Loto 6/49 Rezultati

Lotto 6/49 është lotaria kryesore moderne e Kanadasë. Ajo u prezantua në vitin 1982 nga Korporata Ndërprovinciale e Lotarisë, organi që e administron atë deri më sot. Ishte lotaria e parë kanadeze që lejoi gjahtarët e fatit të zgjidhnin numrat për veten e tyre. Modeli u adoptua më vonë nga të gjitha llotaritë e tjera kombëtare.

Shorti i Lotto 6/49 bëhet çdo të mërkurë dhe të shtunë. Një gjenerues numrash të rastësishëm përdoret për të zgjedhur numrat fitues. Lojtarët që kanë zgjedhur gjashtë numra nga një tenxhere me 49 i krahasojnë biletat e tyre me numrat fitues të shortit për të përcaktuar nëse e kanë fituar xhekpotin.

Xhekpoti minimal për Lotto 6/49 është 3 milionë dollarë. Edhe pse kjo është më e ulët se ajo që ofrojnë disa jackpot në SHBA, lotaria është ende e njohur përtej kufijve kanadezë. Kjo është për shkak se lojtarët mund të blejnë bileta në internet nga çdo vend. Për më tepër, autoritetet kanadeze nuk kanë tarifa kufizuese për lojtarët që fitojnë jackpot-in nga jashtë Kanadasë.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi