila është metoda më e mirë bankare për lotoistët turk? Përgjigja për këtë pyetje ndryshon, në varësi të nevojave, preferencave dhe përvojave të një lojtari. Për shembull, kur dikush dëshiron anonimitetin, përdorimi i monedhave dixhitale i përshtatet më shumë. Nëse ata kanë pasur probleme me një sistem të caktuar, është e kotë t'i bindësh që ta përdorin përsëri, pasi ata tashmë janë të pakënaqur.

Megjithatë, një sistem ideal pagese për një adhurues të shortit të çmimeve në Turqi duhet të pranojë Lirën Turke (TRY), monedha zyrtare e vendit. Kjo është mënyra më e mirë për të shmangur prishjen e buxhetit të tyre të basteve duke paguar tarifat e konvertimit.

Për më tepër, adhuruesit e tërheqjes së çmimeve turq duhet të drejtohen për sisteme bankare të sigurta me kohë të shpejta përpunimi. Ditët e pritjes për të marrë xhekpotin e dikujt mund të jetë zhgënjyese dhe madje mund t'i dekurajojë ata që të luajnë sërish këto lojëra fati.

Përveç kësaj, turqit duhet të zgjedhin opsionet e pagesës së lotarisë që i shërbejnë Turqisë. E vërteta është se një sistem mund të kontrollojë të gjitha kutitë e duhura, por nëse nuk është i disponueshëm në vend, është i papërshtatshëm për lojtarët.

Metodat e pagesës së Lotarisë në Turqi
A janë të ligjshme llotaritë në Turqi?

A janë të ligjshme llotaritë në Turqi?

Po, përderisa i siguron shteti. Fakti është se bota e lotarisë në Turqi mund të jetë pak konfuze pasi disa lojëra janë të ligjshme dhe të tjera jo. Kjo është arsyeja pse lojtarët duhet të mësojnë sa më shumë që të jetë e mundur rreth këtyre opsioneve të kazinosë në internet, duke filluar me ligjshmërinë e tyre dhe atë që pritet nga lojtarët dhe ofruesit.

Legjislacioni i Lotarisë në Turqi

Ligji turk kërkon që pjesëmarrësit në shortin e çmimeve të jenë të paktën 18 vjeç. Megjithatë, disa adoleshentë janë të magjepsur nga këto lojëra dhe janë përpjekur të bastojnë në to në internet, por janë përballur me pak sukses. Puna është se shumica e faqeve të basteve në Turqi janë jashtëzakonisht të rrepta dhe ato nuk i miratojnë llogaritë nëse aplikanti nuk provon se janë në moshë madhore.

Qeveria turke ka ndërmarrë iniciativën për të frenuar bastet e lotarisë për të miturit, duke e shpallur të paligjshme reklamimin e shorteve të çmimeve për të miturit pasi i konsideron ata të pambrojtur, krahas të varurve nga bixhozi. Për fat të mirë, shteti i ofron këto lojëra dhe ua tregton vetëm të rriturve të aftë për të marrë pjesë në to me përgjegjësi.

Deri nĂ« momentin e shkrimit tĂ« kĂ«tij shkrimi, Administrata KombĂ«tare e LotarisĂ« Ă«shtĂ« organi i autorizuar pĂ«r tĂ« kryer shortet e çmimeve nĂ« Turqi. Ai pĂ«rdor njĂ« gamĂ« tĂ« gjerĂ« opsionesh nĂ« bashkĂ«punim me MillĂź Piyango, duke pĂ«rfshirĂ« On Numara (22/80), SĂŒper Loto (6/54) dhe Sayısal Loto (6/49).

A janë të ligjshme llotaritë në Turqi?
Aktet e Lotarisë në Turqi

Aktet e Lotarisë në Turqi

Dekreti nr. 30 është ligji i lotarisë në Turqi. Sipas tij, luajtja e shorteve të çmimeve të ofruara nga shteti është e ligjshme, por turqve u ndalohet të marrin pjesë në lojërat e ofruara nga faqet e huaja të basteve. Megjithatë, kumarxhinjtë në vend ende bastojnë në lotari nga pjesë të tjera të botës dhe madje fitojnë xhekpote, të cilat zakonisht janë më të larta se ato të lotarisë kombëtare.

Qeveria turke është e prirur t'i përmbahet Dekretit nr. 30 dhe të sigurojë që lojtarët të bëjnë të njëjtën gjë. Prandaj, ajo ka ndërmarrë hapa të ndryshëm për t'i parandaluar ata të hyjnë në platformat e lotarisë në det të hapur, duke përfshirë bllokimin e të gjitha blerjeve të lojërave të fatit. Kjo do të thotë që një mbajtës i llogarisë bankare turke nuk mund të depozitojë para në një platformë të huaj të lojërave të fatit ose të tërheqë pagesat duke përdorur atë.

Nëse një turk kapet duke shijuar shorte të çmimeve të huaja, ai mund të detyrohet të paguajë një gjobë deri në 500 £. Ligji turk është edhe më i ashpër për operatorët e pavarur të lotarisë pasi ata përballen me burgim për ofrimin e paligjshëm të lojës.

Meqenëse turqit nuk lejohen të bastojnë në shortet e çmimeve në internet, vendit i mungon një departament për të mbikëqyrur këtë formë të lojërave të fatit në internet.

Aktet e Lotarisë në Turqi
Historia e Lotarive në Turqi

Historia e Lotarive në Turqi

Shortet e para të çmimeve në Turqi u organizuan në vitet 1880. Në atë kohë, ata ishin më të popullarizuar në mesin e komuniteteve jo-muslimane, pasi ata i konsideronin të pranueshëm dhe një mënyrë të shkëlqyer për t'u argëtuar. Shumë shpejt, shteti kuptoi se lojërat ishin fitimprurëse dhe vendosi t'i kapitalizonte ato për të rritur të ardhurat e qeverisë.

Një nga shortet më të vjetra të çmimeve në Turqi ishte Piyango, i krijuar në 1890. Ai përmbante letra bardh e zi dhe një çmim të parë prej rreth 7,100 lira turke. Fatkeqësisht, nuk ka asnjë informacion të besueshëm të publikuar për sa kohë zgjati kjo lojë ose procedurën e ndjekur nga lojtarët për të vënë bast në të.

Në vitin 1939, Millß Piyango İdaresi (Administrata Kombëtare e Lotarisë) u hap për të organizuar dhe administruar shortet e çmimeve në Turqi. Sot, ajo ofron një bollëk lojërash argëtuese për turqit.

Historia e Lotarive në Turqi
Lotaria në ditët e sotme në Turqi

Lotaria në ditët e sotme në Turqi

Sot, Lotaria Kombëtare u shërben ende entuziastëve të tërheqjes së çmimeve në Turqi. Por ndryshe nga disa dekada më parë, banorët e shteteve të tjera mund të bastojnë në lojërat e tij për sa kohë që ata kanë arritur moshën e ligjshme të lojërave të fatit. Shumica e këtyre të huajve përdorin shërbimet e agjentëve të besueshëm për të blerë biletat e kërkuara dhe për t'iu përmbajtur ligjeve tatimore të vendit në lidhje me fitimet.

Gjithashtu, turqit tani mund të zbulojnë tërheqjet e çmimeve në internet, një opsion që nuk ishte i disponueshëm në të kaluarën. Më shpesh sesa jo, ata shfletojnë internetin për të gjetur lotaritë më të mira në internet dhe për të vënë bast mbi to. Shumica e këtyre opsioneve kanë karakteristikat e mëposhtme:

Bonuse bujare të lotos

Shumë tërheqje çmimesh në internet në Turqi vijnë me promovime fitimprurëse për të inkurajuar lojtarët që t'i provojnë ato, ndonjëherë pa shpenzuar para. Në shumicën e rasteve, ofertat kanë kërkesa të ndryshme bastesh që duhet të përmbushen për të shijuar pagesat e tyre nëse fitojnë.

Jackpote masive

Në ditët e sotme, lotaritë online në Turqi ofrojnë jackpote të jashtëzakonshme që ndryshojnë nga një opsion në tjetrin. Shumica e lojtarëve me përvojë e dinë se shanset për t'i fituar ato janë mjaft të pakta, por ata ende bastojnë në lojëra për argëtim.

Lotaria në ditët e sotme në Turqi
E ardhmja e Lotarisë në Turqi

E ardhmja e Lotarisë në Turqi

Lotaritë pritet të bëhen edhe më të njohura në Turqi. Nuk ka dyshim se më shumë nga këto lojëra të kazinosë në internet do të jenë të disponueshme në të ardhmen, ende me jackpots tërheqës dhe softuer premium të krijuar për të ofruar përvojat më të mira.

Që nga momenti i shkrimit të këtij artikulli, bastet e lotarisë joshtetërore në internet janë të paligjshme në Turqi dhe nuk ka gjasa që qeveria ta heqë atë nga ndalimi. Pra, turqit janë të detyruar të vazhdojnë të përdorin bllokuesit e IP për të hyrë në faqet e basteve në det të hapur më të vlerësuara në internet.

E ardhmja e Lotarisë në Turqi
Pyetjet e shpeshta

Pyetjet e shpeshta

A mund të fitojnë lojtarët turq Powerball?

Po. Lojtarët turq të lotos mund të luajnë dhe të fitojnë Powerball, pavarësisht nëse janë në SHBA apo pjesë të tjera të botës.

A është e ligjshme që të huajt të luajnë llotarinë në Turqi?

Po. Ligji turk nuk i pengon turistët të marrin pjesë në shortet e çmimeve.

A e ndaloi qeveria turke lotarinë?

Jo. Ligji turk ndalonte të gjitha aktivitetet e lojërave të fatit, përveç shorteve të çmimeve shtetërore dhe basteve sportive.

A ka mashtrime me loto në Turqi?

Po, mashtrimet e tërheqjes së çmimeve nuk janë të rralla në Turqi. Mashtrues të ndryshëm janë përpjekur të mashtrojnë turqit që të shpenzojnë para për bileta duke shpresuar të fitojnë jackpot të rreme, dhe disa kanë rënë viktimë e mashtrimit të tyre.

Sa vjeç duhet të jetë një lojtar për të luajtur llotarinë në Turqi?

Ligji kërkon që turqit të jenë të paktën 18 vjeç për të marrë pjesë në një short.

A i shërbejnë Turqisë faqet e lotarisë në det të hapur?

Po. Deri në momentin e shkrimit të këtij shkrimi, faqe të panumërta loto mirëpresin turqit.

Cilat janë aspektet e faqeve më të mira të llotove në Turqi?

Siguria, dizajnet e përgjegjshme për celularin dhe mbështetja e besueshme janë disa shenja dalluese të faqeve kryesore të lotarisë që u shërbejnë lojtarëve turq.

Kur mund të luajnë turqit loto?

Kumarxhinjtë turq mund të eksplorojnë shortet e çmimeve sa herë të duan, për sa kohë që kanë para për të blerë biletat e kërkuara.

Pyetjet e shpeshta